Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İtalya’da buzul çöküşünden sonra ölü sayısı arttıkça en az 14 park kayıp.

İtalya'da buzul çöküşünden sonra ölü sayısı arttıkça en az 14 park kayıp.

Kurtarma görevlileri Pazartesi günü çığdan sonra hayatta kalanları bulma umudunun azaldığı konusunda uyardı İtalyan bir buzul tarafından püskürtüldü Sıcak hava dalgası sırasında en az yedi kişi öldü.

Yetkililer, İtalyan Dolomitleri’nin en yüksek dağı olan Marmolada’da Pazar günü buzul kırıldığında kaç dağcının yaralandığını bilmediklerini söylediler. Trento İlçe Şefi Maurizio Fogatti’ye göre, çöküşü buz ve kayaların saatte 185 mil hızla yokuş aşağı yuvarlanmasına neden oldu.

Pazartesi günü, termal insansız hava araçlarıyla donanmış kurtarma ekipleri, buzda mahsur kalan potansiyel kurtulanlardan vücut ısısı aradı. Bölgesel Alp Kurtarma Servisi başkanı Giorgio Jäger, AGI haber ajansına yaptığı yorumlarda, ölümcül çığın üzerinden muhtemelen uzun zaman geçtiği için artık hayatta kalanları bulma şansının “çok az veya hiç” olduğunu söyledi.

Dağdan altı ceset çıkarıldıktan sonra limana konuşan kurtarıcı Gino Comelli, bulunan cesetlerin trajedinin sonucu olarak “parçalandığını” söyledi.

Pazartesi günü Marmolada’da arama kurtarma çalışmaları devam ederken ölü sayısı arttı. fügümü onayla yedi ölü AGI’ye göre öğleden sonra sekiz kişi yaralandı ve en az 14 kişi hala kayıp. Yaralılardan ikisinin durumunun kritik olduğu ve ölülerden sadece üçünün hemen teşhis edildiği bildirildi. Çığda tam olarak kaç kişinin yakalandığı henüz belli değil. Kayıp Kişi Raporları Gün boyunca akmaya devam edin.

Felaket, İtalyan Alpleri’nin en büyüğü olan buzulun zirvesinde 50 Fahrenheit’lik rekor bir sıcaklık kaydedildikten bir gün sonra meydana geldi.

Uzmanlar, onlarca yıllık küresel ısınma nedeniyle buzulun zayıfladığını söyledi.

Alpine Rescue sözcüsü Michela Canova AFP’ye verdiği demeçte, birkaç sıkı partinin “süpürüldüğü” bir zamanda “bir kar, buz ve kaya selinin” erişim koridoruna çarptığını söyledi.

Marmolada.  vaftiz annesi.  Venedik.  İtalya
İtalyan Marmoladası.

Getty Images aracılığıyla Giovanni Mereghetti/UCG/Universal Images Group


Trento İlçesi sözcüsü, kayıp haberlerinin hala geçerli olduğunu söyledi.

Corriere della Sera gazetesinin aktardığına göre Trento savcısı Sandro Raimondi, dağın yakınındaki bir otoparkta başıboş bırakılan araba sayısına göre ölü sayısının “üçe olmasa da iki katına çıkabileceğinden” korktuğunu söyledi.

Ancak Canova, katılan toplam dağcı sayısının “henüz bilinmediğini” söyleyerek dikkatli olma çağrısında bulundu. O sırada, yaralanan sekiz kişinin tedavi edildiği bildirildi.

Buzdan çıkarılan cesetler ve kayalar, İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin götürüldüğü Canazei köyüne götürüldü. seyahat ettim Pazartesi günü bir çığ hakkında konuşmak için. Helikopterler ve gözetleme köpekleri, buzulun hâlâ dengesiz olabileceği korkusuyla gece çöktüğünde iptal edildi.

Canazei belediye başkanı Giovanni Bernard AFP’ye verdiği demeçte, “Tehlikeli bir durumda kurtarma ekipleri için zor.”

Yakındaki bir sığınaktan çekilen çığ görüntüleri, dağın yamaçlarına düşen kar ve kayaları gösteriyor.

İsrailli ortağıyla birlikte yürüyüş yapan mühendis Stefano Dal Moro, Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, “Hayatta olmamız bir mucize” dedi. “Boğuk bir ses oldu, sonra bu buz denizi indi. Koşmanın bir anlamı yok, yoluna çıkmasın diye dua edebilirsin. Yere çömeldik ve buz geçerken birbirimize sımsıkı sarıldık. “

Rome Tri Üniversitesi’nde bilim profesörü olan Massimo Frisotti, AFP’ye verdiği demeçte, çığın küresel ısınmaya bağlı olağandışı sıcak havalardan kaynaklandığını ve yağışların kuru kış aylarında %40-50 oranında düştüğünü söyledi.

“Buzulun mevcut koşulları Temmuz başına değil, Ağustos ortasına karşılık geliyor” dedi.

Buzul uzmanı Renato Colucci, AGI’ye fenomenin “tekrarlanması gerektiğini” söyledi, çünkü “haftalarca alpin irtifalarındaki sıcaklıklar normal değerlerin çok üzerindeydi”.

Son sıcak sıcaklıkların, buz kütlesinin dibinde biriken eriyen buzullardan büyük miktarda su ürettiğini ve çökmesine neden olduğunu da sözlerine ekledi.

Trento Cumhuriyet Savcılığı, trajedinin nedenlerini belirlemek için soruşturma başlattı.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, İskandinavya, Orta Avrupa ve Kafkasya’daki buzulların yüzyılın sonuna kadar kütlelerinin %60 ila %80’ini kaybedebileceğini söyledi.

READ  Artan kanıtlara rağmen, Trump'ın davası zorluklarla karşılaşabilir