Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kenya’da Hristiyanlara tapınmak için bir mezarlıkta 40’tan fazla ceset bulundu | suç haberleri

Kenya’da Hristiyanlara tapınmak için bir mezarlıkta 40’tan fazla ceset bulundu |  suç haberleri

Tarikatın takipçilerinin açlıktan ölürlerse cennete gideceklerine inandıkları yönündeki haberler üzerine polis soruşturma başlattı.

Kenya polisi, kendilerini açlıktan öldürürlerse cennete gideceklerine inanan bir Hıristiyan mezhebiyle ilgili soruşturma sırasında ülkenin doğusundaki sığ mezarlardan düzinelerce ceset çıkardı.

Pazar günkü basında çıkan haberlere göre, yetkililer tarafından sağlanan bilgiler, şimdiye kadar mezardan çıkarılan ceset sayısını 47 olarak gösteriyor.

Kenya’nın doğusundaki Malindi’deki adli soruşturma başkanı Charles Kamau, “Bugün 26 ceset daha çıkardık ve o bölgeden toplam ceset sayısını 47’ye çıkardık” dedi.

Aramanın sadece cesetler için değil, bazıları hala yemek yemeyi reddeden tarikattan kurtulanlar için de sürdüğünü söyledi.

Polis geçen hafta ilk cesetleri bulduktan sonra operasyonunu başlattı ve Kilifi İlçesindeki Malindi yakınlarındaki Chakula’da 325 hektarlık (800 dönümlük) ormanlık bir alanda Cuma günü kazılara başladı.

Kenya İçişleri Bakanı Kethuri Kindiki Salı günü siteyi ziyaret edeceğini duyurdu ve Pazar günü bir tweet’te şok edici keşiften “Chakhula Ormanı katliamı” olarak bahsetti.

Malindi İlçe Polis Şefi John Kemboi, tarikatla bağlantıları nedeniyle 14 Nisan’da tutuklanan papaz ve tarikat lideri Paul McKenzie’nin sahip olduğu arazide henüz daha sığ mezarların kazılmadığını söyledi.

Kenya’dan NTV, Mackenzie’nin geçen hafta tutuklanmasından bu yana hücresinde açlık grevinde olduğunu bildirdi.

Polis, kurtarılan adanmışlardan 15’ine yaratıcılarıyla tanışabilmeleri için kendilerini açlıktan öldürmelerinin söylendiğini söyledi. Bunlardan dördü hastaneye ulaşamadan öldü.

Kurtarıldılar ama yemek yemeyi reddettiler

Kilisenin eylemlerini polise bildiren insan hakları grubu Haki Africa’nın bir üyesi olan Hüseyin Halid, yetkililer tarafından bulunan bir kilise üyesinin fiziksel sıkıntı içinde olmasına rağmen yemek yemeyi reddettiğini söyledi.

READ  Yıkıcı Grenada Kasırgası'nın ardından Beryl Kasırgası Jamaika'ya doğru ilerlerken "güçleniyor"

Agence France-Presse’ye konuşan Khaled, “Buraya getirildiği anda kategorik olarak ilk yardım almayı reddetti ve ağzını sımsıkı kapattı, temelde yardım almayı reddetti ve orucunu ölene kadar sürdürmek istedi.”

Khaled, kilisenin bazı üyelerinin hala yakınlardaki ormanda yetkililerden saklandığına inandığını söyledi.

“Bu sorunun boyutunu gösteriyor ve hala dışarıda olan ve muhtemelen her geçen saniye ölen çok daha fazla kişinin olduğunu açıkça gösteriyor.”

Müminlerin açlıktan ölmeden önce bulunabilmeleri için hükümeti aramaya yardımcı olması için asker göndermeye çağırdı.

Mezarların keşfedildiği Kilifi İlçesi Sosyal Hizmetler İcra Komitesi üyesi Ruth Dama Macha, tarikatın açlıktan kurtarılan bazılarının yemek yemeyi reddettiğini söyledi.

“Yani gerçekten yapacak çok şeyimiz var ve onların düşünme şeklini değiştirmeye çalışıyoruz çünkü bazılarının gerçekten radikalleştiğini hissediyorum” dedi.

Dama Macha, şüpheli tarikat liderinin savunmasız insanları avladığını çünkü şimdiye kadar mezardan çıkarılan cesetlerin çoğunun kadın ve çocuklara ait olduğunu söyledi.

Al Jazeera’ya, “Kazı çıkarılanlara bakarsanız, çoğunlukla kadın ve çocuklar. Mezardan iki erkek çıktı ama çoğu kadın ve çocuk” dedi.

‘Katı cezalar’

İçişleri Bakanı Kennedy, Pazar günü bir tweet’te ormanın tamamının polis tarafından kapatıldığını ve “olay yeri” ilan edildiğini söyledi.

Bakan, bir tweet’te olayın “anayasada yer alan insan hakkının ibadet özgürlüğüne yönelik en açık ihlali” olduğunu söyledi.

“Devlet din özgürlüğüne saygı duyarken” sorumluları “ağır cezalarla” yüzleşmeli” dedi.

Gelecekte her kilise, cami, tapınak veya sinagog için daha katı düzenlemeler (öz denetim dahil) olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

READ  AB'nin üst düzey yetkilisi, sızıntıların ardından boru hatlarında bir 'stres testi' gerçekleştirme sözü verdi.

McKenzie, çocukların ölümleriyle ilgili olarak 2019 ve bu yılın Mart aylarında olmak üzere daha önce iki kez tutuklanmıştı. Her seferinde kefaletle serbest bırakıldı ve her iki dava da halen mahkemede derdest durumda.

Geçen ay, polis MacKenzie’yi iki erkek çocuğunun ebeveynlerini çocuklarını aç bırakmaya ve onları boğarak öldürmeye teşvik ettiği için tutukladı.

Standard’ın bildirdiğine göre, bu davada mahkemeye çıktığı sırada Mackenzie, iki çocuğun ölümüne yol açan olaylardan haberi olmadığını söyledi ve bazı eski meslektaşlarının düşmanca propagandasının hedefi olduğunu sözlerine ekledi.

Kenya medyası, McKenzie’nin altı yardımcısının tutuklandığını bildirdi.

Yerel politikacılar mahkemeyi bu kez serbest bırakmamaya çağırdılar ve Malindi bölgesindeki kastın yayılmasını kınadılar.

Büyük ölçüde dindar bir topluma sahip olan Kenya’da kültler yaygındır.