Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İtalyan hükümeti İngilizce kelimelerin kullanımını cezalandırmaya çalışıyor

İtalyan hükümeti İngilizce kelimelerin kullanımını cezalandırmaya çalışıyor

Roma (CNN) Resmi iletişimde İngilizce ve diğer yabancı kelimeleri kullanan İtalyanlar, 100.000 Euro’ya (108.705 $) kadar para cezasına çarptırılabilir. Başbakan Giorgia Meloni İtalyan Kardeşlik Partisi.

Alt meclis üyesi Fabio Rampelli, başbakan tarafından desteklenen yasayı çıkardı.

Mevzuat tüm yabancı dilleri kapsıyor olsa da, özellikle “Anglomania” ya da taslağın “alçalttığı” dediği ve İtalyancayı aşağıladığı İngilizce kelimelerin kullanımına yöneliktir ve bunun daha da kötü olduğunu ekler çünkü İngiltere Artık Avrupa Birliği’nin bir parçası değil.

Henüz meclis tartışmasına açılmayan yasa tasarısı, kamu idaresinde görev alan herkesin “yazılı ve sözlü bilgi ve İtalyanca diline hakimiyet” sahibi olmasını şart koşuyor. Ayrıca, ülkede faaliyet gösteren şirketlerdeki iş rolleri için “kısaltmalar ve adlar” da dahil olmak üzere resmi belgelerde İngilizce’nin kullanılmasını yasaklar.

CNN tarafından görülen yasa taslağına göre, yabancı kuruluşlar tüm tüzüklerin ve iş sözleşmelerinin İtalyanca versiyonlarına sahip olmalıdır.

Tasarı, “Modada olduğu gibi sadece moda ile ilgili değil, İngiliz uğultusunun bir bütün olarak toplum için sonuçları vardır” diyor.

Mevzuatın ilk maddesi, İtalyanca konuşmayan yabancılarla ilgili bürolarda bile İtalyanca’nın kullanılan birincil dil olmasını sağlar.

2. Madde, İtalyanca dilini “ulusal topraklarda kamu mallarının ve hizmetlerinin tanıtımı ve kullanımı için zorunlu” kılar. Bunun yapılmaması, 5.000 € (5.435 $) ile 100.000 € (108.705 $) arasında para cezasına neden olabilir.

“Bru-sketta” yerine “bru-shetta” deme

Yasa teklifine göre, Kültür Bakanlığı okullarda, medyada, ticarette ve reklamcılıkta “İtalyan dilinin doğru kullanımı ve telaffuzu”nu da içeren bir görev tanımına sahip bir komite kuracak.

Bu, “bru-sketta” yerine “bru-shetta” demenin cezalandırılabilir bir suç olabileceği anlamına gelir.

İtalyan dilini koruma hamlesi, hükümetin ülke mutfağını korumaya yönelik mevcut çabalarına katılıyor.

onun Sözde sentetik veya hücre bazlı gıdaları yasaklamak için mevzuat getirildi Meloni’nin sağlık bakanı Orazio Schellaci, düzenlediği basın toplantısında bunun yapay gıdanın etkilerine ilişkin bilimsel çalışmaların eksikliğinden ve “ulusumuzun mirasını ve Akdeniz diyetine dayalı tarımımızı korumaktan” kaynaklandığını söyledi.

READ  Afrika'da mahsur kalan kruvaziyer yolcuları gemilerine yeniden katılmak için yarışıyor

Geçen hafta, İtalya Kültür ve Tarım Bakanları, Aralık 2025’te yapılacak olan UNESCO Dünya Mirası Alanı adaylıklarına İtalyan mutfağını resmen dahil ettiler.