Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jüpiter’e bağlı ESA probu anten engeline çarpıyor

Jüpiter’e bağlı ESA probu anten engeline çarpıyor

Uzay aracının itici roketinin Dünya’nın yerçekiminden çıkması için geçen birkaç dakika, görevin en tehlikeli kısmı olsa da, Dünya’daki herhangi birinin gerçekten rahatlayabilmesi için hala yapılması gereken inanılmaz sayıda şey var. Uzay, hayal edebileceğiniz kadar acımasızdır ve özenle hazırlanmış tekneniz karanlığa doğru yola çıktığında, işler planladığınız gibi gitmezse ona yardım etmek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

İşte tam olarak burası Avrupa Uzay Ajansı (ESA) şu anda kendini buluyor Jupiter Icy Moons Explorer (Juice) uzay aracı ile. Guyana Uzay Merkezi’nden 14 Nisan fırlatma sorunsuz geçti, ancak sondanın 16 metrelik (52 fit) radar anteninin çözülmesi emredildiğinde, bir şey sıkıştı. Yerleşik kameralardan çekilen resimlere bakılırsa, anten toplam uzunluğunun yalnızca yaklaşık 1/3’ü kadar uzatılmıştır.

Yerleşik anten ekranı.

Mevcut teori, fırlatma pimlerinden birinin bir yere takılıp antenin daha fazla hareket etmesini engellemesidir. Eğer öyleyse, bu, pimi birkaç milimetre sallamanın onları oyuna geri getireceği anlamına gelebilir. Ne yazık ki, gezicide küçük çekiçleri olan gremlinler yok, bu yüzden Dünya’daki mühendislerin biraz daha yaratıcı olması gerekecek.

Motor yanıklarının, muhtemelen pimi fırlatarak aracı sallamak için kullanılabileceği umulmaktadır. Ayrıca, anten yuvasını güneş ışığının içine ve dışına hareket ettirmek için arabayı döndürmeyi de düşünüyorlar – fikir, metal bileşenlerin bir miktar genleşmesi ve büzülmesinin de bazı şeyleri serbest bırakabileceğidir.

En kötü durumda bile, Buzlu Ay Keşfi için Radar Anteni (RIME), Juice’ın Ganymede, Callisto ve Europa’yı incelemek için kullanacağı on araçtan yalnızca biridir. Dolayısıyla, çevrimiçi olarak alamamaları hayal kırıklığı yaratsa da, görev yine de bu harika dünyalar hakkında bol miktarda bilgi sağlayacaktır.

Öte yandan, Juice’un en az Temmuz 2031’e kadar Jüpiter’e ulaşması planlanmadı, bu nedenle bir şeyler denemek ve anlamaya çalışmak için hala bolca zaman var. Ne de olsa, zekice bir hack tarafından kurtarılan ilk derin uzay araştırması olmayacaktı.

READ  Şirket, Odysseus Ay iniş aracının iniş sırasında yan döndüğünü söylüyor