Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

2023 vergi sezonu geldi ancak başvuruda bulunmak için beklemeyin, işte nedeni.

2023 vergi sezonu geldi ancak başvuruda bulunmak için beklemeyin, işte nedeni.

Oynar

Neredeyse yeni bir yıl ama 2023’te hâlâ bitirilecek bir şey var: vergiler.

Vergi sezonu genellikle IRS’nin resmi olarak vergi beyannamelerini kabul etmeye ve işlemeye başladığı Ocak ayı sonlarında başlar. Tatil veya hafta sonu olmadığı sürece vergilerinizi beyan etmek için genellikle 15 Nisan’a kadar süreniz vardır, bu da size vergilerinizi beyan etmek için daha fazla zaman tanır.

Bununla birlikte, profesyoneller çoğu insanı, paralarını daha hızlı geri almaktan başka bir neden olmasa bile, şimdi hazırlanmaya ve mümkün olduğu kadar çabuk bitirmeye çağırıyor.

Vergi hazırlama şirketi Jackson Hewitt’in baş vergi memuru Mark Steber, “Geri ödemeler geçen yıl pandemik faydaların azalması nedeniyle biraz düştü, ancak bence istikrara kavuştular ve enflasyon ayarlamaları nedeniyle artabilirler” dedi.

IRS, geçen yıl, Nisan ayına kadar ortalama vergi iadesinin 2.753 dolar olduğunu, pandemiyle ilgili faydaların geri ödemeleri artırmaya yardımcı olduğu bir önceki yılki 3.012 dolardan düşüş olduğunu söyledi.

Enflasyon vergileri ve iadeleri nasıl etkiler?

IRS, vergi dilimleri, standart kesintiler ve 401(k) ve IRA katkıları dahil olmak üzere birçok vergi hükmü üzerinde yıllık enflasyon ayarlamaları yapmaktadır. Bu düzenlemelerin bu yılki vergilerinize nasıl yardımcı olacağına dair bazı örnekler:

  • 2023 yılı vergi dilimleri için gelir eşikleri yüksek enflasyon nedeniyle %7 oranında rekor düzeyde revize edildi. Bu nedenle, vergiye tabi geliriniz nispeten sabit kalırsa, daha düşük bir vergi oranıyla birlikte daha düşük bir vergi diliminde kalabilirsiniz.

Örneğin, vergilendirilebilir geliri 41.776 ila 89.075 dolar arasında değişen tek başına başvuranlar geçen yıl %22 federal gelir vergisi dilimindeydi. 2023 için bu aralık, vergiye tabi geliri 44.725 ila 95.375 ABD Doları arasında olan tek başına başvuranlar için geçerlidir.

READ  Asya Pasifik piyasaları düşüşte. Petrol, olası OPEC+ üretim kesintisi üzerine %2 arttı

Dolayısıyla, 2022 ve 2023’te 42.000 ABD Doları vergiye tabi geliriniz varsa, 2023 vergi beyannamenizi doldurduğunuzda %22 federal vergi diliminden %12 dilimine geçeceksiniz.

  • Standart kesintiler de yaklaşık %7 oranında ayarlandı, bu da gelirinizin daha büyük kısmının vergiden kaçacağı anlamına geliyor. IRS, Amerikalı vergi mükelleflerinin yaklaşık yüzde 90’ının standart kesintiyi aldığını söyledi.
  • 401(k) ve IRA’lar için artan katkı limitleri, vergilerden daha fazla gelir korumanıza olanak tanır. Katkılar vergi öncesi fonlarla yapılır ve Roth hesaplarına aktarılmadığı sürece geri çekilene kadar vergilendirilmez. Roth hesapları vergi sonrası parayla finanse edilir ve para çekme işlemleri vergiye tabi değildir.

Zenginlerin daha fazla ödemesini sağlayın: IRS, yeni finansmanla zengin Amerikalılara uygulanan vergilere odaklanıyor

Neden vergilerimi erken beyan etmeliyim?

Geri ödeme genellikle vergileri erken beyan etmek için en büyük teşviktir. Steber, dört vergi mükellefinden üçünün para iadesi alma ihtimalinin yüksek olduğunu ve “çoğu Amerikalı için bu yılın en büyük maaş günü” dedi.

Ancak erken başvuru yapmanın başka nedenleri de var. Onlar içerir:

  • Bilgilerinizi güvence altına alın. Başvuruda bulunduğunuzda ve IRS iadenizi aldığında, hiç kimse bilgilerinizi çalamaz ve sizin adınıza beyanda bulunup geri ödemenizi çalmaya çalışamaz.
  • Doğru bir beyanda bulunmak için daha fazla zaman. Siz veya vergi hazırlayıcınız bir hata bulursa, bunu düzeltmek için daha fazla zamanınız olur. Doğru bir beyanda bulunmak, vadesi geldiğinde geri ödemenizi hızlı bir şekilde almanızı sağlar ve herhangi bir soru veya IRS denetimi olasılığını azaltır.
  • Borcunuz olması durumunda mali durumunuzu hazırlamanın zamanı geldi. Borcunuz varsa, parayı alabilmeniz için daha sonra değil, daha erken öğrenmeniz daha iyidir. Vergilerinizi erken beyan etseniz bile, son ödeme tarihi olan Nisan ayına kadar vaktiniz var.
READ  Dan Snyders kaptanlarının Jeff Bezos'un takıma teklif vermesini engellediği bildirildi

Ne zaman başlayabilirim?

Vergilerinizi, vergilerinizi kabul etmeye hazır olduklarını beyan edene kadar resmi olarak IRS’ye gönderemeseniz de, işverenlerinizden, bankalarınızdan ve diğer finansal kurumlarınızdan 2023 vergi bilgilerinizin tamamını aldıktan sonra vergilerinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bunu Ocak ayında alıp toplamaya başlamalısınız.

Her şeye sahip olduğunuzda, vergi formlarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz, böylece IRS “Git!” dediği anda hazır olurlar.

Steber, bir vergi hazırlayıcı kullanırsanız, IRS vergi sezonunu açtığında sizi otomatik olarak dosyalamak için bir bekleme listesine koyabileceklerini ve vergilerinizi ilk beyan edenlerden biri olabileceğinizi ve umarım geri ödeme alabileceğinizi söyledi.

Medora Lee USA TODAY’in para, piyasalar ve kişisel finans muhabiridir. Ona [email protected] adresinden ulaşabilir ve her Pazartesi’den Cuma’ya kadar sabahları kişisel finans ipuçları ve iş haberleri için ücretsiz Daily Money bültenine kaydolabilirsiniz.