Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İtalyan moda fenomeni, yardım amaçlı iletişimin zayıf olması nedeniyle özür diledi ve 1 milyon euro para cezasına çarptırıldı

İtalyan moda fenomeni, yardım amaçlı iletişimin zayıf olması nedeniyle özür diledi ve 1 milyon euro para cezasına çarptırıldı

DOSYA - Chiara Ferragni, 24 Eylül 2023'te İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen 2023 CNMI Sürdürülebilir Moda Ödülleri'ne gelirken fotoğrafçılara poz veriyor. Girişimciliğe dönüşen İtalyan moda blog yazarı Chiara Ferragni, 1 milyon euro para cezasına çarptırıldıktan sonra kamuya açık bir özür yayınladı. (1 milyon dolar) İtalyan antitröst otoriteleri tarafından, logosuyla birlikte satılan geleneksel Pandoro Noel pastasının satışıyla bağlantılı olarak uygunsuz bir hayırseverlik katkısında bulunmak suçlamasıyla dava açıldı.  (AP Fotoğrafı/Antonio Calani, Dosya)

DOSYA – Chiara Ferragni, 24 Eylül 2023’te İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen 2023 CNMI Sürdürülebilir Moda Ödülleri’ne gelirken fotoğrafçılara poz veriyor. Girişimciliğe dönüşen İtalyan moda blog yazarı Chiara Ferragni, 1 milyon euro para cezasına çarptırıldıktan sonra kamuya açık bir özür yayınladı. (1 milyon dolar) İtalyan antitröst otoriteleri tarafından, logosuyla birlikte satılan geleneksel Pandoro Noel pastasının satışıyla bağlantılı olarak uygunsuz bir hayırseverlik katkısında bulunmak suçlamasıyla dava açıldı. (AP Fotoğrafı/Antonio Calani, Dosya)
resim: Haber Ajansı

MILAN (AP) — İş kadını olan İtalyan moda blog yazarı, kendi logosuyla satılan geleneksel Noel pastasının satışına bağlı bir hayırseverlik katkısını yanlış şekilde ilettiği için İtalyan antitröst gözlemcisi tarafından 1 milyon euro ($) para cezasına çarptırıldıktan sonra özür diledi.

Chiara Ferragni, Instagram gönderisinde Pazartesi günü yaptığı açıklamada, özrüne “gerçekçilik” katmak için Torino’daki Regina Margherita Hastanesi’ne 1 milyon euro bağışlayacağını ancak para cezasına kendisinin itiraz edeceğini söyledi.

Ferragni, Balocco pandoro markasının logosuyla birlikte satışıyla ilgili iletişim konusunda yeterli denetim yapmadığını ve artık hayır işleriyle ticari faaliyetler arasında bağlantı kurmayacağını söyledi.

Ferragni bir moda blog yazarı olarak başladı ve kendi markası altında kıyafet, aksesuar ve makyaj ürünleri satmanın yanı sıra influencer olarak tanıtım çalışmaları da yapmaya devam etti. Aynı zamanda lüks moda grubu Tod’s’un yönetim kurulu üyesidir.

İtalyan antitröst kurumu da Cuma günü Palocco’ya 420.000 Euro para cezası verdi çünkü bu ceza tüketicilere Ferragni markalı Panduro’nun satışlarından elde edilen kârın bir kısmının hastaneye fayda sağlayacağı izlenimini verdi. Hatta ajans, Balocco’nun Kasım 2022’de başlatılan kampanya öncesinde 50 bin euro bağışta bulunduğunu, sonrasında ise herhangi bir ek fon gönderilmediğini söyledi.

Ajans, Ferragni’nin “Pandoro Pembe Noel” pastalarının parça başına 3,70 avro olan normal fiyatına kıyasla 9 avrodan fazla fiyata satıldığını belirtti.

Ferragni, videosunda ajansın uyguladığı para cezasına itiraz ettiğini ve bunun “orantısız” olduğunu söyledi. Ferragni, cezanın azaltılması halinde aradaki farkı aynı hayır kurumuna bağışlayacağını söyledi.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, hafta sonu yaptığı bir konuşmada, Ferragni’yi isim vermeden eleştirdi ve “pahalı panettone’u teşvik ederek, bunun bedelinin yalnızca milyonerin ücretleri için ödendiği bir zamanda, hayır amaçlı olduklarını düşünmelerini sağlayan pahalı panettone”u öne sürdüğünü öne sürdü.

READ  İki düzineden fazla Taylor Swift hayranı Ticketmaster'a dava açıyor