Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kargalar yüksek sesle sayabiliyor gibi görünüyor

Kargalar yüksek sesle sayabiliyor gibi görünüyor

Bilim adamları kargaların akıllı olduğunu uzun zamandır biliyorlar. Ancak yeni bir çalışma, yüksek sesle sayma yeteneğine sahip olduklarını gösteriyor; bu, insanlar dışındaki hayvan türleri için türünün ilk örneği. Canlı bilimler. Aslında kargalar bu konuda küçük insan çocukları kadar iyi görünüyor Amerikan Bilimsel. Yayınlanan çalışmada BilimlerAraştırmacılar üç kargayla çalıştılar ve pençeleriyle dörde kadar güvenilir bir şekilde sayabildiklerini buldular, ancak gerekirse kuşların muhtemelen daha yükseğe yükselebileceğini de eklediler.

Araştırmacılar çalışmada şöyle yazdı: “Bir hedefe yönelik sabit sayıda seslendirme üretmek, sayısal yetenekler ve ses kontrolünün karmaşık bir kombinasyonunu gerektirir.” “Sonuçlarımız, kargaların, insanlar ve hayvanlar tarafından paylaşılan, sembolik olmayan bir sayı tahmin sistemi olan ‘yaklaşık sayı sistemini’ kullanarak esnek ve bilinçli olarak belirli sayıda ses üretebildiğini gösteriyor.”

Testte araştırmacılar, leş kargalarına dört görsel ipucu (renkli Arap rakamları) ve dört işitsel ipucu (bir müzik enstrümanının sesi) sundular. Bir nevi uydurma). Bir öğrenme eğrisinin ardından kuşlar, belirli bir ipucu verildiğinde kaç kez gaklayacaklarını öğrenebildiler. Amerikan Bilimsel Gençlerin saymayı anlamasını sağlayan kuşların yeteneklerini ve sınırlamalarını karşılaştırır. Ağaçta kaç tane elma olduğu sorulan küçük bir çocuk, “Bir, bir, bir” veya “Bir, iki, üç” şeklinde yanıt verebilir ve bu, yalnızca gördüğü nesnelerin sayısına karşılık gelen sayıda konuşma sesi üretebilir. Kargalar da hemen hemen aynı şeyi ineklerine yaptı (Daha fazla keşif hikayesi.)

READ  SpaceX başka bir tarihi astronot görevi başlattı