Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Telluride Film Festivali grev endişelerine rağmen devam ediyor

Telluride Film Festivali grev endişelerine rağmen devam ediyor

Güzel manzaralar, akan dereler ve neşeli festival müdavimleri, yılın en sıcak filmlerinin sergilendiği Telluride Film Festivali’nin ayırt edici özellikleridir. Ancak hiçbir doğal güzellik, İşçi Bayramı hafta sonu boyunca bu dağ kasabasını saran düşük düzeydeki kaygının üstesinden gelemez. Hollywood’da ikili grevler sürerken (yazarların grevi henüz dört aya girdi) bu benzeri görülmemiş zamanlarda hiç kimse iletişimden kopmak istemiyor.

Telluride Film Festivali’nin genel müdürü Julie Huntsinger bir röportajda “Buraya gelmek cehennem gibiydi” dedi. “Çok fazla endişe ve gerginlik vardı. Oyuncular greve gittiğinde tüm bahisler kapandı. Her şirketi arayıp şunu söylemek zorunda kaldım: ‘Lütfen, lütfen, lütfen, gitmeyin.'”

Ancak Bayan Huntsinger’a göre uçak hiçbir aksama olmadan havalandı. Festival, ister stüdyo destekli projelerden ister bağımsız filmlerden olsun, Oscar için yarışan filmlerin uzun süredir favori duraklarından biri. Birkaç dünya prömiyeri de dahil olmak üzere istediği her filmi aldı.

Çoğu film festivalinin aksine, Telluride bir satış fırsatından çok bir teşhir fırsatıdır; ancak bazı film yapımcıları dağıtım ortakları arayışıyla festivale katılır. 50. yılı kutlamaları nedeniyle her zamankinden bir gün daha uzun süren bu yılki program oldukça dolu dolu geçti ve sadece iki yönetmen katıldı. Öte yandan yıldızlar, grev nedeniyle daha karmaşık bir durumla karşı karşıya kaldı.

Annette Bening ve Gael Garcia Bernal’e yapılması planlanan saygı duruşu iptal edildi. Austin Butler, Paul Mescal, Jodie Foster ve Colman Domingo gibi önemli oyuncular, filmlerinin galası yapılmasına rağmen burada değildi. Katılanlar ise görünüşlerinin seyirciyi nasıl etkileyeceği konusunda endişeliydi.

14 Temmuz’dan bu yana büyük stüdyolara karşı grevde olan SAG-AFTRA sendikası, üyelerinin finanse ettiği projelerin tanıtımını yapmasını yasakladı. Bununla birlikte bağımsız filmler, bağımsız yapımcılar baronun son taleplerini kabul ettiği sürece, birliğin üyelerine “geçici anlaşma” adı verilen özel bir muafiyet elde edebilir.

READ  Çılgın Hırsız 4 ilk çıkışında 27 milyon dolar hasılat elde etti

Gösterilen 26 uzun metrajlı filmin 11’i, lonca kuralları nedeniyle oyuncuları festivale katılamayan büyük stüdyoların bölümleri tarafından desteklendi.

Ancak SAG’ın bu yönlendirmeyle ilgili açıklaması Colorado etkinliğinin başlamasına bir haftadan az bir süre kala geldi ve filmlerinin tanıtımını yapmak isteyen ancak sendikalarının ihlalinden endişe duyan oyuncular üzerinde büyük bir baskıya neden oldu.

Bağımsız stüdyo A24’ten Julia Louis-Dreyfus’un “Salı” filmi, filmin prömiyerinin Perşembe günü yapılması için Pazartesi günü yalnızca geçici bir anlaşma aldı. “Aldığıma sevindim. Açıkçası başka türlü gelemezdim” dedi ve şöyle devam etti: “Ama buraya gelmek gerçekten çılgın bir mücadeleydi.”

Julia Louis-Dreyfus “Salı” filminin gösteriminde.kredi…ABA için Vivian Killilea/Getty Images

Bayan Louis-Dreyfus, sendika üyelerinin bu işçi huzursuzluğu döneminde nasıl davranmaları gerektiğine dair zemini hazırladı. Filmin galasında sendikasının mücadelesi adına heyecan verici bir konuşma yapan oyuncu, ardından filmdeki çalışmaları ve grevlere karşı duruşunun vurgulandığı röportajlarla devam etti.

Stüdyo yöneticileri grevle ilgili hassasiyetler nedeniyle bu yazı için kayıtlara geçmedi ancak oyuncuların filmlerinin başarısını paylaşamamaları nedeniyle izleme deneyiminin acı-tatlı olduğunu söylediler.

Cumartesi günü Telluride’de prömiyeri yapılan Disney Searchlight Pictures filmi “Poor Things”in yıldızı Emma Stone, SAG kurallarına göre festivale izleyici olarak geldi ve filminin tanıtımını yapmıyordu. Geçici anlaşması bulunan Dakota Johnson da yapımcılığını üstlendiği “Daddio” filminin tanıtımını yapmak ve dağıtımını yapmak üzere toplantıya katıldı.

Ethan Hawke, romancı Flannery O’Connor hakkında yönettiği bağımsız film Wildcat ve filmde rol alan Laura Linney ve kızı Maya Hawke ile birlikte dağ kasabasına gitti. Üçü de geçici bir anlaşma kapsamındaydı.

Telluride’de bir evi olan ve uzun süredir festivale katılan Bayan Linney, ilk başlarda katılma konusunda temkinli davrandığını itiraf etti. “Geçici anlaşma bize açıklanmadan önce, bunun neden orada olduğu ve gerçekte ne anlama geldiği açıklanmadan önce çok gergindim” dedi.

READ  2 Haziran 2022 Perşembe gününden itibaren en iyi burçlara sahip üç burç

Amazon’un “Saltburn” filminin yazar-yönetmeni ve aynı zamanda hem SAG hem de Amerika Yazarlar Birliği üyesi (“Barbie”de Midge’i canlandırdı) Emerald Fennell, Perşembe gecesi filmini WGA rozeti takarak sundu. Yakın zamanda büyük stüdyolarla yeni bir sözleşme imzalayan Amerika Yönetmenler Birliği’nin bir üyesi olarak katıldığı için katılmasına izin verildi, ancak filmi, Yönetmenler Birliği’nin bir parçası olan Amazon tarafından finanse edildiği için rolü karmaşık. Amerika’nın. Sinema Filmi ve Televizyon Yapımcıları, büyük stüdyoları ve yayıncıları temsil eden grup.

Cuma öğleden sonra, Lucasfilm başkanı ve stüdyo ittifakı üyesi Kathleen Kennedy ve kıdemli yapımcı eşi Frank Marshall, yıllık Telluride etkinliklerini şehirdeki evlerinde düzenlediler.

Girişi “İsviçre” yazan el yapımı bir tabela süslüyordu ve konuklar da Amazon yöneticileriyle birlikte bu duyguyu benimsiyor gibiydi; Bir Disney şirketi olan National Geographic; ve eski Başkan Barack Obama’nın sahibi olduğu, Netflix ile dağıtım anlaşması olan, film yapımcıları ve oyuncularla bir araya geldiği yapım şirketi Higher Ground. Atmosfer neşeliydi ve grev gözcülüğünde duyulan tartışmalı retorikten ziyade filmlere odaklanılmıştı.

Yönetmenler Elizabeth Chai Vasarhelyi ve Jimmy Chin.kredi…ABA için Vivian Killilea/Getty Images

Cuma gecesi evli yönetmenler Jimmy Chin ve Elizabeth Chai Vasarhelyi, ilk uzun metrajlı filmleri Netflix filmi “Niad”ın galasını yaptı. Diana Nyad’ın Küba’dan Florida Keys’e kadar 35 yıllık yüzme arayışını konu alan filmde, Bayan Bening yüzücü, Bayan Foster ise onun en iyi arkadaşı ve koçu rolünde yer alıyor.

Her iki oyuncu da festivale katılamadı çünkü Netflix stüdyo ittifakı tarafından temsil ediliyor ve görünüşleri grev hattını aşmakla eşdeğer olacak. Aynı zamanda spor spikeri ve SAG üyesi olan Bayan Nyad da katılmamayı tercih etti.

Bunun yerine, filmin tanıtım yükünü omuzlamak Bay Chen ve Bayan Vasarhelyi’ye kalmıştı; hem Bayan Bening hem de Bayan Foster’ın oyunculuk becerilerini överken aynı zamanda stüdyolarının bir projede yayın üstlenmesinin erdemlerini övüyordu. Hollywood’da pek ilgi görmeyen konu, Bay Chen’in “eşcinsel kadın komedisi” olarak tanımladığı bir spor dramasıdır.

READ  Capitol FN Meka'yı Düşürdü, İçeridekiler Etiketin İmza İçin Çeşitlilik Eksikliğini Suçluyor

Ancak Netflix’e olan minnettarlıklarını çarpıcı yazar ve oyunculara verdikleri destekle bağdaştırmak kolay olmadı.

Bayan Vasarhelyi, “Sadece iyi vatandaşlar olmaya çalışıyoruz” dedi ve bir noktada “yazarlara ve oyunculara büyük saygı duyduğunu” ifade etti ve ardından Netflix’te filmini koruyan “büyük yöneticilere” övgüde bulundu.

“Dengelenmesi gereken çok şey var.”