Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan yeni bir görüntü, 17 milyon ışıkyılı uzaklıktaki bir galaksideki binlerce yıldızı gösteriyor.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan yeni bir görüntü, 17 milyon ışıkyılı uzaklıktaki bir galaksideki binlerce yıldızı gösteriyor.

Gördüğünüz her nokta bir yıldızdır. James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntüde binlerce yıldız var.ESA/Webb, NASA, CSA, J. Lee ve PHANGS-JWST Ekibi

  • James Webb Uzay Teleskobu, 17 milyon ışıkyılı uzaklıktaki bir galaksinin yeni bir görüntüsünü yakaladı.

  • Birçoğu galaktik çekirdekte yoğunlaşmış binlerce ve binlerce yıldız görülebilir.

  • JWST, bilim adamlarının yıldız oluşumunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için birçok galaksinin kalbine bakıyor.

şiddetle James Webb Uzay TeleskobuGizemli bakabiliriz galaktik kalpler. Ve bu tam olarak burada gördüğünüz şey, bunda Yeni görüntü NGC 5068 galaksisinin ağından.

NGC 5068, Dünya’dan yaklaşık 17 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. Perspektif için, Samanyolu’nun galaksi mahallesini adlandırdı. yerel grup, 5 milyon ışıkyılı uzaklıkta. Yani, bu galaksi yakın sayabileceğimizden daha uzak.

Beyaz ışığın görebildiğiniz her bir noktası bir yıldızdır. ezilebilir. NASA, bu görüntüde binlerce yıldız olduğunu söyledi. Ve birçoğu, sol üstte parlak bir beyaz ışık şeridi olarak görebileceğiniz galaksinin merkezinde takılıyor.

NGC 5068'in merkezini işaretleyen kırmızı bir daireyi gösteren ana hat görüntüsü.

Görüntünün sol üst kısmındaki parlak bant, yıldızların çoğunun yoğunlaştığı yerdir.ESA/Webb, NASA, CSA, J. Lee ve PHANGS-JWST Ekibi

Bu bölge çok parlak görünüyor çünkü burası yıldızların çoğunun yoğunlaştığı yer. Bütün iş burada.

James Webb, sırlarını ortaya çıkarmak için birçok galaksinin kalbine bakıyor

Buna göre Harvard Smithsonian. Ve gökbilimcilerin JWST’nin yardımıyla incelemekle en çok ilgilendikleri şey bu yıldız oluşumudur.

Aslında, NGC 5068, Webb’in yıldız oluşumunu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak bir proje için gözlemlediği bir dizi başka gökadadan yalnızca biridir. Webb ayrıca sarmal gökada IC 5332’nin görüntülerini de yakaladı:

James Webb Uzay Teleskobu'ndan bir sarmal gökada görüntüsü.  Spiraller, görüntünün her tarafında noktalı pembe gazlı bölgelerle örümcek ağlarına benziyor.

James Webb Teleskopu, gökbilimcilerin özellikle gökada çekirdeklerinin çalkantılı ortamlarında yıldız oluşumunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için birçok gökadanın kalbine bakıyor.ESA/Webb, NASA, CSA, J. Lee ve PHANGS-JWST ve PHANGS-HST Ekibi

Ve “hayalet gökada” olarak adlandırılan gökada M74’ün kalbi:

READ  Mars'ta keşfedilen antik okyanusun izleri - bu, 'yaşam için daha yüksek potansiyel' anlamına geliyor
Webb teleskobuyla görülen Hayalet Galaksinin mavi çekirdeği.

James Webb Uzay Teleskobu, nesneleri kızılötesi dalga boylarında görerek galaksilerin kalbini görmemizi engelleyen ışığı engellemelerini sağlıyor.ESA/Webb, NASA, CSA, J. Lee ve PHANGS-JWST Team./J. Schmidt

James Webb Uzay Teleskobu’nun bir avantajı var kızılötesi görüş.

Kızılötesi dalga boyları insan gözünün algılayamayacağı kadar uzundur. Ancak uzayda çalışmak için özellikle önemlidirler, çünkü JWST’nin galaksilerin kalplerini ve hareketli yıldız oluşum ortamlarını görme yeteneğimizi engelleyebilecek engellenmiş görünür ışığı tanımlamasına izin verirler.

NASA, “Yakın galaksilerdeki yıldız oluşumunu gözlemleyerek, gökbilimciler Webb’den elde edilen ilk verilerin bazılarıyla büyük bir bilimsel ilerleme başlatmayı umuyorlar” dedi.

Aşağıdaki NGC 5068 videosunu izleyin:

Orijinal makaleyi şu adreste okuyun: İşle ilgilenen