Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Karşı saldırıya hazırlık olarak petrol rezervlerinde yangın

Haberler

30 Nisan 2023 | 15:11

Cumartesi günü Rus işgali altındaki Sivastopol’daki petrol rezervlerinden birinde çıkan büyük yangın, Rus lojistiğine yönelik bir saldırı ve Ukrayna’nın büyük bir karşı saldırı “hazırlıklarının” bir parçasıydı.

Ukrayna ordusu heyecanla beklenen bahar taarruzunu bir araya getirirken, bir askeri yetkili Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Kırım’daki operasyonlarının baltalandığını söyledi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney Komutanlığı sözcüsü Natalia Homenyuk, “Bu eylem, herkesin beklediği büyük çaplı bir taarruza hazırlıktır” dedi. Ukraynaska Pravda için.

Sivastopol liman kentinin Moskova tarafından atanan valisi Mihail Razvogaev, Cumartesi sabahı Telegram kanalında alevlerin üzerinde yükselen devasa kara bir duman bulutunun videolarını ve fotoğraflarını yayınladı.

Sivastopol’daki yasadışı Rus işgal hükümetinin başkanı daha sonra bir drone saldırısının Kozacha Körfezi petrol rezervlerinde büyük çaplı bir yangına neden olduğunu iddia etti.

Kozacha Körfezi bölgesindeki Manganari Kardeşler Caddesi yakınında bir yakıt deposu yanıyor. İlk bilgilere göre yangına insansız hava aracının çarpması neden oldu.

Cumartesi günü Rus işgali altındaki Sivastopol kentindeki bir petrol rezervinde çıkan yangın, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı beklenen karşı saldırısına yönelik “hazırlıklarının” bir parçasıydı.
AP
Rus yetkililer, bir insansız hava aracı saldırısının Kozacha Körfezi petrol rezervinde geniş çaplı bir yangına neden olduğunu iddia etti.
AP

Razovugayev, devasa alevleri kontrol etmenin zorluğu açısından yangının en tehlikeli olarak kabul edildiğini söyledi.

Daha sonra Telegram’da Cumartesi akşamı söndürülen büyük yangına bir insansız hava aracının neden olduğunu yazdı.

Olay yerine gelen uzmanlar, tesise yalnızca bir insansız hava aracının ulaştığını belirlerken, ikinci bir uçağın enkazı istasyonun yakınındaki sahilde bulundu.

Yangın, orman yangınını kontrol etme açısından en yüksek olarak kabul edildi.
Getty Images aracılığıyla Sivastopol Hükümeti/AFP

Yangının ardından Rus ordusuna bağlı aileler, vatandaşları işgal altındaki yarımadadan tahliye etmeye başladı. Bu Kiev Independent gazetesi tarafından bildirildi.

Ukrayna askeri istihbarat yetkilisi Andriy Yusov, Rusya’nın Karadeniz Filosuna giden 10’dan fazla petrol tankının Sivastopol’da imha edildiğini söyledi.

Sivastopol’da Rus Karadeniz Filosuna yönelik 10’dan fazla petrol tankı imha edildi.
ZUMAPRESS.com

Ancak Yusov, Cumartesi günkü patlamadan Ukrayna’nın sorumlu olduğunu iddia etmedi, ancak patlamanın Cuma günü Ukrayna’nın çeşitli şehirlerine düzenlenen Rus füze ve insansız hava aracı saldırılarının “Tanrı’nın cezası” olduğunu söyledi.

READ  El Sadr, Temsilciler Meclisi'nin feshedilmesi ve erken seçim yapılması çağrısında bulundu | protesto haberleri

Bu saldırılar altısı çocuk en az 25 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Razovugayev, yangında kimsenin yaralanmadığını ve saldırının Sivastopol’daki yakıt ikmalini etkilemeyeceğini söyledi.

Ukraynalı yetkililer Cuma günü bir karşı saldırı hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu söylediler.
ZUMAPRESS.com

Önceki gün Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Ukrayna’nın beklenen karşı saldırı hazırlıklarının, ordunun Ukrayna’nın Batılı müttefikleri tarafından sağlanan silahlarla eğitimini tamamlamasıyla “sona yaklaştığını” söyledi.

Reznikov basına yaptığı açıklamada, “Ekipman açıklandı, donatıldı ve kısmen teslim edildi. Eğitim programlarının son aşamasına geldiği ekipman var. Ekipler, zaman ve yer belirlendiğinde onunla (Ukrayna’ya) gelecek.” Cuma günü konferans.

Ama şunu da söyleyelim: Yüksek oranda hazırız” dedi.

Ukrayna, Kırım’ın ilhakı da dahil olmak üzere karşı saldırıda topraklarını geri kazanmayı umuyor.
Reuters

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, karşı saldırının ne zaman ve nerede başlatılacağına karar veriyor.

Ukrayna, Rusya’nın 2014’ten beri yasa dışı bir şekilde işgal ettiği Kırım da dahil olmak üzere topraklarını geri almanın yakında savaşı sona erdireceğini umarak aylardır karşı saldırıya geçiyor.


daha fazla yükle…
https://nypost.com/2023/04/30/ukraine-fire-at-oil-reserve-preparatory-for-counter-attack/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Paylaşım URL’sini kopyalayın