Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

James Turk, yeni nesle sağlam para ilkeleri getiriyor

James Turk uzun zamandır Gold’un dostudur. Kurucu AltınPara 2001 yılında ve yazar Bedava Altın Para Raporu Yıllar içinde, yaşam boyu edindiği bazı bilgileri yeni bir kitapta özetliyor: Para ve Özgürlük: Mutluluğun Peşinde ve Doğal Para Teorisi (2021) Bir arayıştaydım”Bir raf kitap” Çağdaş yazarlardan, yeni bir çağın entelektüel temeli olarak hizmet edebilir Ses paradır (altına dayalı para) Amerika’da ve tüm dünyada. Turk’ün yeni kitabı, içinde bulunduğumuz zaman ve güncel endişeler için güncellenen, zengin bir içgörü ve zamansız bilgelik içeriyor ve bu konularla ilgilenen herkes için temel “altın hikayeler”in tek durak kaynağı olarak hizmet ediyor. Bunu bir tür ders kitabı olarak hayal ediyorum, özellikle genç insanlar için, oraya buraya dağılmış parçalara bakmak ve sonra onları hata ve yanlışlık için incelemek zorunda kalmak yerine. Bunu yaptım, bu yüzden çok azının böyle bir görevi üstlendiğini biliyorum; Ve zaten küçük olan grup içinde, çok azı onlarca yıllık birikmiş çöpleri başarıyla eleyip bilgelik incileri bulacaktır. Başka bir deyişle, bir mentora sahip olmanıza yardımcı olur. Turk, kitabını iki oğluna adadı ve bana yazarken aklında buna benzer bir şey olduğunu düşündürdü.

kendi kitaplarım “Roket biliminin” ekonomik eşdeğeri, biraz teknik bir yaklaşıma gitti. Bu nedenle, bu teknik yöntemlerin amaçlarına hizmet ettiği ülkelerin bazı genel ilkelerinin ortaya çıktığını görmekten memnunum. İkinci Bölüm, “mutluluk arayışımızda” paranın oynadığı önemli rolü anlatıyor. Başkalarıyla karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini gerektirir; Ve bunu yapmanın birincil yolu nakit işlemlerdir. Para tarafsız ve güvenilir olduğunda, hükümet kontrolünden ve manipülasyonundan bağımsız olduğunda, bu bireysel mutluluk arayışı kolektif refah ve özgürlük haline gelir. Altın “doğal para”dır, çünkü insanoğlunun tarafsız ve güvenilir bir değişim aracı ihtiyacına en iyi şekilde hizmet eder. Merkez bankalarının durumu parasal manipülasyon ve manipülasyon yoluyla iyileştirmeye yönelik herhangi bir girişimi, etkileri bir süreliğine şurada burada bir miktar fayda sağlayabilse de, daha iyi bir sonuç üretmeyecektir. Ancak daha geniş anlamda, tutarlı bir modele veya başarı geçmişine sahip olmayan bir avuç para otoritesi tarafından yürütülen bir makroekonomik manipülasyon sistemi, tüm özgürlük ilkelerini baltalıyor ve hepimizi parasal bir sisteme itiyor. tiranlık. Diğer sosyalist hükümet kontrol sistemleri gibi, tarihsel olarak, bu hiçbir zaman iyi sonuçlanmadı. Turk, son deneyimlerimizde bu ilkelerin nasıl çalıştığına dair gerçek dünyadan birkaç örnek içermektedir.

READ  Dokuz Oklahoma Sunners All-Big 12 takım seçildi

Bununla birlikte, birkaç noktada Turk’e katılmıyorum. Murray Rothbard’ın eski hobi atı “kısmi rezerv bankacılığı”na çok fazla odaklanarak kitabın kusurlu olduğunu düşünüyorum. Rothbard, ironik bir şekilde, 12. yüzyıldan beri İtalya’da gelişen tüm modern bankacılık yapısının, bir kez daha altına dayalı bir para birimine sahip olmak için devrilmesi gerektiğini savundu. Rothbard bu haçlı seferine 1960’larda, Bretton Woods sistemi aracılığıyla ABD dolarının zaten altına dayalı olduğu ve ABD tarihinin en müreffeh yıllarından birinde bankacılık ve genel ekonominin iyi durumda olduğu bir zamanda başladı. Bretton Woods sisteminin birkaç yıl sonra, 1971’de çökmesine yol açan birkaç ciddi kusuru vardı. Ancak bunun, altına dayalı paraya tekabül eden “kısmi rezerv bankacılığı” ile hiçbir ilgisi yoktu. Önceki 500 yıl için. Rothbard’ın hayallerinin bir parçası olarak, “%100 altın dolar”, doların yaklaşık 35$/ons’tan 10:1 oranında devalüasyonunu içerecektir. O zaman yaklaşık 350 $/ons. – “Sağlam para” olması gereken bir avukat için çok anlaşılmaz bir yorum.

Çok aptalcaydı. Bununla birlikte, aynı terminolojinin bazılarını benimsemesine rağmen, Durk’un aslında Rothbard’ın politika önerilerinin hiçbirini aklında tutmadığı, bunun yerine daha yüksek bir altın rezerv oranına sahip olduğu görülüyor – Durk, görünüşe göre Isaac Newton tarafından tavsiye edilen %40’tan özellikle bahsediyor. 18. yüzyılın başlarında İngiltere Bankası – parasal sistemde arzu edilen bir şey. Durk, 17. yüzyılda Amsterdam Bankası ile karşılaştırılabilir bir “%100 rezerv” sistemi yarattı, Goldmoney şeklinde. Sistem başlangıçta, bir kasadaki gerçek külçe ile doğrudan ve sözleşmeye bağlı olarak bağlantılı olan ve etkin bir şekilde bir dijital para birimi işlevi gören “elektronik altın” ödemelerini kolaylaştırmak için tasarlandı. Ne yazık ki, GoldMoney, hükümetler GoldMoney’nin fiat para birimi tekellerini zayıflatacak kadar popüler olmasını engellemek için birçok düzenleyici engel koyduğundan vaadini ve potansiyelini gerçekten yerine getirmedi. Bugün, altına dayalı olanlar da dahil olmak üzere “kripto sabit paraları” benzer hedefler peşinde koşuyor, ancak sonunda GoldMoney gibi merkezi bir sisteme veya günlük milyonlarca ABD doları banka işlemini minimum maliyetle temizleyen bir ACH sistemine sahip olabiliriz. Çok pratik. GoldMoney bugün bir ödeme veya takas aracından daha çok bir yatırım aracı olmaya devam ediyor – bir çek hesabından ziyade bir tasarruf hesabı – ancak orijinal amacına ve kaderine daha da yükselme potansiyeline sahip.

Günümüzün dalgalı itibari para birimleri bağlamında, Türk’ün günümüz bankacılık sistemi, merkez bankaları ve muhtemelen tahvil piyasaları arasındaki çeşitli şüpheli bağlantılara atıfta bulunmak için “kısmi rezerv bankacılığı” etiketini kullandığını söyleyebilirim. İngiltere Merkez Bankası eski başkanı Mervyn King bunu uygun bir şekilde etiketledi. Modern Para Politikasının “Simyası”George Soros’un bir kitabını da tavsiye ederim. Finans Simyası. Bir zamanlar Britanya’nın Baş Simyacısı olarak görev yapan King, bu “simyanın” sona ermesini istedi. Türk’ün rejim eleştirisi, onun kalbinde çalışanlar tarafından paylaşılıyor. “Sağlam para” veya altına dayalı para, parayı tefecilerin elinden alır. Vampirlerin üzerindeki güneş ışığı gibi.

James Turk’ün geçmişi, kariyerlerin genellikle gerçeklikten kopuk kurumsal politikayı teşvik etmek için yapıldığı akademik ekonomi değil, bankacılık ve emlak piyasalarındadır. Bu pragmatik duruş, kitabını baştan sona bilgilendirir, konunun özüne iner ve deneyim testinden geçer. Eksik olduğunu düşündüğüm bazı anlaşmazlıklar üzerinde çok fazla durmak istemiyorum, ancak kitabın bu konularla on yıllardır uğraşan bir uygulayıcıdan zengin bir temel bilgi sağladığını vurgulamak istiyorum. James Turk kadar para ve özgürlük hakkında çok şey bilen bir düzine insanımız daha olsaydı, devam eden refahımız için çok daha iyi bir parasal temel oluşturma yolunda ilerliyorduk.