Mechanical Turk, dünyanın ilk AI aldatmacasıdır. 1770 yılında piyasaya sürülen kendinden tahrikli makine, bir insan rakibe karşı güçlü bir satranç oyunu oynayabiliyor gibi görünüyordu. 80 yılı aşkın bir süredir ‘Türk’ oynadığı oyunların çoğunu kazandı ve aralarında Napolyon Bonapart ve Benjamin Franklin’in de bulunduğu pek çok rakibi yendi. Türk aslında mekanik bir yanılsama, bir insan satranç ustası aşağıdaki bir dolapta saklanıyor ve yukarıdaki insansı bir mankenin hareketlerini kontrol ediyor. “Benim adım Napolyon ve az önce serseri oldum.”

Dijital avatarlar insan benzerlerinden ayırt edilemez hale gelirken, mekanik Türk sistemi yeniden canlanıp yenilenecek mi? İşin geleceği, insanların satranç kutularının içinde saklandığını ve evren boyunca ‘satranç oynamak’ için kendilerinin yapay versiyonlarını gönderdiğini görecek mi?

Bugün, akıllı sanal asistanlar veya IVA’lar, çok çeşitli görevleri yerine getirerek insan iş gücünü artırıyor. Randevuları planlarlar, müşteri hizmetleri ve diğer B2B rolleriyle ilgilenirler, kayıtlara ve yeniden katılıma yardımcı olurlar. Kuruluşlardaki IVA departmanları birden çok dili, coğrafyayı ve saat dilimini kapsar. Şirket içi telefon listelerinde ve personel organogramlarında kendi kimlikleri ve özellikleri vardır. Onlar vazgeçilmez sanal meslektaşların ordusudur.