Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Paraguaylılar, Tayvan ile ilişkiler tehlikede olduğu için sandık başına gidiyor

ASUNCION (Reuters) – Paraguaylılar, ülkenin Tayvan ile uzun süredir devam eden bağlarının muhtemelen risk altında olması nedeniyle, Colorado’nun iktidardaki muhafazakar partisinin on yıldan fazla bir süredir en büyük seçim mücadelesi olabilecek seçim için Pazar günü oy vermeye başladı.

Colorado Partisi başkan adayı 44 yaşındaki ekonomist Santiago Pena ile geniş bir merkez sola liderlik eden 60 yaşındaki deneyimli siyasetçi Efren Alegre arasında yakın bir çekişme olması beklenen seçimde sandıklar sabah 7’de (1100 GMT) açıldı. koalisyon ve dış politikayı değiştirme taahhüdü.

Seçmenler, tek turlu kazananın hepsini aldığı başkanlık yarışına ek olarak, nüfusu 7 milyondan az olan ülkedeki kongre üyelerini ve valileri de seçer. İlk sonuçların saat 19:00 (2300 GMT) civarında olması bekleniyor.

Colorado Partisi, 1950’lerden bu yana karayla çevrili Güney Amerika ülkesinde siyasete hakim oldu ve son yetmiş beş yılın beşi dışında hepsini yönetti. Ancak popülaritesi, yavaşlayan bir ekonomi ve rüşvet iddiaları nedeniyle zarar gördü.

Başkent Asuncion’da bir gıda satıcısı olan Miriam Sanabria, “Değişim istiyorum, evet, ancak Colorado ile değil, çünkü 70 yıldan fazla bir süredir bunu yaşıyorlar ve biz de acı çekiyoruz” dedi. “Hastanelerde işe, daha iyi güvenliğe ve ücretsiz ilaçlara ihtiyacımız var.”

Ekonomi, yolsuzluk iddiaları ve adayların Tayvan hakkındaki görüşleri, seçime giden yolda hakim oldu. Paraguay, Çin’in kendi toprağı olarak gördüğü, demokratik olarak yönetilen ada ile resmi diplomatik ilişkileri sürdüren 13 ülkeden biri.

Allegri, dünyanın önde gelen alıcılarından Çin’e soya fasulyesi ve sığır eti satışını zorlaştıran bu bağları eleştirerek, ülkenin tarıma dayalı ekonomisinin Taipei’den yeterince karşılık alamadığını söyledi.

Bina, Tayvan ile ilişkilerini sürdüreceğini söyledi.

Allegri, Pazar sabahı verdiği bir röportajda, kullanılan oyların yakından takip edileceğini ve vatandaşların katılımını engelleme girişimlerine “teslim olmayacağını” söyledi.

READ  Rusya, Ukrayna'nın İngiliz Bakhmut'a seyir füzeleri gönderme çabalarını yalanladı | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Yerel ABC radyosuna verdiği demeçte, “Şimdiye kadar tüm raporlar olumlu ve süreç herhangi bir zorluk olmadan devam ediyor.”

Ayrı bir gelişmede Pena gazetecilere, bu seçimde ülkenin karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan birinin “demokrasinin değerindeki artış” olduğunu söyledi.

Alegre, son kampanya etkinliklerinde, Ocak ayında ABD yaptırımlarıyla yaptırım uygulanan eski başkan Colorado Partisi lideri Horacio Cartes’in peşini bırakmayan yolsuzluk iddialarını hedef aldı. Allegri ona “Paraguaylı Pablo Escobar” adını verdi. Cartesi iddiaları reddediyor.

Pena, kampanya kapanış konuşmasında partizan bölünmeleri kabul etti ve “parti birliğinin sembolü” olacağına söz verdi.

Bir öğrenci olan Kathryn Gonzalez, hiçbir adayın çoğu sıradan insanın ihtiyaç duyacağı şeyleri sunmadığını hissetti.

“İnsanların, toplu taşımayı kullananların, asgari ücretle geçimini sağlamak, kira ödemek, ailesini geçindirmek zorunda kalan insanların yaşadığı gündelik gerçeklikten çok uzak olduklarını düşünüyorum.”

(Raporlayan Lucinda Elliott ve Daniela DeSantis) Miguel Lo Bianco tarafından ek raporlama. Adam Jordan ve Sandra Mahler tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.