Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kering lüks kar uyarısı yaptı, Gucci satışları %20 düştü

Kering lüks kar uyarısı yaptı, Gucci satışları %20 düştü

2 Haziran 2023 Cuma günü Çin'in Hong Kong kentinde Wharf Holdings Ltd. tarafından işletilen Harbour City Alışveriş Merkezi'ndeki Gucci mağazası.

Bloomberg | Getty Images

Fransız lüks grubunun hisseleri anahtarlık Şirketin, Asya'daki azalan işlemler nedeniyle Gucci satışlarının ilk çeyrekte yıllık bazda %20 düşmesinin beklendiği konusunda uyarmasının ardından Salı günü Gucci hisseleri %14 düştü.

Nadir kar uyarısı, grubun toplam gelirlerinin 2024'ün ilk üç ayında benzer şekilde %10 düşeceğini öngörüyor ve bu da moda evini diğer lüks serilerden ayırıyor. LVMH Ve HermesEkonomik dalgalanmalara rağmen dirençli kalmayı sürdürdü.

Kering endeksi gecikmeli açılışın ardından Stoxx 600'ün dibine geriledi ve diğer Avrupa lüks markalarını da beraberinde sürükledi. hisseler LVMH, Christian Dior Ve Hermes Hepsi erken işlemlerde %2'den fazla düştü, oysa… barbar %5,7 oranında azaldı. Kering hisseleri Londra saatiyle 08.30 itibarıyla yüzde 14,3 oranında değer kaybetti.

Kering'in zorlu geçmesini beklediği ilk yarıda mevcut trendler, grubun 2024'ün ilk çeyreğinde konsolide gelirlerinin ilk çeyreğe kıyasla yaklaşık %10 oranında düşmesi gerektiğini tahmin etmesine yol açtı. geçen yılın,” dedi Kering. A ifade.

“Bu performans öncelikle Gucci'nin özellikle Asya-Pasifik bölgesindeki satışlarındaki keskin düşüşü yansıtıyor. Gucci'nin karşılaştırılabilir gelirlerinin ilk çeyrekte geçen yıla göre yaklaşık %20 oranında azalması bekleniyor.”

Yavaşlamanın öncelikle Asya'dan, özellikle de ekonomisi zor durumda olan Çin'den kaynaklanması bekleniyor.

Kering, 2024'ün ilk çeyreği gelir verilerini 23 Nisan'da yayınlayacak.

Bir zamanlar Kering grubunun gözdesi olan Gucci, 2021'de pandemi dönemindeki erken dönemdeki yükselişin de etkisiyle güçlü sonuçlar açıkladı. Varlıklı tüketiciler bile yükselen enflasyon karşısında kemerlerini sıkarak “sessiz lüks” markalara yönelirken, lüks moda serisi o zamandan bu yana pazar payını korumakta zorlandı.

Geçen ay Kering bir rapor yayınladı: %6 azalma 2023'ün 4. çeyreğinde gelirlerde Yves Saint Laurent, Balenciaga ve Alexander McQueen'in de aralarında bulunduğu diğer tüm büyük markaların satışları da düştü. Gucci satışları özellikle çeyrek bazda %4 düştü.

READ  Ev almaya çalışmak 'kazanamayacağınız bir oyundur'

CEO François-Henri Pinault, o dönemde, daha düşük kar marjı elde etmek anlamına gelse bile grubun, aralarında Gucci'nin de bulunduğu markalara yatırım yapmaya devam edeceğini söylemişti. Buna göre Reuters'e.

Kering, geniş kapsamlı bir reform stratejisinin parçası olarak 2023'te Gucci'nin üst düzey liderliğini değiştirdi ve Jean-François Palos'u CEO ve Sabato di Sarno'yu kreatif direktör olarak atadı.

Kering, Salı günkü notunda, De Sarno'nun Şubat ortasında satışa sunulan yeni Ancora koleksiyonunun “çok olumlu tepkiler” aldığını söyledi.