Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jon Rahm, golfün karanlık dünyasında büyük bir değişim olan LIV Golf’e katıldı

Jon Rahm, golfün karanlık dünyasında büyük bir değişim olan LIV Golf’e katıldı

Profesyonel golfün devam eden satranç karşılaşmasında tahtadaki en önemli taş artık LIV Golf’e ait. İki kez büyük kazanan, son Masters şampiyonu, dünya 3 numarası ve Ryder Cup ikonu Jon Rahm, PGA Tour’dan ayrılacak ve 2024 sezonundan itibaren LIV Golf’e katılacak. The Wall Street Journal’dan yeni rapor.

Rahm’ın Tiger Woods ve Rory McIlroy tarafından planlanan kapalı golf liginden çekildiği dönemde, Rahm’ın ayrılacağına dair söylentiler haftalardır ortalıkta dolanıyordu. O zaman inkar edilmeyen inkarlar ve o zamandan beri devam eden sessizlik, Rahm’ın LIV’e katılmak için büyük bir teklifi kabul edeceği algısını alevlendirdi. Rahm, son şampiyon olduğu PGA Turu etkinliğinin tanıtımını yapmak için basın toplantısına katılmadığında, yazı duvardaymış gibi görünüyordu. Wall Street Journal’ın haberine göre, müzakerelerde son dakika aksaklığı yaşanmaması halinde Rahm, 2024 sezonu ve sonrasında LIV’e katılacak.

Böylesine büyük bir oyuncunun dünya golf sistemine girişi, spor açısından kritik bir zamana denk geliyor. PGA Tour ve LIV Golf’ün mali destekçisi olan Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, Haziran ayında duyurulan ve ikisi arasındaki hukuki düşmanlıkları sona erdirecek ve sporun ilerlemesinin temelini atacak bir anlaşmayı resmileştirmek için 31 Aralık’a kadar süre ile karşı karşıya. . Başlangıçta anlaşmanın bir parçası olan iki lig arasındaki avlanma yasağı anlaşmasının iptal edilmesine rağmen, Ram’ın LIV’e atlaması LIV tarafından bir saldırganlık eylemi olarak görülebilir. Bu aynı zamanda PIF’in LIV’in gelecekteki sürdürülebilirliğine büyük yatırım yapmaya istekli olduğunun da bir işareti.

Geçmişte LIV Golf’ün kaderine ve şekline ne kadar karşı çıktığı göz önüne alındığında, kişisel düzeyde Rahm’ın ayrılışı büyük bir şok oldu.

DUBAİ, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ – 18 KASIM: 18 Kasım 2023’te Dubai, Birleşik Arap’ta Jumeirah Golf Estates’te düzenlenen DP Dünya Turu Şampiyonası’nın üçüncü gününde İspanyol Jon Rahm, parkurda eliyle ağzını işaret ediyor Emirates. (Fotoğraf: Andrew Reddington/Getty Images)

Rahm, 2022’nin başlarında “Bu, PGA Tour’a bağlılığımı resmi olarak ilan ederek bunun hakkında konuşacağım tek resmi zamandır” dedi. “Çok büyük bir inancım var [PGA Tour commissioner] Jay Monahan ve gelecekte bize getirecekleri ürün. Suudi Ligi hakkında çok fazla konuşma ve spekülasyon yapıldı. Bunun benim ve golfteki geleceğim için en iyisi olduğunu düşünmüyorum ve edinebileceğim en iyi mirasın PGA Tour aracılığıyla olacağını düşünüyorum.

READ  LIV Golf Invitational Final Purse, Para Ödülü, Londra'da Tam Alan Ödemeleri

Ancak o zamandan beri Rahm Masters’ı kazandı – ona Augusta’ya kalıcı giriş hakkı ve diğer dallarda birkaç yıl muafiyet sağladı – ve PGA Tour, LIV’in mali destekçileriyle gizlice müzakere edilen bir anlaşmayı güvence altına alarak oyuncularını şaşkına çevirdi.

Rahm’ın LIV’e geçişi aynı zamanda Resmi Dünya Golf Sıralamasını da içeren harika bir senaryo yaratıyor. LIV Golf turnuvaları şu anda uzunlukları, turnuva ortasında sıralamanın olmaması ve ilerleme veya düşme yolunun olmaması gibi çeşitli nedenlerden dolayı sıralama puanı alamıyor. Sıralamaların geçerliliği, Cam Smith ve Brooks Koepka gibi önemli kazananların düşük sıralaması nedeniyle halihazırda inceleme altına alındı. Ram’ı en üst sıraya koymayan herhangi bir “resmi” sıralama sistemi (şu anda dünyada 3 numaradır) en iyi ihtimalle eksik ve en kötü ihtimalle geçersiz olacaktır.

Bu hareketin PGA Tour’un kaderi üzerindeki sismik etkisini abartmak neredeyse imkansızdır. Woods ve McIlroy’un yanı sıra Rahm, gezegendeki en önemli golfçü, oyunun karizmatik bir elçisi ve aynı zamanda en iyi oyuncularından biri. 29 yaşındaki Rahm’ı kaybetmek, önümüzdeki on yıl boyunca golfe hakim olma yolunda ilerleyen bir oyuncuyu, McIlroy’dan Woods’a, Nicklaus ve Palmer’a uzanan golf tarihi zincirinin bir sonraki halkası gibi görünen bir oyuncuyu kaybetmek anlamına geliyor. Ve tarihe dönelim.

LIV Golf, 2024’te ABD dışında serinin önceki iki sezonuna kıyasla daha fazla turnuva düzenleyerek uluslararası alanda başarılı olmaya devam ediyor. İspanya doğumlu Rahm’ın da bu karışıma eklenmesi, ligin Amerikan sınırlarının ötesindeki varlığını güçlendirmeye devam edecek.

Ram’ın gelişi, LIV Golf’ün iki yıllık tarihindeki en başarılı güne ve LIV’in kendi başına başarması yıllar sürecek bir itibar artışına işaret ediyor.

Bu makale bağlı kuruluş bağlantılarını içerir; Bu bağlantıya tıklayıp satın alma işlemi gerçekleştirirseniz komisyon kazanabiliriz.

READ  Knicks'in oynama umutları, Hawks'a yenildikten sonra suya düştü