Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Comet C/2021 T4 Lemon güney gökyüzünü süpürüyor

Comet C/2021 T4 Lemon güney gökyüzünü süpürüyor
Bu boşluk genişliği ekliptik düzlemin 20 derece kuzeyinden ve 235 derece boylamındandır. Uçaktaki ızgara çizgileri, Güneş ile Dünya arasındaki mesafe olan bir astronomik birimdir (AU). Koç boynuzu sembolü ilkbahar ekinoksunun (Mart) yönünü gösterir. Dünya 500 kat, Güneş ise 5 kat şişti. Saplar, 2023’ün her ayının başında C/2021 T4 Lemmon kuyruklu yıldızını ekliptik düzleme bağlar. Jay Ottowell. İzin alınarak kullanılır.

Ünlü İngiliz astronom Guy Otewell Bu makale ilk olarak 25 Mayıs 2023’te Comet C/2021 T4 Lemon hakkında yayınlandı.. İzin alınarak yeniden basılmıştır. EarthSky tarafından yapılan düzenlemeler.

Comet C/2021 T4 Limon

Comet C/2021 T4 Lemmon, 7 Ekim 2021’de Mount Lemon GözlemeviTucson, Arizona’nın kuzeydoğusunda. T4 Ekim ayının ilk yarısında dördüncü keşif veya iyileşme anlamına gelir.

Limon Dağı, Tucson çevresindeki dört sıradağdan biri olan Santa Catalina Dağları’nın en yüksek noktasıdır. MÖ 63’te Roma Cumhuriyeti’nde iktidarı ele geçirmeye çalışan komplocu Catilina ile karıştırılmamalıdır. Navajo’ların güneyin büyük yıldızı Canopus’u topraklarını çevreleyen dört kutsal tepeden birinden görmüş olabileceklerini tahmin ettiğimi hatırlıyorum. Aslında, kapak fotoğrafı olarak gösteriliyor Astronomik takvim 2023.

Comet C/2021 T4, keşfinin ardından, yörüngesinin geometrisi nedeniyle, +12°’lik bir eksantriklikle hemen kuzeyde göründü.

Comet C/2021 T4 Lemon, uzun dönemli bir kuyruklu yıldızdır.

Aslında, uzun vadeli bir suçlu; Daha önce uzaktaki evinden – 44.000 AU’da – iç güneş sistemine düşmüş olsaydı, milyonlarca yıl önce gerçekleşmiş olurdu. Yani şu anki geçişi sırasında, yerçekimini hissedeceksiniz. bozukluklar Süresi sadece binlerce yıla kısaltılacak gezegenlerden biri.

Yörüngesi ekliptik düzlemine yaklaşık 20 derece eğimlidir. Ancak, geri hareket ediyor veya gezegenlerin dönme yönünün tersine hareket ediyor. Sonuç, güney gökyüzünde çok uzun ve hızlı bir tarama yapmasıdır.

Kuyruklu yıldızın yolunu gösteren kavisli bir çizgiyle, adlandırılmış yıldızlar ve Samanyolu ile takımyıldız taslağı.
Comet C/2021 T4 Lemon’un Temmuz’dan Kasım 2023’e kadar olan konumunu gösteren bir grafik. Düzen telif hakkı Jay Ottowell. İzin alınarak kullanılır.

Araştırmacı şeması

Şu anda, kuyruklu yıldız sabah gökyüzünde 60 derece, güneyde (-13 derece eğimde), Güneş’ten 1,75 astronomik birim ve Dünya’dan 2 astronomik birim uzaklıkta yer almaktadır. Ancak, yine de cansız bir boyut yaklaşık 11. Ardından 27 Haziran 2023’te aramızdaki mesafe 1 AU’ya inecek.

18 Temmuz 2023’te muhalefette geçireceğiz. Ve bu süre zarfında, bize en yakın, 0,54 AU ve en parlak, muhtemelen 8 veya 7 civarında olacak, ancak yine de çıplak göz sınırının altında olacak. Yakınlığı, 20 Temmuz’da -56 derecelik eğimde, çok güneyde görünmesini sağlayacaktır.

READ  Yıllarca yedikten sonra bir kara delik yıldızları "geğirmek"

Sonraki aylarda daha kuzeye tırmanacak, akşam gökyüzünde alçalacak ve daha uzak olacak. Aynı zamanda belki 2 veya 3 oranında kararır. dibe vurmak31 Temmuz 2023’te Güneş’ten 1,48 AU. Son olarak, 10 Eylül 2023’te tutulumdan yükselecek ve 9 Kasım 2023’te Güneş’in arkasında ve kuzeyinde kavuşacak.

Kuyruklu yıldızın parlaklığı ve kuyruklarının büyüklüğü ile ilgili tahminlerin güvenilmez olabileceğini elbette unutmamalıyız. Bunun nedeni, buzun erimesine ve bu dönen cisim kümelerindeki toz emisyonuna bağlı olmasıdır.

Comet Hale-Bopp hala gözlemlenebilir mi? Şahane!

Bu arada, Alan Tepesi O (Jay Otewell) 22 Mayıs’ta bir Facebook gönderisiyle bizi bu kuyruklu yıldız konusunda uyardı. Alan, büyük kuyruklu yıldız Hale-Bopp’un (C/1995 O1) kaşifiydi. Ve 47 ​​astronomik birimden daha uzakta olmasına rağmen, uzayda türünün ilk örneğidir. Küçük Gezegen Merkezi Şu anda gözlemlenebilen kuyruklu yıldızların listesi, mevcut boyutları nedeniyle değil (Yaklaşık 20) ama şimdiye kadar görülen ilk periyodik olmayan kuyruklu yıldız olduğu için.

Alt satır: Comet C/2021 T4 Lemmon, 2021’de Lemmon Dağı Gözlemevi tarafından keşfedildi. Şu anda güney göklerini süpürüyor.