Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

James Webb Uzay Teleskobu, Neptün ve halkalarının keskin görüntülerini yakalar

James Webb Uzay Teleskobu, Neptün ve halkalarının keskin görüntülerini yakalar

CNN’in Wonder Theory bültenine kaydolun. Şaşırtıcı keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndan Çarşamba günü yayınlanan yeni görüntüler, Neptün ve gezegenin tespit edilmesi zor halkalarını ortaya koyuyor. yeni ışık.

Neptün uzmanı ve Webb Projesi’nden disiplinler arası bilim adamı Heidi Hamill, “Bu soluk, tozlu halkaları son gördüğümüzden bu yana otuz yıl geçti ve onları kızılötesinde ilk kez görüyoruz” dedi. Bir basın bülteninde.

Birçok dar, kırılgan halkaya ek olarak, Neptün’ün web görüntülerinde soluk toz bantları görülüyor. NASA’nın Voyager 2’si, 1989’daki uçuşları sırasında Neptün’ün halkalarının ilk fotoğrafik kanıtını elde ettiğinden beri bazı halkalar gözlemlenmedi.

Karanlık, soğuk ve süpersonik rüzgarlarla hırpalanmış, Neptün, güneş sistemimizdeki en uzak gezegendir. Gezegen ve komşusu Uranüs “buz devleri” olarak bilinir çünkü iç kısımları hidrojen ve helyum bakımından daha zengin olan gaz devleri Jüpiter ve Satürn’den daha ağır elementlerden oluşur.

Yeni görüntülerde Neptün, tipik mavi rengin aksine beyaz görünüyor. Işığın görünür dalga boylarında yakalanan sahnelerde sahip olduğunuz görünüm. Bunun nedeni, gezegenin kimyasal yapısının bir parçası olan metan’ın NIRCam web kamerasının mavisinde görünmemesidir.

Görüntülerde ayrıca metan gazı tarafından emilmeden önce güneş ışığını yansıtan parlak çizgiler ve noktalar olan metan buz bulutları da görülüyor. Açıklamaya göre, “Neptün’ün rüzgarlarını ve fırtınalarını besleyen küresel atmosferik dolaşımın görsel bir imzası” olabilecek, gezegenin ekvatorunun yörüngesinde dönen ince, parlak bir çizgi belirlemek de mümkün.

Webb ayrıca, gezegenin etrafında alışılmadık bir arka yörüngede hareket eden en büyüğü Triton da dahil olmak üzere, Neptün’ün bilinen 14 uydusundan yedisini ele geçirdi. Gökbilimciler, Triton’un bir nesne olabileceğini düşünüyorlar. Kuiper kuşağı Neptün’ün yerçekiminin pençesine düşen güneş sisteminin kenarındaki buzlu cisimler bölgesi. Bilim adamları, önümüzdeki yıllarda Triton ve Neptün’ü incelemeye devam etmek için Webb’i kullanmayı planlıyorlar.

Neptün, Güneş’ten Dünya’dan 30 kat daha uzaktadır ve güneş merkezli yörüngesinde dış güneş sisteminin uzak karanlık bölgesinde hareket eder. Basın açıklaması, bu mesafedeki güneşin o kadar küçük ve soluk olduğunu ve Neptün’ün görünümünün Dünya üzerindeki karanlık bir alacakaranlığı andırdığını söyledi.

Webb’den daha fazlası NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı tarafından yürütülen 10 yıllık bir görev.

Diğer teleskoplarla karşılaştırıldığında, Uzay Gözlemevi’nin devasa aynası uzaktaki daha sönük galaksileri görebilir ve bilim adamlarının evrenin kökenine ilişkin anlayışını geliştirme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, güneş sistemimizi aydınlatmak için hareketsiz ve doğru görüntü kalitesini kullanır. Mars gezegeni, Jüpiter Ve şimdi Neptün.

READ  SpaceX şimdiye kadarki en hızlı Dragon Astronot'un uzay istasyonuna uçuşunu gerçekleştirdi