Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Evrendeki ilk galaksilerin doğuşunu az önce gördük: ScienceAlert

Evrendeki ilk galaksilerin doğuşunu az önce gördük: ScienceAlert

Bilim insanları az önce belirledi Kozmik şafağın çalkantılı çağında evrenin ilk galaksilerinden bazılarının oluşum süreçleri.

JWST Yaklaşık 13,3 ila 13,4 milyar yıl öncesine (Büyük Patlama’dan sadece birkaç yüz milyon yıl sonrasına) ilişkin erken evren gözlemleri, yeni oluşan ve büyüyen üç galaksiye aktif olarak akan gaz rezervlerinin açık işaretlerini ortaya çıkardı.

“Bunlar muhtemelen şimdiye kadar gördüğümüz galaksi oluşumunun ilk ‘doğrudan’ görüntüleridir.” astrofizikçi Kasper Elm Heintz diyor Araştırmayı yöneten Danimarka’daki Niels Bohr Enstitüsü’nden.

“James Webb ise [Space Telescope] “Daha önce bize evrimin sonraki aşamalarındaki erken galaksileri göstermişti ve burada onların doğuşuna, dolayısıyla evrendeki ilk yıldız sistemlerinin inşasına tanık oluyoruz.”

Kozmik Şafak olarak bilinen RBüyük Patlama’dan sonraki ilk milyar yıl iki şeyle örtülmüştü: gizem ve evrene nüfuz eden ve ışığın serbestçe yayılmasını engelleyen nötr hidrojen sisi. Birincisi aslında ikincisinin doğal ve doğrudan sonucudur, çünkü ışık evreni anlamak için kullandığımız araçtır.

James Webb Uzay Teleskobu, evrenin görüldüğü kızılötesi dalga boylarının daha kolay nüfuz etmesi nedeniyle kısmen bu sisi delmek amacıyla tasarlandı. Daha fazla seyahat edin Diğer dalga boylarından. Bilmek istediğimiz şey bunların nasıl bir araya geldiği; ilk yıldızların ve galaksilerin sıcak, ilkel bir plazma çorbasından nasıl bir araya geldiği. Sis ilk nesnelerin ışığında temizlendiEvren bugünkü konumuna doğru bebek adımlarını attı.

Heintz ve uluslararası ekibi JWST’nin güçlü kızılötesi gözünü kullanarak kozmik şafağa doğru baktılar ve burada üç galaksiye uzanan bir sinyal tespit ettiler. Spesifik olarak sinyal, gazı emip galaksilerin ışığını yeniden yayarken çevredeki nötr hidrojen tarafından yayıldı.

Araştırmacılar, bu galaksilerin, yaklaşık 13,8 milyar yıl önce meydana gelen Büyük Patlama’dan yaklaşık 400 ila 600 milyon yıl sonra var olduğunu buldu. Bu da üç galaksinin ilk keşfedilen galaksiler arasında olmasını sağlıyor.

READ  Ax-1 özel görevi Cumartesi gününe kadar Uluslararası Uzay İstasyonunda kalacak ve bir sonraki SpaceX astronotunun fırlatılmasını 26 Nisan'a erteleyecek
Evrenin başlangıcındaki galaksilerin oluşumunun sanatsal bir görselleştirmesi. (NASA, ESA, Kanada Uzay Ajansı, Joseph Olmstead/STScI)

“Bu galaksiler, opak, nötr gazlardan oluşan bir denizdeki ışıltılı adalar gibidir.” Heintz diyor.

Dahası, araştırmacılar galaksi çevresi gaz rezervlerini nötr galaksiler arası gazdan ayırt edebildiler. Bu rezervuarların çok büyük olduğu, her galaksinin çok büyük bir bölümünü kapsadığı belirlendi; bu da onların aktif olarak galaktik madde içinde oluştuklarını gösteriyor. Bu gazın bu kadar fazla olması, gözlem sırasında galaksilerin henüz yıldızlarının çoğunu oluşturmadığını da gösteriyor.

“Büyük Patlama’dan sonraki birkaç yüz milyon yıl içinde, yıldızlar ve gazlar birleşip galaksileri oluşturmaya başlamadan önce ilk yıldızlar oluştu.” diyor kozmolog ve astrofizikçi Darach Watson Niels Bohr Enstitüsü’nden. “Gözlemlerimizde başladığını gördüğümüz süreç bu.”

Kozmik şafakla ilgili hâlâ birçok sorumuz var. Henüz yüzeyini çizmiş durumdayız ve nötr hidrojenin içine gizlenmiş, çoğu henüz keşfedilmemiş birçok sır var. Ancak Heintz ve ekibinin keşfettiği üç galaksi ileriye doğru atılmış bir adımı temsil ediyor. Artık galaksilerin var olduğunu bildiğimize göre, galaksilerin oluşum sürecini daha iyi anlamak için onlara daha yakından bakabiliriz.

“Biz insanların her zaman sorduğu temel sorulardan biri şudur: Nereden geliyoruz?” gökbilimci Gabriel Brammer diyor Niels Bohr Enstitüsü’nden.

“Burada, evrenin ilk yapılarından bazılarının yaratıldığı ana ışık tutarak daha fazla cevabı bir araya getiriyoruz. Bu, bulmacanın daha fazla parçasını bir araya getirebilmemiz için daha fazla araştıracağımız bir süreç.”

Araştırma şu tarihte yayınlandı: Bilimler.