Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Japonya füze savunma sistemini alarma geçirirken, Kuzey Kore uydu fırlatma konusunda uyardı

Japonya füze savunma sistemini alarma geçirirken, Kuzey Kore uydu fırlatma konusunda uyardı

SEUL/TOKYO (Reuters) – Japonya, Kuzey Kore’nin 31 Mayıs ile 11 Haziran arasında bir uydu fırlatmasını söylemesinin ardından Pazartesi günü balistik füze savunma sistemini alarma geçirdi ve topraklarını tehdit eden herhangi bir mermiyi vuracağı konusunda uyardı.

Nükleer silahlı Kuzey Kore, ilk askeri casus uydusunu tamamladığını ve lider Kim Jong Un’un fırlatma için son hazırlıkları onayladığını söyledi.

Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, Kuzey Kore’nin Japon Sahil Güvenlik’e planlanan fırlatma hakkında bilgi vermesinin ardından düzenlediği olağan brifingde, “Hükümet, uydunun ülkemiz topraklarından geçme olasılığının olduğunun farkındadır.” dedi.

Japonya Savunma Bakanlığı’nın 2016’dan bu yana Kuzey Kore’nin uzaya fırlatılmasına yanıt olarak verdiği ilk emir, Japonya’nın Nisan ayında Doğu Çin Denizi’ne Füze-3 (SM-3) önleyicileri taşıyan bir muhrip göndermesinin ardından geldi. uzay ve Dünya’ya daha yakın savaş başlıklarını vurmak için tasarlanmış kara tabanlı PAC-3 füzeleri Okinawa Adaları’na gönderildi.

Bir Japon Savunma Bakanlığı sözcüsü, Japonya’nın Kuzey Kore’den 2016’da yaptığı gibi uydusunu güneybatı adalar zinciri üzerinden taşıyan füzeyi fırlatmasını beklediğini söyledi.

Kuzey Kore devlet medyası, düşmanları Güney Kore, ABD ve Japonya’nın füze fırlatmalarıyla ilgili gerçek zamanlı verileri paylaşma planlarını eleştirerek, üçlüyü daha yakın askeri işbirliği için “kısır önlemler” tartışıyorlar olarak tanımladı.

Analistler, uydunun dronları içeren ve savaş durumunda hedefleri vurma yeteneğini geliştirmeyi amaçlayan bir gözetleme teknolojisi programının parçası olduğunu söylüyorlar.

Kuzey Kore’nin devlet haber ajansı KCNA, Kim’in Mayıs ayında bir askeri uydu tesisini denetlediğini bildirdi.

Kuzey Kore, son aylarda katı yakıtlı kıtalararası balistik füze de dahil olmak üzere bir dizi füze fırlatma ve silah testi gerçekleştirdi.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin herhangi bir füze fırlatmasının, nükleer ve füze faaliyetlerini kınayan BM Güvenlik Konseyi kararlarının ciddi bir ihlali olacağını söyledi.

READ  Columbia, "paha biçilmez değere sahip" bir gemi enkazından çıkan efsanevi hazinenin bir su altı robotu tarafından kurtarılacağını söyledi

Ofisi Twitter’da “Kuzey Kore’yi fırlatmadan kaçınmaya şiddetle çağırıyoruz” diyerek, müttefiki ABD, Güney Kore ve diğer ülkelerle işbirliği yapacağını ve bilgi toplamak ve analiz etmek için elinden gelen her şeyi yapacağını da sözlerine ekledi. herhangi bir lansman

(Seul’den Hyunsoo Yim ve Tokyo’dan Nobuhiro Kubo, Elaine Lies, Satoshi Sugiyama ve Tim Kelly tarafından bildirildi; Seul’den Jo Min Park ve Tokyo’dan David Dolan tarafından ek raporlama; Diane Craft, Howard Guler ve Robert Purcell tarafından düzenlendi.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.