Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Popülist Arjantin başkanı Teksas'ta milyarder Elon Musk ile tanışır ve bir dostluk doğar

Popülist Arjantin başkanı Teksas'ta milyarder Elon Musk ile tanışır ve bir dostluk doğar

BUENOS AIRES, Arjantin (AP) — Bunlardan biri, kendini ifade özgürlüğünün mutlakiyetçisi olarak ilan eden, “uyanıklığa” karşı küfür etmeye eğilimli ve insanlığı çok gezegenli bir tür haline getirme konusunda takıntılı olan eksantrik bir milyarder iş adamı.

Diğeri ise Latin Amerikalı asi lider Kendini anarko-kapitalist olarak ilan eden adam, ölü köpeklerini klonlama konusunda takıntılıdır. Devlet kontrollerini ortadan kaldırmak.

CTO Elon Musk ve Arjantin Başkanı Javier Miley nihayet Tomurcuklanan dostluklarını mühürledi Cuma günü Tesla'nın Teksas'taki elektrikli otomobil fabrikasında sosyal medyada aylarca süren karşılıklı hayranlıktan sonra ilk toplantıları gerçekleşti.

Serbest piyasa cennetinde yapılan bir maçtı bu.

Sağcı hayranlarını etkileyen sosyal medya paylaşımlarında ikili, gerçek dostluklarına dikkat çekti.

“Heyecan verici ve ilham verici bir geleceğe!” Musk X ya da bilinen adıyla Twitter üzerinden yazdı 2022'de satın almadan önce, Onun ve Millie'nin genişçe gülümsediği ve kameraya iki baş parmağını kaldırdığı bir fotoğrafın yanı sıra, özgürlükçü başkanın alamet-i farikası hareketi.

“Yaşasın özgürlük, kahretsin!” Miley, X'teki kendi gönderisinde, başkanın kendi imzasını taşıyan deri gömleğini ve Donanma Hava Kuvvetleri Akademisi spor ceketindeki Maskesini giydiği çiftin bir selfiesini de içeren bir yazı yazdı.

Toplantı basına kapalıydı ve Miley'nin ofisinden yapılan bir açıklamada çok az haber yapıldı; serbest piyasa meraklılarının öngörülebilir olanlardan (bürokrasiyi keserek girişimciliği nasıl teşvik edeceği) gelişigüzel olanlara (şirketin yarattığı varoluşsal tehlike) kadar çeşitli konuları tartıştıkları söylendi. ekonomi). Düşük doğum oranları).

Miley'nin ofisi, başkanın Musk'a görevde yardım etmeyi teklif ettiğini söyledi Sosyal medya şirketi X ile Brezilyalı şirket arasında çatışma Yetkililer, Musk'ı hakimin bazı hesapları yasaklama kararına karşı geldiği için engellemeyle suçladı.

Arjantin başkanlığı, iki liderin “özgürlük fikirlerini teşvik etmek için yakında Arjantin'de büyük bir etkinliğe” ev sahipliği yapma konusunda da anlaştıklarını söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

READ  Mars, doğum oranları, ancak Twitter'da değil: Elon Musk, Sun Valley imparatorlarını büyüledi

Ancak gülümseyen fotoğrafın ve Miley'nin fütüristik Cybertruck minivanındaki eğlenceli yolculuğunu gösteren videonun arkasında Arjantin için tehlikede olan çok şey vardı.

Miley, ABD'nin, özellikle de Arjantin'in 42 milyar dolardan fazla borçlu olduğu Uluslararası Para Fonu'nun desteğinin, yatırımcıların Güney Amerika ülkesine olan güvenini artırmak için çok önemli olduğunu söylüyor. Bozulan ekonomiyi düzeltmeye çalışıyor Piyasa odaklı politikalarla.

Uzmanlar, Şili'den Brezilya'ya kadar Latin Amerika'da sosyalist hükümetlerin yeniden canlanmasıyla birlikte Arjantin'in artık Washington için önemli bir stratejik ortak olarak ortaya çıkmaya hazır olduğunu söylüyor.

Buenos Aires'te bir siyasi danışmanlık firması işleten Sergio Bernstein, “Arjantin'in bu boşluğu doldurma ve sonunda ABD'nin stratejik ortağı olma fırsatı var” dedi. “Musk, Arjantin'in yeni (ABD) arkadaşlar ağının bir parçası olma sürecini hızlandırabilir.”

Geçen ay Musk, Arjantin'e Starlink uydu internet hizmetini sundu; bu, ülkenin uzak bölgelerindeki yüksek teknolojili tarıma ayak uydurmaya çalışan çiftçiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Arjantin'in ABD Büyükelçisi Gerardo Vertin Cuma günkü toplantıya katıldı ve La Nacion gazetesine Miley ile Musk'un Arjantin'i tartıştıklarını söyledi. Büyük stratejik mineral rezervleriElektrikli otomobil akülerinde vazgeçilmez bir unsur olan lityum da buna dahildir.

Werthain, Musk hakkında “Arjantin'e yardım etme arzusunu dile getirdi ve sahip olduğumuz her şey, özellikle de lityum hakkında çok iyi bir görüşe sahipti” dedi.

Miley'nin serbest piyasa sevgisi ve ABD politikasıyla yakın uyumu, yıllar süren solcu hükümetlerin ardından büyük bir değişim oldu Onaylanmış müdahale politikaları ve Washington'la gergin ilişkiler, ABD'de lityum ve diğer çok ihtiyaç duyulan minerallerin ABD yakınlarında çıkarılabileceğine dair umutları artırdı ve Çin'in pil tedarik zincirindeki hakimiyetini kırdı.

Analistler öyle söylüyor Başarılı enerji transferi Amerika Birleşik Devletleri, ülkenin şu anda üretme yolunda olduğundan çok daha fazla lityum ve diğer emtiaları talep edecek.

READ  Beyond Meat, fiyat artışı ve maliyet düşürme planının ardından kısa pozisyon sıkışmasıyla 6 ayın en yüksek seviyesine yükseldi

Enerji Bakanlığı'nın eski kıdemli danışmanı ve mevcut başkan yardımcısı Ben Steinberg, “Tedarik zincirimizi büyük ölçüde yerelleştirebilmek istiyoruz, böylece dünyanın her yerine malzeme taşımayacağız” dedi. Hükümet İşleri Dairesi. Nerede stratejiler? “ABD'nin yurt içinde ve Arjantin gibi Güney Amerika ülkeleriyle çalışmaya büyük ilgisi var.”

___

AP'nin Latin Amerika ve Karayipler haberlerini takip edin https://apnews.com/hub/latin-america