Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jeff Bezos’un uzay turizmi dönüş görevi sırasında paraşüt açılmadı

Jeff Bezos’un uzay turizmi dönüş görevi sırasında paraşüt açılmadı

Amazon milyarderi Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin, iki yıl önce ilk mürettebatlı uçuşu sırasında New Shepard kapsülündeki paraşütlerden birinin tam olarak şişmemesi sonucu yaşanan olayın ardından soruşturma başlattı.

Şirket Yeni Shepard roketi 19 Mayıs’ta fırlatıldı Altı kişilik bir mürettebatı yörünge altı uzaya taşıyor. SpaceNews, NS-25 misyonunda mürettebat kapsülünün uçuşu bitirmek üzere yere indiğini gördü ancak üç paraşütten yalnızca ikisi tamamen şişmişti. adı geçen. NASA’nın Ticari Mürettebat Programı direktörü Steve Stich, yakın zamanda yaklaşan Boeing Starliner mürettebatlı test uçuşuyla ilgili bir basın toplantısında bu konuyu açıkladı. Blue Origin paraşütle ilgili sorunu açıklamadı ancak bunun yerine NASA yetkililerine, Boeing’in Starliner’ı gibi araçların benzer bileşenler kullanması nedeniyle anormallik hakkında bilgi verdi.

New Shepard, mürettebat kapsülünü Dünya’ya dönerken yavaşlatmak için üç paraşüt kullanıyor, ancak yalnızca bir paraşüt tamamen açılmış halde inebiliyor. Paraşütler üç aşamada açılacak şekilde tasarlandı, ancak Stich’e göre NS-25 görevi sırasında, şişmeyi kontrol eden hattın olması gerektiği gibi kesilmemesi nedeniyle üç paraşütten biri ilk aşamada başarısız oldu.

SpaceNews’in aktardığına göre Stitch, “Bu paraşütler üzerinde çalışan küçük bir grup insan var” dedi. “Verileri bizimle paylaşma konusunda çok iyi davrandılar. Henüz herhangi bir temel nedeni yok ve biz de onları takip etmeye devam ediyoruz.”

Bezos’un özel uzay girişimi, roketinin yere çakılmasından yaklaşık iki yıl sonra NS-25 misyonuyla uzay turizmi programını yeniden başlattı. Eylül 2022’de A New Shepard’ın insansız uçuşu yangınla sonuçlandı Kalkıştan yaklaşık bir dakika sonra. Roketin iticisi uçuş ortasında patladı ve kapsülü, yaklaşık 700 mil/saat (1.130 km/saat) hızla ve yerden 29.000 fit (8.840 m) yükseklikte seyahat ederken gemiyi terk etti.

READ  Bilim adamları sonunda parçacık çarpıştırıcısında nötrino tespit ettiler: ScienceAlert

Blue Origin, bunun nedeni olarak “motor nozülünün termal yapısal arızasını” tanımladı Füze fırlatma başarısızlığının nedeni. O zamanlar New Shepard, yarısından fazlası NASA’ya ait olan 36 faydalı yük taşıyordu ancak kapsülde mürettebat yoktu. Şirket, 19 Mayıs’ta yedinci insanlı uzay uçuşuyla uzay turizmi faaliyetlerine yeniden başladı ve bu, önceki fırlatmadaki başarısızlığın ardından bir geri dönüş anlamına geliyordu. Paraşüt sorununun ne kadar ciddi olduğunu veya daha fazla gecikmeye neden olup olmayacağını henüz bilmiyoruz. Her ne kadar şemsiye uzmanı olmasak da bunun endişe verici olduğunu söylemek yanlış olmaz; Tek bir paraşüt açılmazsa bu, iniş sırasında birden fazla arıza olasılığının göstergesi olabilir.

Buna ek olarak, Boeing Starliner programındaki mühendisler paraşütle ilgili kendilerine ait bir sorun keşfettiler ve bu sorun kapsülün ilk mürettebatlı uçuşunu geciktirdi. Starliner ekipleri, 21 Temmuz 2023’te planlanan kalkıştan birkaç hafta önce paraşütlerin kumaş kısımlarının yırtıldığını keşfetti. Arıza yükü sınırı beklenenden düşük. Bu, paraşütlerden birinin başarısız olması durumunda kalan iki paraşütün Starliner aracını New Mexico’ya güvenli bir iniş için yeterince yavaşlatamayacağı anlamına geliyor. Mart 2024’te, Boeing güvenlik sorununu çözdüğünü duyurdu.

Paraşütlerle ilgili sorun, yayıldıkları ortamı doğru bir şekilde simüle etmenin zorluğundan kaynaklanıyor. SpaceNews’e göre Stitch, “Bugün bile, sahip olduğumuz tüm teknolojiye ve paraşütlere kadar uzanan diğer her şeye rağmen hâlâ paraşüt enflasyonunu modelleyemeyiz” dedi. “Kolay olması gerekiyormuş gibi görünüyor. Hala biraz zor.”

Hayatınızda daha fazla uzay yolculuğu için bizi takip edin X Gizmodo için özel bir yer imi Uzay uçuşu sayfası.