Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin’deki ayak izleri dinozorlarla birlikte dolaşan yeni bir megaraptora işaret ediyor

Çin’deki ayak izleri dinozorlarla birlikte dolaşan yeni bir megaraptora işaret ediyor


Uluslararası bir araştırma ekibi, Çin’de bulunan fosilleşmiş ayak izlerinin şimdiye kadar keşfedilen en büyük yırtıcı kuşlar arasında yer alan bir dinozora ait olduğunu tahmin ediyor.

Oynar

Jurassic Park’taki dinozorlar aşırı büyük ve acımasız ölüm makineleriydi.

Kabus gibi şeyler, evet. Gerçeklik falan mı? çok değil.

Bilimsel araştırmalar uzun süredir gerçek dinozorların film serisinde tasvir edilen yırtıcı canavarlardan çok farklı olduğuna inanıyordu ve artık durum böyle değil. Kurtlardan çok daha büyük Ve kaplı Korkunç tüyler değil.

Ancak paleontologlardan oluşan bir ekip, Velociraptor’un Megaraptor adı verilen ve filmlerde tasvir edilen dinozorlara çok daha yakın büyüklükteki yakın bir kuzenini tespit etmiş olabileceklerini söyledi. Aslında uluslararası araştırma ekibi, Çin’de bulunan fosilleşmiş ayak izlerinin şimdiye kadar keşfedilen en büyük yırtıcı kuşlar arasında yer alacak bir dinozora ait olduğunu tahmin ediyordu.

Araştırmacı Anthony Romelio, Jurassic Park filmindeki yırtıcı kuşları gölgede bıraksa da yaratığın kurgusal benzerinden bazı önemli farklılıkları olduğunu söyledi.

Queensland Üniversitesi’nden paleontolog Romelio, “İnsanlar yırtıcı hayvanları düşündüklerinde muhtemelen Jurassic Park filmlerindekileri düşünüyorlar; insan boyutunda, kaslı, saldırgan avcılar” diyor. Bir açıklamada şunları söyledi. “Fakat bu izler Velociraptor ailesindeki daha küçük, daha zeki bir grup tarafından bırakıldı.”

2020’de Çin’de bulunan korunmuş ayak izleri

Araştırmacılar, kalıntıların, Çin’in güneydoğusunda, on milyonlarca yıl önce dinozorların dolaştığı bir bölgede 2020 yılında keşfedilen 240’tan fazla ayak izi arasında yer aldığını söyledi.

Araştırmacılar, yırtıcı kuşlar için benzersiz bir özellik olan, ayak izlerinin yalnızca iki ayak parmağında görünmesi nedeniyle anında tanınabilen, 13 inçten daha uzun olan beş izden oluşan bir set buldular.

READ  Bir NASA astronotu ve iki astronot Uluslararası Uzay İstasyonundan dönüyor

Romelio, “Bu tür bir pistin şekil olarak farklı olduğunu gördük, bu da onu oldukça benzersiz kılıyor” dedi.

Ekip, ayak izlerinin muhtemelen dinozorun bir akrabası tarafından yapıldığını belirledi ve bu izlere, izlerin bulunduğu Fujian eyaletine bir gönderme olarak Fujianipus yingliangi adını verdi.

İzlerin büyüklüğüne göre yaratığın yaklaşık 1,8 metre ve 15 metre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor. Bu, Velociraptor’un toplam uzunluğunun yaklaşık iki ila üç katıdır ve onu bilinen en büyük yırtıcı kuşlardan biri yapar.

Megaraptor Kretase döneminde dolaşıyordu

Fosilleşmiş kemiklerin bulunması, araştırmacılara hayvanın tam şekli ve etkisinin boyutu hakkında daha fazla bilgi sağlayacak.

Ancak ekip, Megaraptor’un bir dinozor olduğunu, bilinen diğer yırtıcı kuşların boyutlarını çok aşan, yaklaşık 1,8 metre uzunluğa ulaşan uzun bacaklı bir dinozor ailesi olduğunu belirlemeye yetecek kadar topladıklarını söyledi. Kuş benzeri yırtıcı kuşlar, Jura döneminden birkaç milyon yıl daha genç, yaklaşık 145 ila 66 milyon yıl önce Kretase döneminde vardı.

Büyüklüğü, Fujianipus’u çoğunlukla küçük kalan yırtıcı kuş kardeşleri arasında göreceli bir tuhaflık haline getiriyor.

Romelio, “Bu, yırtıcı dinozorlar arasındaki inanılmaz boyut aralığını gösteriyor, onların uyum sağlama yeteneklerini ve çevresel çeşitliliğini vurguluyor” dedi.

the Araştırma yayınlandı iScience dergisinde.

Eric Lagata USA TODAY için son dakika ve trend haberleri aktarıyor. Onunla [email protected] adresinden iletişime geçin