Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kadınlar Çin’de gişeyi körüklüyor ve Hollywood’un bunu dikkate alması gerekiyor

Kadınlar Çin’de gişeyi körüklüyor ve Hollywood’un bunu dikkate alması gerekiyor
  • Morning Consult tarafından yapılan bir ankete göre kadınlar Çin’in gişesini besliyor. Bu, ülkede kültürel bir değişimi ve Hollywood stüdyoları için yeni bir giriş noktasını temsil ediyor.
  • Kadınlar bölge nüfusunun yarısından azını temsil etse de aylık sinema izleyicilerinin %52’sini temsil ediyor.
  • Hollywood, salgının ardından Çin’deki yerini yeniden kazanmakta zorlandı ve Çinli izleyicilere başarıyı hafifletmek için çok sayıda süper kahraman ve aksiyon filmi sundu.

Hayranlar Çin’in Şanghay kentindeki bir sinemada film izliyor.

Gelecek Yayıncılık | Gelecek Yayıncılık | Getty Images

Kadınlar, nüfusun daha küçük bir yüzdesini oluşturmalarına rağmen Çin’de gişeyi körüklüyor ve Hollywood’un bunu dikkate alması gerekiyor.

21-25 Temmuz tarihleri ​​arasında 681 aylık sinema izleyicisiyle anket yapan Morning Consult’a göre kadınlar, Çin nüfusunun yarısından azını temsil etse de aylık sinema izleyicilerinin %52’sini oluşturuyor.

Çinli kadınların beklenenden yüksek gişe harcamaları yalnızca kültürel bir değişimi değil, aynı zamanda Amerikan stüdyoları için yeni bir giriş noktasını da gösteriyor. Çin’in yerli film endüstrisini geliştirmesi ve sinemalarda izin verilen yabancı filmlerin sayısını sınırlaması nedeniyle Hollywood, pandemik karantinaların ardından ülkede yeniden ayağa kalkmaya çalışıyor. Çin’deki sinemaseverlerin bu yeni trendinden yararlanmak Hollywood için yeni bir strateji olabilir.

Morning Consult, Çin’deki kadın izleyicilerin bilim kurgu ve aksiyon filmlerine erkek izleyicilerle aynı düzeyde ilgi duyduğunu, ancak romantik komedi ve müzikallere daha fazla ilgi duyduğunu tespit etti.

Morning Consult’un kıdemli medya ve eğlence analisti Kevin Tran, “Sanırım bu, Barbie filminin diğer birçok yerde olduğu gibi bu ülkede de son zamanlarda neden bu kadar başarılı olduğunu açıklıyor” dedi.

Warner Bros. ise “Barbie” şu ana kadar Çin’de yalnızca 35 milyon dolar topladı ve Tran, stüdyoların pazardaki yetersiz hizmet alan demografiden yararlanmaya çalışabileceğini öne sürüyor.

READ  "Seinfeld'in Çılgın Joe Davola'sı 71 Yaşındaydı - Son Tarih".

Tan, “Çin’de kadınların satın alma gücü birkaç yıldır artıyor” dedi. “Daha az kadın evleniyor. Yani bence daha fazla bağımsızlık var ve Çin’in geleneksel cinsiyet rollerine öncelik veren bir ülke olmaya devam etmesiyle birlikte ev ve ev dışında eğlenceye ve diğer şeylere ayrılabilecek daha fazla zaman var.” Bakım sorumluluklarının türü. “Bu onların sinemaya gitmek ya da daha önce yapamayacakları şekilde para harcamak gibi başka şeyler yapabilmelerini sağlıyor.”

Morning Consult, anketinin Çinli kadınların yüzde 32’sinin Temmuz ayında üç veya daha fazla kez sinemaya gittiklerini belirttiğini, erkeklerin ise bu oranın yüzde 27 olduğunu belirtti.

Tran şunları yazdı: “Yerli olmayan stüdyoların Çin’deki belirli kültürel normları ve popüler kültür referanslarını belirlemede yaşadığı zorluklar göz önüne alındığında, Amerikan stüdyolarının Çin’deki müzikal ve romantik komedi yapımlarına uzun vadeli bir strateji olarak daha fazla yatırım yapması mantıklı olabilir.” onun makalesi. Onun raporu. “Bu yatırımlar, stüdyoların listesinin, küresel gişe başarısı için geleneksel olarak güvendikleri farklı türdeki tipik büyük bütçeli aksiyon filmleri ile dengelenmesini sağlamanın bir yolu olacak.”

Elbette Tran, Hollywood’un bir ülkenin sinema tercihlerine hitap edecek şekilde oyunun kurallarını tamamen yeniden yazmaması gerektiğini söyledi. Sonuçta Amerikalı izleyiciler, Çin’in sansür kurallarına uymak amacıyla filmlerin sahnelerini değiştirdikleri ve hatta kestikleri için stüdyoları azarladılar.

Çin’de film dağıtmak ve göstermek için filmlerin düzenleyiciler tarafından onaylanması gerekiyor ve yetkililerin uygunsuz bulduğu içeriğe sahip olmaları halinde sansürlenebilirler. Temel sosyalist değerlerini ihlal ediyor veya ulusal imajını zedeliyor.

Marvel’ın “Kara Dul”u, “Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi”, “Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü”, “Çılgınlığın Çoklu Evreninde Doctor Strange” ve “Örümcek Adam: Yolu Yok” gibi birçok ünlü film Sony’den. Home”un Çin sinemalarında gösterimi yasaklandı.

READ  Mariah Carey, "Noel İçin Tek İstediğim Sizsiniz" davasını açtı

Pandemiden önce Çinli izleyiciler, özellikle Marvel Sinematik Evreni’ndeki büyük filmlerin küresel satışlarının yaklaşık %15 ila %20’sini oluşturuyordu. Yakın zamanda vizyona giren Marvel filmi “Guardians” of the Galaxy: Vol. 3″, Çin’den bilet satışları filmin toplam satışlarının yalnızca %10’unu oluşturuyordu.

Salgının ardından sinema salonları yeniden açılırken Hollywood, süper kahraman ve aksiyon filmlerini Çinli izleyicilere ılımlı bir başarıyla tanıtmak için acele etti. Disney’in “Avatar: Suyun Yolu” ülkedeki gösterimi sırasında 200 milyon dolardan fazla hasılat elde ederken, çok az film bu rakama yaklaşabildi, hatta 100 milyon doları aştı.

Çin, Hollywood filmlerini bu yıl pandemi öncesi seviyelerde ithal etmeye devam etti ancak film endüstrisi danışma grubu Artisan Gateway’e göre 2023’ün ilk yarısındaki bilet satışları 2019’un aynı dönemine göre yaklaşık %70 düştü.