Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Papa Francis yakında istifa etmeyi planladığını yalanladı

Papa Francis yakında istifa etmeyi planladığını yalanladı
  • Asılsız söylentiler yaklaşan bir istifa haberlerini körükledi
  • Papa kanser söylentilerine gülüyor: ‘Doktorlar bana söylemedi’
  • Moskova ve Kiev gezileri daha olası görünüyor; belki eylülde
  • ABD mahkemesi kararında Pope, kürtajın ‘tetikçi kiralamak’ olduğunu söyledi

Vatikan (Reuters) – Papa Francis, yakın gelecekte istifa etmeyi planladığı yönündeki haberleri yalanlayarak, bu ay Kanada’yı ziyaret etmek üzere yola çıktığını ve bundan sonra en kısa zamanda Moskova ve Kiev’e gidebilmeyi umduğunu söyledi. hangisi – hangisi.

Francis, Vatikan’daki konutunda yaptığı özel bir röportajda ayrıca kanser olduğu yönündeki söylentileri yalanladı, doktorlarının “bana bu konuda hiçbir şey söylemediğini” söyleyerek şaka yaptı ve ilk kez kendisini bazı görevleri yerine getirmekten alıkoyan bir diz rahatsızlığının ayrıntılarını verdi. .

85 yaşındaki papa, Cumartesi öğleden sonra, yardımcıları olmadan İtalyanca yaptığı 90 dakikalık bir konuşmada, geçen ay ABD Yüksek Mahkemesi kararının ardından kürtajı kınadığını yineledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Medyada, yeni Vatikan anayasasını tartışmak üzere dünya kardinalleriyle toplantılar, yeni kardinallerin atanması için bir tören ve İtalya’nın L’Aquila kentine yapılacak bir ziyaret de dahil olmak üzere, Ağustos ayı sonlarında gerçekleşen bir dizi olayın bir istifa duyurusunun habercisi olabileceğine dair söylentiler dolaştı. .

L’Aquila, 1294’te papalıktan istifa eden Papa Celestine V ile bağlantılı.

Ancak Francis, çok çeşitli uluslararası ve dini meseleleri tartışırken röportaj boyunca uyanık ve rahattı, bu fikre alay etti.

“Bütün bu tesadüfler, bazılarını aynı ‘litürjinin’ gerçekleşeceğine inandırdı” dedi. “Ama aklımdan hiç geçmedi. Şu anda hayır, şimdi, hayır. Gerçekten!”

Bununla birlikte, Francis, sık sık dile getirdiği pozisyonunu, kötüleşen sağlığı Kilise’yi yönetmesini imkansız hale getirirse bir gün istifa edebileceğini yineledi – Papa Benedict XVI’dan önce neredeyse hayal edilemez bir şey.

READ  Ukrayna'nın Sievierodonetsk savaşı şehrin sokaklarında şiddetleniyor

Bunun olma ihtimali sorulduğunda, “Bilmiyoruz. Allah söyler” dedi.

Diz yaralanması

Röportaj, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Güney Sudan’a gideceği gün gerçekleşti, doktorların kabul etmediği takdirde 24-30 Temmuz tarihleri ​​arasında Kanada’ya uçuşunu da kaçırması gerekebileceğini söylediği için iptal etmek zorunda kaldığı bir uçuş. Sağ dizinde 20 gün tedavi ve istirahat. Devamını oku

Afrika gezisini iptal etme kararının, özellikle iki ülkede barışı teşvik etmek istediği için kendisine “çok acı” çektirdiğini söyledi. Devamını oku

Francis, 2013’teki seçiminden bu yana yaşadığı Santa Marta konukevinin zemin katındaki resepsiyon odasına girerken bastonu kullandı ve selefleri tarafından kullanılan Apostolik Sarayı’ndaki papalık dairesinden kaçındı.

Oda, Francis’in en sevdiği tablolarından birinin bir kopyasını içeriyor: 1700 civarında Alman Joachim Schmidtner tarafından boyanmış “Mary, Untier of Knots”.

Durumu sorulduğunda Papa şaka yaptı: “Hala yaşıyorum!”

Bağlarından biri iltihaplanırken yanlış hesaplama yaptığında dizinde “küçük bir kırık” yaşadığını söyleyerek ilk kez hastalığının ayrıntılarını verdi.

“İyiyim, yavaş yavaş iyileşiyorum” diyerek, aradaki molanın lazer ve mıknatıs tedavisi yardımıyla örgüden kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Francis ayrıca, bir yıl önce, yaşlı erişkinlerde sık görülen bir durum olan divertikülit nedeniyle kolonunun bir kısmını çıkarmak için altı saatlik bir ameliyat geçirdiğinde kanser olduğuna dair söylentileri de yalanladı.

“Bu (operasyon) büyük bir başarıydı” dedi ve “ayrıntılı bir söylenti” olarak adlandırdığı varsayılan kanser hakkında “bana hiçbir şey söylemediler” dedi.

Ancak geçen yıl yapılan genel anestezinin olumsuz yan etkileri olduğu için dizinden ameliyat olmak istemediğini söyledi.

Papa’nın Moskova gezisi mi?

Ukrayna’daki durum hakkında konuşan Francis, Vatikan Dışişleri Bakanı Kardinal Petro Parolin ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov arasında olası bir Moskova ziyareti konusunda temaslar olduğunu kaydetti.

READ  Ukrayna, Mariupol'da on binlerce kişinin öldürüldüğünü söyledi ve Rusya'yı suistimal etmekle suçladı

İlk işaretler iyi değildi. Hiçbir papa Moskova’yı ziyaret etmemişti ve Francis defalarca Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınadı; Geçen Perşembe, onu üstü kapalı bir şekilde “acımasız, anlamsız bir saldırganlık savaşı” yürütmekle suçladı. Devamını oku

Vatikan birkaç ay önce ilk kez bir gezi hakkında soru sorduğunda Francis, Moskova’nın bunun zamanı olmadığını söylediğini söyledi.

Ama şimdi bir şeylerin değişebileceğini ima etti.

“(Ukrayna’ya) gitmek istiyorum ve önce Moskova’ya gitmek istedim. Bu konuda mektup alışverişinde bulunduk çünkü Rusya cumhurbaşkanı barış davasına hizmet etmek için bana küçük bir pencere verirse …

“Ve şimdi Kanada’dan döndükten sonra Ukrayna’ya gidebilmem mümkün” dedi. İlk iş bir şekilde yardım etmek için Rusya’ya gitmek, ancak her iki başkente de gitmek isterim” dedi.

kürtaj kararı

ABD Yüksek Mahkemesi’nin bir kadının kürtaj hakkını belirleyen dönüm noktası niteliğindeki Roe v. Wade kararını bozan kararı sorulduğunda, Francis karara saygı duyduğunu, ancak bu konuda yasal bir bakış açısıyla konuşmak için yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi. Devamını oku

Ancak kürtajı şiddetle kınadı ve bunu “bir kiralık katil tutmaya” benzetti. Katolik Kilisesi, hayatın anne karnında başladığını öğretir.

“Soruyorum: Bir sorunu çözmek için bir insanın canını almak meşru mu, doğru mu?”

Francis’e Amerika Birleşik Devletleri’nde kürtaja kişisel olarak karşı çıkan ancak başkalarının seçme hakkını destekleyen bir Katolik politikacının komünyon kutsallığına sahip olmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda bir tartışma hakkında bir soru soruldu.

Örneğin, San Francisco Başpiskoposluğunun muhafazakar Başpiskoposu, Meclis Sözcüsü Nancy Pelosi’nin onu orada almasını engelledi, ancak ona geçen hafta Washington DC’deki bir piskoposta düzenli olarak Eucharist teklif edildi ve bu cemaatlerden birinde Eucharist aldı. Vatikan’da Papalık Ayini. Devamını oku

READ  Associated Press'e Özel: Venezuela, Amerikan teması nedeniyle 3 Amerikalıyı hapse attı

Papa, “Kilise pastoral doğasını kaybettiğinde ve piskopos pastoral doğasını kaybettiğinde siyasi bir soruna neden oluyor” dedi. “Söyleyebileceğim tek şey bu.”

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Philip Bolila raporlar). Kevin Levy’nin düzenlemesi

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.