Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin’in büyükelçisi, nadir bir brifingde ABD’yi Tayvan’ın sonuçları konusunda uyardı

Çin'in büyükelçisi, nadir bir brifingde ABD'yi Tayvan'ın sonuçları konusunda uyardı

Pekin’in ABD büyükelçisi Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in artan ABD silah satışlarını ve Tayvan’a resmi seyahati veya özerk ada yakınlarındaki deniz faaliyetlerini istikrarı daha da bozacak ve diğer konularda ilerlemeyi önleyecek provokasyonlar olarak göreceği konusunda uyardı.

neden fark eder: Büyükelçi Chen Gang, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından Washington’ın “kısıtlılık göstermemesi” halinde, “yeni bir gerilim turu” olacağını ve iklim değişikliği ve nükleer güvenlik gibi konularda diyalog olmayacağını söyledi.

oyun durumu: Çin, Pelosi’nin bu ayın başlarındaki gezisinin ardından bir hafta sürecek bir askeri tatbikat düzenledi. Bu, Tayvan’ın boyun eğdirilmesinin bir provası gibi görünüyordu ve Tayvan ile anakara arasındaki orta çizgiyi görmezden gelmek gibi yeni agresif adımları içeriyordu.

 • Senatör Ed Markey (D-Mass.) Pazar günü Taipei’ye başka bir delegasyonu yönettikten sonra, Çin daha küçük ölçekte yeni bir tatbikat partisi başlattı.
 • bu Beyaz Saray tartışıyor Çin’in Pelosi’nin ziyaretini statükoyu değiştirmek ve “Tayvan’ı korkutmak ve zorlamak” için bir bahane olarak kullandığı.
 • Chen, “mümkün olan her kanalı” kullanarak ziyareti engellemeye yönelik çılgınca çabalarını, Çin’in böyle bir mazeret istemediğinin kanıtı olarak gösterdi.

Yine de, her iki taraf da kabul ediyor Tayvan üzerindeki gerilimler ciddi şekilde tırmanıyor ve daha geniş ilişkiyi zehirliyor.

 • dedi Chen Tek Çin prensibi – ki tek bir Çin devleti olduğunu ve Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu doğrulayan – tüm ABD-Çin ilişkilerinin temeli olmalıdır.
 • Bu “temel” olmadan, Başkan Biden’ın nükleer güvenlik konusunda önerdiği gibi görüşmeler ilerleyemez.
 • uzun vadeli ABD politikası Çin’in Tayvan üzerindeki iddialarını tanımak, ancak onları kabul etmemek veya Tayvan’ın bağımsızlığını desteklememektir.

Sahne modu: Washington’da küçük bir gazeteci grubuyla konuşan Chen, 80 dakika boyunca ciddi bir şekilde konuştu ve bir dizi hassas konu hakkındaki soruları yanıtladı – üst düzey Çinli yetkililer için nadir görülen bir durum.

 • Nadiren bir dizi konuşma noktasından uzaklaştı – Tayvan örneğinde çarpıcı bir şekilde şahindi – ancak Pekin’in hem Tayvan’da hem de “Çin korkusunun” yaygın olduğunu söylediği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki imajını iyileştirmek için yapması gereken işleri kabul etti. .
READ  Çin'e odaklanan Biden, ASEAN liderlerine 150 milyon dolar sözü verdi

Sıradaki ne: ABD, önümüzdeki haftalarda Tayvan Boğazı’ndan savaş gemileri göndermeyi ve Tayvan’a ek silah satışını onaylamayı planlıyor.

 • Bu adımlar, önceki yönetimlerin uygulamalarıyla tutarlı olacaktır, ancak Chen, Çin’in bunları bir gerilim tırmanışı olarak göreceği ve “cevap vermek zorunda kalacağı” konusunda uyardı.

ne izlemek istersin: Qin, Tayvan’ın anakara Çin ile yeniden birleşmesi gerektiğini yineledi, ancak son raporları bulduğunu söyledi. Potansiyel bir istila için zaman çizelgesi giderek kısalıyor “asılsız” olmak.

 • Chen, birleşmenin mümkünse barışçıl bir şekilde ve gerekirse zorla gerçekleşeceğini, ancak Pekin’in Tayvan’daki “ayrılıkçılığı” veya “dış müdahaleyi” caydırmak için yalnızca son seçeneği yaptığını söyledi.
 • Qin, Tayvan’ın “bir ülke, iki sistem” ilkesi altında bir demokrasi olarak kalabileceğini söyledi. Ama aynı zamanda, Pekin’in oradaki doğrudan kontrolü yeniden ilan etmesine rağmen, Bir Ülke, İki Sistem’in Hong Kong’da hayatta ve iyi durumda olduğunu iddia etti. Yeniden birleşmeden sonra kimin sisteminin öncelikli olacağını da açıkladı: “Bir devlet yoksa iki sistem olamaz.”
 • Çin’in Fransa büyükelçisinin Çin’in yeniden birleşmeden sonra Tayvan’ı “yeniden eğitmeye” devam edeceği yönündeki yorumu hakkında sorulan Qin, Pekin’in “çabalarımızı güçlendirmesi” gerektiğini söyledi. [shared] Ulusal kimlik.”

hiçbir şeye değmez Chen, ABD ordusunun Pelosi’nin ziyaretinin “iyi bir fikir olmadığını” hissettiğini açıkça söyleyen Biden’ın Pelosi’nin ziyaretini onaylamadığı fikrini reddetti.

 • Yönetimin geziyi “emdiğini” ve Kongre’nin “uluslararası hukuka göre bağımsız, kontrol edilemez bir şube olmadığını” (elbette ABD Anayasası uyarınca olsa da) savundu.