Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İzium’da toplu mezarlık alanı: cesetlerin işkence ve sakatlanma belirtileri

İzium'da toplu mezarlık alanı: cesetlerin işkence ve sakatlanma belirtileriCNN

Ukraynalı yetkililer, İzyum’daki bir toplu mezardan cesetleri çıkarmayı bitirdiklerini ve bulunan 436 cesetten 30’unda işkence belirtileri olduğunu söylediler.

Harkov bölgesinin askeri idaresi başkanı Ole Sinihopov, Rus işgalinin insani maliyetinin üzücü bir hatırlatıcısı olarak, cesetlerin çoğunun şiddetli ölüm belirtileri gösterdiğini söyledi.

Sinihopov Cuma günü bir Telegram gönderisinde, “Boylarında iple bağlanmış cesetler, elleri bağlı, uzuvları kırılmış ve kurşun yaraları var. Birkaç erkeğin cinsel organları kesildi” dedi.

Bütün bunlar işgalcilerin İzyum sakinlerine uyguladığı korkunç işkencenin kanıtıdır.”

Sinihopov, cesetlerin çoğunun sivil olduğunu ve sadece 21’inin askeri olduğunu da sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın Kharkiv ve Donetsk bölgeleri arasındaki sınıra yakın bir konumda bulunan İzyum, işgal edilmeden önce Nisan ayında yoğun Rus topçu saldırılarına maruz kalmıştı. Daha sonra beş aylık işgal süresince işgalci ordu için önemli bir merkez haline geldi.

Ukrayna kuvvetleri Şehrin kontrolünü geri al Bu ay, doğudaki Rus askeri saldırısına stratejik bir darbe vurmak için.

Rus kuvvetleri, Ukrayna kuvvetleri başladıktan sonra stratejik doğu kentinden kaçmak zorunda kaldı. yeni saldırı doğuda Kharkiv bölgesinden geçer.

Ukrayna saldırısı binlerce kilometrekarelik bir alanı geri almayı başarırken, aynı zamanda sivillerin ve askerlerin Rus kuvvetlerinin elinde maruz kaldığı vahşetlerin kanıtlarını da ortaya çıkardı.

Sinihopov, bunun keşfedilen tek toplu mezar olmadığını söyledi. Harkov bölgesinin diğer kurtarılmış bölgelerinde en az üç kişinin daha olduğunu söyledi.

Bulunan cesetlerin her birinin ayrı bir hikayesi olduğunu ekledi ve her ölümün koşullarını bulmaya söz verdi, böylece akrabaları ve arkadaşları gerçeği bilsin ve katiller cezalandırılsın.

Sinihopov, “İşgalcilerin tüm suçları belgelenecek ve failler yaptıklarının bedelini ödeyecek.” dedi.

Adli tıp uzmanları, polis memurları ve devlet acil servis çalışanları da dahil olmak üzere her gün orada çalışan 200 kişiye “ahlaki açıdan zor ama gerekli çalışmaları” için teşekkür etti.

READ  Seul'de Cadılar Bayramı Ezmesi: Güney Koreli yetkililer Cadılar Bayramı kalabalıkları için hiçbir yönergeleri olmadığını söylüyor