Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

JPMorgan hisseleri, yüksek kâr beklentilerinin gölgede kalmasıyla düştü

JPMorgan hisseleri, yüksek kâr beklentilerinin gölgede kalmasıyla düştü

Editörün Digest'ini ücretsiz açın

JPMorgan Chase hisseleri, borç verme işindeki hayal kırıklığı yaratan görünümün, ABD'nin en büyük bankasının ilk çeyrek kâr artışını gölgede bırakmasıyla Cuma günü neredeyse dört yılın en sert düşüşünü yaşadı.

Banka, net gelirin ilk çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 6 artışla 13,4 milyar dolara yükseldiğini ve analistlerin beklediğinden daha iyi olduğunu söyledi. JP Morgan kredi zararlarına analistlerin beklediğinden daha az ayırdı.

Ancak bankanın net faiz gelirine ilişkin yönlendirmesi yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı ve hisseleri Haziran 2020'den bu yana en büyük bir günlük düşüşle yüzde 6,5 oranında kapandı.

Bu, JPMorgan'ın son iki yılda artan faiz oranlarından elde ettiği büyük kazanımların sabitlenmiş olabileceğine dair endişeleri yansıtıyor.

JPMorgan, National Insurance Co. için tüm yıl tahminini (genel olarak mevduatlardan ödediği tutar ile krediler ve diğer varlıklardan kazandığı arasındaki fark) ticaret işi dışındaki yaklaşık 88 milyar dolarlık önceki tahminden yaklaşık 89 milyar dolara yükseltirken, değişmeden kaldı. Toplam ulusal sigorta tahmini yaklaşık 90 milyar dolar.

Piper Sandler analistlerinden Scott Sievers, “Kanıtlar bize hala çok muhafazakar gibi görünse de… değişmeyen görünümün yatırımcıları biraz hayal kırıklığına uğratacağını ve yakın vadede hisse senedi üzerinde baskı oluşturabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Finansal piyasalar son haftalarda faiz oranı beklentilerini ayarladı ve ABD Merkez Bankası'nın artık faiz oranlarını daha yavaş indirmesi bekleniyor.

Daha yüksek faiz oranları, faiz artışlarını borçlulara göre mevduat sahiplerine daha yavaş yansıtarak son iki yılda milyarlarca dolar kar elde eden en büyük ABD bankalarına faydalı oldu.

Ancak kazançlarını da bildiren JPMorgan ve Wells Fargo'ya göre bankaların sonunda mevduat sahiplerine daha yüksek tasarruf oranları aktarması gerekiyor. Wells'in karı ilk çeyrekte önceki yıla göre yüzde 7 düştü.

READ  Kazanan numaralarla eşleşen bilet olmamasının ardından Mega Millions ikramiyesi 792 milyon dolara yükseldi

JP Morgan'ın mali işler müdürü Jeremy Barnum, analistlere müşterilerin daha yüksek tasarruf oranları sunan hesaplara daha fazla para aktardığını, bunun da bankanın kredi verme marjlarını aşındırdığını söyledi.

Barnum, “Hala göçün ve getiri arama davranışının devam ettiğini görmeyi bekliyoruz” dedi.

JPMorgan ayrıca, 2024 giderlerinin önceki 90 milyar dolardan 91 milyar dolara çıkmasını beklediğini, çünkü bölgesel bankaların geçen yılki başarısızlığından kaynaklanan maliyetleri karşılamak için ABD'li düzenleyicilere tahmini 725 milyon dolarlık ek ücret ödemesi gerektiği konusunda da uyardı.

JP Morgan CEO'su Jamie Dimon, “Birçok ekonomik gösterge olumlu olmaya devam ediyor” dedi.

Ancak “endişe verici” küresel manzarayı ve “çok sayıda kalıcı enflasyonist baskıyı” öne sürerek, “ileriye baktığımızda, bir dizi önemli belirsiz güce karşı tetikte olduğumuzu” da sözlerine ekledi.

Bu arada rakip Citigroup beklenenden daha iyi üç aylık kazanç bildirdi ve banka bu yıl 7.000 kişiyi işten çıkarma yolunda olduğunu söyledi. Citigroup hisseleri Cuma günü yüzde 1,7 düştü.

Bank of America, Goldman Sachs ve Morgan Stanley sonuçlarını önümüzdeki hafta başında açıklayacaklar.

Harriet Clarvelt'in ek raporları