Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kendini Donetsk lideri ilan eden Kuzey Kore ile ‘ikili işbirliği’ sözü verdi | Ukrayna

Kuzey Kore ve Ukrayna’nın Rus işgali altındaki Donetsk bölgesi, “eşit derecede faydalı bir ikili işbirliği” geliştirecek, kendi kendini lider ilan eden lider, bir mektupta söyledi. Kim Jong-undevlet medyasına göre.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı Dennis Pushlin, Kim’in 15 Ağustos Kore Kurtuluş Günü’ndeki tebrik mesajında ​​söz verdi. KCN Bu, Kim’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den benzer bir mesaj bildirmesinden iki gün sonra geldi.

Raporda, Pushlin’in mesajında ​​şu ifadeler yer aldı: “Donbas bölgesi halkı, 77 yıl önce Kore halkının yaptığı gibi, bugün de özgürlüklerini ve tarihin adaletini yeniden sağlamak için savaşıyor.”

Ajans şunları ekledi: “Mektupta, Donetsk Halk Cumhuriyeti ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti arasında eşit derecede yararlı ve iki ülke halklarının çıkarlarıyla tutarlı ikili işbirliğinin sağlanacağına olan inancını ifade etti.” Kuzey Kore.

Pushlin daha önce “verimli bir işbirliği” ve Kuzey Kore ile ticareti artırmayı umduğunu söylemişti.

Geçen ay, Rusya’nın Pyongyang Büyükelçisi Alexander Matsegora, Kuzey Koreli işçilerin oraya gönderilebileceğini söyledi. Savaş tarafından tahrip edilen altyapının yeniden inşasına yardımcı olmak Tek taraflı olarak ilan edilen Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde.

Matsegora, BM yaptırımlarına rağmen, Kuzey ile Ukrayna’nın tek taraflı ilan edilen Donbas bölgesi cumhuriyetleri arasında ekonomik işbirliği için “birçok fırsat” olabileceğini söyledi.

Seul merkezli bir web sitesine göre, Rus gazetesi Izvestia’ya verdiği bir röportajda şunları söyledi: NK haber“En zor koşullarda çalışabilen, yüksek nitelikli ve çalışkan Koreli inşaatçılar, sosyal, altyapı ve endüstriyel tesislerimizi restore etmemize yardımcı olabilir.”

Kuzey Kore geleneksel olarak çok ihtiyaç duyulan bir döviz elde etti Vatandaşlarını yurtdışına çalışmaya gönderiyor. BM yaptırımları uyarınca, 2019’un sonuna kadar ülkelerine geri gönderilmeleri gerekiyordu, ancak çok sayıda Kuzey Koreli işçinin son teslim tarihinden sonra Rusya ve Çin’in yanı sıra Laos ve Vietnam’da çalışmaya devam ettiği bildirildi.

Putin bu haftanın başlarında Kuzey Kore hükümdarına şunları söyledi: Rusya Kore Merkez Haber Ajansı tarafından Pazartesi günü taşınan bir mesaja göre, Kuzey Kore ortak çabalarla kapsamlı ve yapıcı ikili ilişkileri genişletecek.

Mektup, daha yakın ilişkilerin iki ülkenin çıkarına olacağını ve Kore Yarımadası ile Kuzeydoğu Asya’da güvenlik ve istikrarın artırılmasına yardımcı olacağını iddia etti.

Salı günü Moskova’daki Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada Putin, Rusya’nın müttefiklerine ve ortaklarına “gelişmiş silahlar ve askeri teçhizat” sağlayacağının yanı sıra “uluslararası güvenlik için yeni mekanizmalar” yaratmaya çalışacağını söyledi.

Kim’in Putin’e, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki dostluğun Japonya’ya karşı kazandığı zaferle II. Mektupta Kim, “stratejik ve taktik işbirliği, destek ve dayanışmanın” o zamandan beri düşman askeri güçlerden gelen tehditleri ve provokasyonları engellemek için ortak çabalarında yeni bir seviyeye ulaştığını söyledi. Kore Merkez Haber Ajansı, düşman güçleri tanımlamadı, ancak genellikle bu terimi ABD ve müttefiklerine atıfta bulunmak için kullanıyor.

Kim, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki işbirliğinin 2019’da Putin ile yaptığı görüşmede imzalanan bir anlaşmaya dayanarak büyüyeceğini öngördü.

Temmuz ayında Kuzey Kore, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesindeki Donetsk Halk Cumhuriyetlerini (DPR) ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini (LPR) bağımsız devletler olarak tanıdı.

Hareket, Kuzey Kore’yi Rusya ve Suriye’den sonra iki ayrılıkçı tarafı tanıyan üçüncü ülke haline getirdi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, kendi kendini ilan eden cumhuriyetleri desteklemek için yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın “uluslar arasında hakkaniyet ve adaletten derinden yoksun bir eylemde bulunduktan sonra bir sorunu gündeme getirme veya meşru egemenliğimizi kullanma hakkımız olmadığını” söyledi. adaletsiz ve meşru Birleşik Devletler.” geçmişte yasadışı.”

Buna karşılık, Ukrayna hareket üzerine Pyongyang ile derhal bağlarını kesti.

Reuters bu rapora katkıda bulundu.

READ  Ukrayna askeri yardım istedi. Müttefikler şu şekilde yardım eder