Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kaynaklar, ABD’nin Lula’nın Brezilya seçimlerinin galibini bir an önce tanıma niyetinde olduğunu söylüyor

Kaynaklar, ABD'nin Lula'nın Brezilya seçimlerinin galibini bir an önce tanıma niyetinde olduğunu söylüyor

1 Eylül 2022’de Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde bir adam başkan adayları, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Ciro Gomez ve eski Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın resimlerini taşıyan pankartlar taşıyor. REUTERS/PILAR OLIVARES/DOSYA FOTOĞRAFI

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

BRASILIA/RIO DE JANEIRO (Reuters) – ABD’li diplomatlar Reuters’e, Brezilya’nın önde gelen cumhurbaşkanı adayı ve solcu eski cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın önümüzdeki ay yapılacak seçimlerin galibini çabucak tanıyacağına dair güvence verdi. Oylamadan sonra meşru bir sonuca itiraz etme veya kaos yaratma girişimi.

2 Ekim’deki ilk oylama turuna sadece birkaç gün kala Lula, Brezilya’nın elektronik oylama sistemini itibarsızlaştırmaya çalışan aşırı sağcı bir popülist olan Başkan Jair Bolsonaro’ya karşı yapılan anketlerde önde gidiyor. Eleştirmenler, Bolsonaro’nun eski ABD Başkanı Donald Trump’ın izinden gideceğinden ve seçim yenilgisini kabul etmeyeceğinden korkuyor.

Gizli görüşmeleri tartışmak için kimliğinin açıklanmamasını isteyen kaynaklardan biri, Lula’nın Çarşamba günkü toplantıda Brezilya’daki üst düzey ABD diplomatı Douglas Conniff’ten ilk görüşmede kazanırsa ABD’nin hızlı bir şekilde tanınmasını istediğini söyledi. yuvarlak. Oylama veya 30 Ekim’deki ikinci turda.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Kaynak, Lula’ya, Washington’un kazanan kim olursa olsun sonuçları hemen tanımayı planladığını ve diğer ülkelerin de aynı şeyi yapması ve tartışmalı bir sonuç olasılığını azaltması için bir örnek oluşturduğu konusunda bilgilendirildiğini de sözlerine ekledi.

Diğer bir kaynak, dış politika danışmanı Lula Celso Amorim’in Perşembe günü Latin Amerika ve Karayipler’den bir grup diplomatla bir araya geldiğinde benzer güvenceler duyduğunu söyledi. Üçüncü bir kaynak, birçok Avrupa ülkesinin de Brezilya seçimlerinin sonuçlarını hızla tanımayı planladığını söyledi.

READ  Ukrayna savaşının neden olduğu ticaret engelleri gıda fiyatlarını artırdı

Bir yorum talebine yanıt olarak, bir ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lula’nın toplantısına atıfta bulunmadı, ancak yaptığı açıklamada, başkan adaylarıyla yapılan toplantıların “belirli bir kişi, parti veya program için destek anlamına gelmediğini” söyledi. Sözcü, Dışişleri Bakanlığı’nın “Brezilya demokratik kurumlarının gücüne güvendiğini” de sözlerine ekledi.

Trump destekçileri tarafından 6 Ocak 2021’de ABD Başkentine yapılan saldırıdan hâlâ sersemleyen Başkan Joe Biden’in yönetimi, Bolsonaro’nun temelsiz seçim sahtekarlığı iddialarından giderek daha fazla endişe duyarak, onu uymaya teşvik etmek için Brasilia’ya üst düzey delegasyonlar gönderdi. demokratik standartlar.

Reuters, Mayıs ayında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı direktörünün geçen yıl üst düzey Brezilyalı yetkililere Bolsonaro’nun oylama sistemini sorgulamayı bırakması gerektiğini söylediğini bildirdi.

Kaynaklardan biri, Lula’nın Konev ile yaptığı görüşmede ABD’ye Brezilya’nın oylama sistemine güven duyduğu için teşekkür ettiğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Lisandra Paraguaso ve Gabriel Stargardter tarafından ek raporlama Anthony Boudl tarafından ek raporlama Brad Haines, Alistair Bell ve Leslie Adler tarafından

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.