Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kanadalı çift, pasaportlarının çalınmasının ardından Türkiye ve Caicos Adaları'nda mahsur kaldı

Kanadalı çift, pasaportlarının çalınmasının ardından Türkiye ve Caicos Adaları'nda mahsur kaldı

Turks ve Caicos Adaları'nda mahsur kalan Mississauga çiftinin, kiralık mülklerine zorla girme sırasında Kanada pasaportları çalındı, ancak kutlama gezileri bir kabusa dönüştü.

Jessica Botelho ve David Barrera, 10 Şubat'ta annesinin 70. ve teyzesinin 60. doğum günlerini diğer 26 aile üyesiyle birlikte kutlamak için adalara gitti. Bir hafta sonra 17 Şubat'ta Toronto'ya dönmeleri planlandı.

Ancak varışlarından bir gün sonra, Botelho'nun kuzeni ve karısıyla birlikte kaldıkları iki yatak odalı daireye zorla girildi ve bunun sonucunda pasaportları da dahil olmak üzere birçok eşya çalındı.

Botelho, CTV News Toronto'ya verdiği demeçte, “Eve döndüğümüzde, buranın arandığı çok açıktı” dedi.

“Yatak odama girdiğimde, her yerde cam ve bir kaya vardı, yani biliyorsunuz, pencereyi kırdılar, içeri girdiler ve ellerinden geleni aldılar.”

Bodelho, nakit paranın, telefonların ve diğer değerli eşyaların da çalındığını söyledi. Botelho'nun Amerikalı kuzeni ve eşinin pasaportları alınmadı. Pareira'nın telefonu da geride kaldı.

“Başlangıçta bir ihlal duygusu var. Vay be, bu nasıl oldu? Ve ilk endişe şu: Bu dairede hâlâ yalnız mıyız yoksa yanımızda biri var mı?” diye açıkladı.

Çift, olayı soruşturmak için polise ve acil seyahat belgelerini almak üzere Kanada Büyükelçiliğine bildirdi.

Geçtiğimiz Salı günü Bodelho, Turks ve Caicos Adaları'ndaki bir konsolosluk görevlisinin gözetiminde gerekli formları doldurduklarını, yeni vesikalık fotoğraflar aldıklarını, geçici pasaport için 700 dolar ödediklerini ve belgeleri göndermek için 150 dolar kurye ücreti harcadıklarını söyledi. Jamaika'daki Kanada Yüksek Komisyonu.

Çift, pasaport referanslarından birinin yanlış olduğu ve bekleme oyununun devam ettiği Pazartesi gününe kadar büyükelçilikten hiçbir haber alamadıklarını söyledi. Bu noktada çift, CTV News Toronto'ya pasaportlarının Jamaika'dan gönderilmeye hazır olduğunun söylendiğini ancak henüz pasaportlarını almadıklarını söyledi.

READ  İtalyan dev denizcilik şirketi Savino Del Bene, Türk Transocean'ı satın aldı

Bodelho, “Sürecin gidişatına bakılırsa, önümüzdeki hafta sonundan önce buradan çıkacağımızı gerçekten düşünmüyorum” dedi.

Bodelho, 17 Şubat'tan bu yana, çalınan malların değeriyle birlikte plansız konaklama için harcadıkları paranın toplamının 8.000 dolar civarında olduğunu tahmin ediyor ve ailenin geri kalanı eve dönerken parayı hâlâ tüketiyorlar.

“Anneme veda etmem gerekiyor. Açıkça duygusaldı,” dedi Botelho.

Global Affairs Canada, CTV News Toronto'ya gönderdiği bir e-postada Turks ve Caicos Adaları'ndaki iki Kanada vatandaşına konsolosluk hizmetleri sağladığını doğruladı ancak gizlilik nedeniyle isimlerini açıklamadı.

Çift, ABD'de mola vermekten ve oradaki potansiyel sınır sorunlarından kaçınarak Cuma günü Toronto'ya bir sonraki direkt uçuş için rezervasyon yaptırabildiklerini söyledi ancak uçağa binmek için gereken seyahat belgelerine sahip olup olmayacakları belli değil.

Botelho, kaldıkları apartman kompleksinin mülk yöneticisinin onlara kalacak yer verdiğini ve bu konaklamanın perşembe günü biteceğini söyledi. Bu arada, eve dönme konusunda endişeli olduklarını ve başka bir mola daha yaşayabilecekleri konusunda paranoyak olduklarını, yatak odalarında mülkün peyzaj bıçağıyla uyuduklarını söylediler.

“Sonra bu paranoya, başarısızlık duygusuna ve insanları yakalayamamaktan kaynaklanan hayal kırıklığına dönüşüyor” dedi. “Oldukça iyi bir yerdeyiz. Daha kötü de olabilirdi. Sanırım Kanadalı yetkililerde bir başarısızlık duygusu var.”

CTV News, zorla girmeyle ilgili yorum yapmak için Toronto Royal Turks ve Caicos Adaları polisine ulaştı ancak bir yanıt alamadı.