Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İşte bu tatil sezonunda kendinizi nasıl koruyacağınız

İşte bu tatil sezonunda kendinizi nasıl koruyacağınız

Cary, Kuzey Karolina — Bu yıl Noel veya tatil hediyesi olarak hediye kartı almayı düşünüyorsanız dikkatli olun.

Alışveriş uzmanları, bu tatil sezonunda “hediye kartı tahliyesi” olarak bilinen bir dolandırıcılığın meydana geldiği konusunda uyarıyor. Bu, daha kullanmaya fırsat bulamadan hediye kartlarından para çalmak için kullanılan bir hiledir.

Eastern Carolinas Better Business Bureau’dan Nicole Cordero, bu taktiğin alışveriş yapanları satın aldıkları karta değer kattıklarını düşünmelerini sağladığını söylüyor. Ancak bunun yerine parayı dolandırıcıya aktarır.

“Dolandırıcıların yaptığı şeylerden biri de farklı barkodları almaktır. [and] Cordero, “Onları hediye kartının arkasındaki barkodların üzerine koyun” dedi.

WRAL News, Cordero’ya alışveriş yapanların kendilerini korumak için ne yapması gerektiğini sordu.

“[They are] Cordero, “Durup ambalajın sağlam olup olmadığına bakmamız gerekecek” dedi. “Barkodun yırtık veya buruşmuş olup olmadığını ve dolandırıcının ilk orada olup olmadığını kontrol edin.

Cordero ayrıca alışveriş yapanların hediye kartının üstünde bir çıkartma olup olmadığını görmek için parmaklarını hediye kartının arkasına kaydırması gerektiğini söyledi.

Cordero gibi uzmanlar, alışveriş yapanları barkodlarda veya güvenlik kodlarında çizik olmadığından emin olmaya çağırıyor. Alışveriş yapanları yüzlerce veya binlerce dolar kaybetmekten kurtarabilir.

Güvenlik uzmanlarından bir başka yararlı ipucu: Hediye kartlarını kasanın yanından veya tezgahın arkasından satın alın. Ayrıca bakiyeleri sürekli kontrol edin.

Best Buy satış danışmanı Pawaii Bullock, alışveriş yapan bir kişinin hediye kartı tükenmişliğinin kurbanı olması durumunda ne olacağını açıkladı.

Bullock, “Yöneticimiz bunu aldığında durumu rapor ediyoruz, polise haber veriyoruz, sorunu onlarla çözüyoruz ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına yardımcı olmak için ne yapacağımıza karar veriyoruz” dedi.

Çarşamba günü alışveriş yapan Peter Ritchon, tatil alışverişi yapmak için Cary’deki Best Buy’a uğradı. Belirli hediyeler veya para teklif etmeye çalıştığını söyledi.

READ  Yatırımcılar merkez bankası için yoğun bir haftaya hazırlanırken Asya hisse senetleri tökezledi

Ritchon son dolandırıcılık hakkında “Korkunç” dedi. “Bir hediye alıyorsunuz, birisi ona para harcamış, gidip onunla bir şeyler satın alıyorsunuz ve para kayboluyor.

“Nereye gittin? Birisi çoktan harcadı.” [It’s] Mali dolandırıcılığın bir başka örneği.”

A 2022 AARP Anketi bulundu Neredeyse dört kişiden biri para içermeyen hediye kartları verdi veya aldı.