Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kaşifler, 1.000’den fazla Müttefik savaş esiriyle batık bir 2. Dünya Savaşı gemisi buldu

Kaşifler, 1.000’den fazla Müttefik savaş esiriyle batık bir 2. Dünya Savaşı gemisi buldu

Kaşifler, 1942’de Filipinler kıyılarında torpillendiğinde Müttefik mahkumları taşıyan batık bir Japon gemisi bulduklarını ve bunun da Avustralya’nın savaş zamanındaki en büyük deniz kaybıyla toplam 1.080 can kaybına neden olduğunu açıkladılar.

Montevideo Maru’nun enkazı, Güney Çin Denizi’ndeki Luzon Adası açıklarında, Titanik’ten daha derin olan 4.000 metreden (13.120 fit) daha derin bir derinlikte yerleşik sonarlı otonom bir su altı aracı kullanılarak 12 gün arandıktan sonra bulundu. . .

Sidney merkezli, arkeoloji ve denizcilik tarihine adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Silentworld’den Cumartesi günü yapılan açıklamada, ölenlerin ailelerine saygıdan eser veya insan kalıntılarını kaldırmak için herhangi bir çaba gösterilmeyeceğini söyledi. Göreve Hollandalı derin deniz araştırma uzmanları Fugro ve Avustralya Savunma Bakanlığı ile birlikte katıldı.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, “Bu keşfin arkasındaki olağanüstü çaba, Avustralya’nın ülkemize her zaman hizmet etmiş olanları hatırlama ve onurlandırma konusundaki ciddi ulusal sözünün kalıcı gerçeğini gösteriyor” dedi. “Unutmayalım diye bu kalbi ve ruhudur.”

Montevideo Maru, Papua Yeni Gine’de Rabaul’un düşmesinden sonra yakalanan mahkumları ve sivilleri taşıyordu. Gemi, savaş esirlerini taşıyor olarak işaretlenmemişti ve 1 Temmuz 1942’de Amerikan denizaltısı Sturgeon, bütün gece gemiyi kovaladıktan sonra dört torpido ateşledi, hedefini buldu ve gemiyi 10 dakikadan kısa sürede batırdı.

Ölenler arasında 979 Avustralyalı da dahil olmak üzere 14 ülkeden 1.080 kişi vardı.

Silentworld direktörü John Mullen, “Aileler, boğulmanın trajik sonucunu öğrenmeden önce sevdiklerinin kayıp haberini yıllarca beklediler” dedi. “Bazıları, sevdiklerinin de kurbanlar arasında olduğunu asla kabullenmedi. Bugün gemiyi bularak, bu korkunç felakette mahvolan birçok aileyi bir an önce kapatmayı umuyoruz.”

READ  Zelensky, Rusya'nın Mariupol'da yaptıklarının "yüzyıllarca hatırlanacak" dedi