Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Webb teleskopuna odaklanarak Neptün’ün fotoğraflarını görün

Webb teleskopuna odaklanarak Neptün'ün fotoğraflarını görün

NASA sondasının 1989’dan beri hiçbir uzay aracı Neptün’ü ziyaret etmedi. yolcu 2 Güneş sisteminden uçarak çıktı. Dünya’nın 4 katı genişliğinde olan Neptün, Güneş sistemimizdeki en uzak gezegen. Voyager 2’nin gözlemleri, buz devi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen gökbilimcilerin iştahını kabarttı.

Şu anda Biz döndük. yani.

Çarşamba günü, James Webb Uzay Teleskobu güçlü, altın kaplama gözünü bu uzak dünyaya çevirdi. Bu kızılötesi cihazın gücü, daha büyük ve En gelişmiş teleskop Uzaya, 30 yıl içinde Neptün’ün en iyi manzaralarından bazılarını sağladı.

Webb Teleskobu’nu işleten Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde multidisipliner bir bilim adamı olan Heidi Hamill, “Neptün’ün bu görüntülerini uzun zamandır bekliyordum” dedi. “İşe yaradığı için çok mutluyum.”

Dünya gözlemevleri ve Hubble uzay teleskobu Son otuz yılda Neptün’ün birçok fotoğrafını çektiler. Ancak Webb’in Temmuz ayında çekilen Neptün’ün görüşleri, gezegenin kızılötesi ışıkta benzeri görülmemiş bir görüntüsünü sunuyor.

Teleskop, Neptün’ü yakından fotoğraflamak için sadece birkaç dakika ve sadece gezegenin değil, arkasındaki evrene uzanan sayısız galaksinin daha geniş bir resmini çekmek için 20 dakika sürdü. Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden Webb Proje Bilimcisi Klaus Pontopedan, “Bu uzak galaksileri görmek ve buz devinin görünüşünün ne kadar küçük olduğunu anlamak estetik açıdan büyüleyici” dedi.

Teleskopun görüşünde en dikkat çekici olanı, Dünya’ya yönelimi nedeniyle gezegeni hafif bir eğimle çevrelediği görülen Neptün’ün halkalarıdır. Webb teleskobu, gökbilimcilerin halkaların yansıtıcılığını ölçmelerine olanak tanıyacak ve bu uzak manzaranın eşsiz bir görüntüsünü sağlayacak. Yeni görüntüler, buz ve diğer döküntülerden yapılmış olabilecek bu ince bantların boyutunu ve bileşimini ortaya çıkarabilir.

Dr. Hamill, “Döngü sistemi benim için tamamen akıl almazdı,” dedi. “1989’da Voyager ile tanıştığımdan beri onu bu kadar ayrıntılı görmemiştim. Anında ortaya çıkıyor.”

READ  NASA teleskopu derin uzayda kozmik bir soru işareti tespit etti

Gezegenin her yerinde, gezegenin gökyüzüne yükselen ve günlerce sürebilen metan buz bulutları olduğu düşünülen parlak noktalar var.

Oxford Üniversitesi’nden gezegen fizikçisi Patrick Irwin, “Kimse bunların ne olduğunu gerçekten bilmiyor” dedi. “Yerdeki kabarık bulutlar gibi gelip gidiyorlar gibi görünüyorlar.” Gelecekteki Webb Teleskobu gözlemleri, bunların nasıl ve neyden yapıldığını ortaya çıkarabilir.

Webb’in görüntüleri ayrıca Neptün’ün 14 uydusundan yedisini gösteriyor. En parlak ay, bilim adamlarının güneş sistemi tarihinin başlarında Neptün’ün yerçekimi tarafından yakalandığından şüphelendiği gezegendeki en büyük ay olan Triton’dur. Kızılötesi görüntülerde, donmuş azotun yüzeyi Triton’u bir yıldız gibi parlatır, bu da Neptün’ün kendisinden bile daha parlaktır, çünkü metan gezegeni kızılötesi ışıkta karartır. NASA Kısa süre önce Triton’u incelemek için bir keşif gezisi göndermeyi reddetti.Bu resimden pek bir şey çıkarılamaz. Ancak Webb’in gelecekteki gözlemleri, Triton’un yüzey bileşimine işaret etmeli ve jeolojik aktiviteyi gösteren değişiklikleri gösterebilir.

Dr. Hamill, “Triton jeolojik olarak aktif bir dünyadır,” dedi. “Voyager 2 yakınlardan uçtuğunda, soğuk volkanların patlamasını izledim. Bu nedenle, zaman içinde yüzey kimyasında değişiklik potansiyeli var. Bunu arayacağız.”

Dr. Hamill ayrıca Neptün’ün sekizinci ayı olan Hipokampus’un bir görüntüsünün gezegenin hemen üzerinde fotoğraflandığına inanıyor. “Çok soluk, ama doğru yerde” dedi.

Neptün’ün bu görüntüleri, güneş sisteminin bir web turundaki en son görüntülerdir. Bu hafta tedaviyi teleskoptan aldık. Mars’tan ilk görüntüleryaz boyunca gördüğümüzde Alıcı için muhteşem manzaralar. Güneş sistemimizin çoğu, Satürn, Uranüs ve hatta Neptün’ün dışındaki uzak buzlu cisimler de dahil olmak üzere, gözlemevinin gezici gözünün altına düşecek – cüce gezegen Plüton gibi.