Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jeep, Dodge ve Ram'ın üreticisi katı Kaliforniya emisyon standartlarına uyuyor

Jeep, Dodge ve Ram'ın üreticisi katı Kaliforniya emisyon standartlarına uyuyor

SACRAMENTO, Kaliforniya (AP) — Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Stellantis, Salı günü, ülkenin en katı olan ve 68 araçtan oluşan sıfır emisyonlu hibritler ve plug-in hibritler gerektiren Kaliforniya araç emisyon standartlarına uymayı kabul etti. 2030 yılına kadar yeni hafif araç satışlarının yüzdesi.

Chrysler, Dodge ve Jeep için otomobil üreten şirketin bu hamlesi Demokrat vali için bir destek olarak görüldü. Gavin NewsomKüresel ısınmayı azaltmaya yönelik iddialı politikaları. Biden yönetimi, eski Başkan'ın ardından 2022'de eyalete araç egzoz borusu kirliliğine ilişkin kendi standartlarını belirleme yetkisini geri verdi. Donald TrumpÇözünürlük Kaliforniya'nın otomobil emisyonlarına kendi sınırlarını belirleme yetkisini yürürlükten kaldırın. Trump'ın en dikkat çekici eylemlerinden biri, şirketler için çok külfetli olduğunu düşündüğü çevre kurallarını geri almaktı.

Stellantis şimdi, 2019'da Kaliforniya kurallarına uymayı kabul eden dört büyük otomobil üreticisine (Ford, Honda, Volkswagen ve BMW) katılıyor. Trump yönetimi daha sonra bu şirketlere yönelik bir antitröst soruşturması başlattı, ancak sonunda soruşturmayı kapattı… Herhangi bir ihlalin bulunamaması.

Stellantis CEO'su Carlos Tavares, Salı günkü anlaşmayı “müşteri için ve gezegen için iyi olan bir kazan-kazan çözümü” olarak nitelendirdi.

Newsom'un ofisi, Stellantis'in 2026 yılına kadar yıllık 2,3 milyondan fazla araçtan kaynaklanan emisyonlara eşdeğer olan 12 milyon metrik tona kadar sera gazı emisyonu eklemekten kaçınacağını söyledi.

Newsom'un ofisi, şirketin ayrıca Kaliforniya'daki parklara ve kırsal alanlara elektrikli araç şarj cihazları kurmak için 4 milyon dolar harcamayı kabul ettiğini, Stellantis'in ise Kaliforniya'nın kurallarını benimsemeyi seçen diğer eyaletlerdeki şarj altyapısına 6 milyon dolar daha harcayacağını söyledi.

Newsom, “Hepimiz bu dönüşüme tutkuyla bağlıyız” dedi. “Bu işlerle ilgili. Bu ekonomik büyümeyle ilgili. Bu, ekonominin bir sonraki büyük sektörlerinden birinin kontrolünü ele geçirmekle ilgili.”

READ  Artan restoran fiyatları dışarıda yemek yemeyi daha lüks hale getiriyor

1970'lerden bu yana federal hükümet, Kaliforniya'nın arabalardan ve kamyonlardan ne kadar kirlilik gelebileceği konusunda kendi kurallarını belirlemesine izin verdi. Bu kurallar federal standartlardan daha katı çünkü Kaliforniya yollarda en fazla sayıda araca sahip ve hava kalitesi standartlarını karşılamakta zorlanıyor.

Kaliforniya, benzinle çalışan araba ve kamyonlardan kaynaklanan kirliliği ortadan kaldırmaya çalışırken agresif davrandı, ancak Biden yönetimi ona 2035 yılına kadar yeni gazla çalışan arabaların satışını yasaklama yetkisini henüz vermedi.

Eyalet düzenleyicileri yeni fosil yakıtların satışını aşamalı olarak durdurmaya yönelik kuralları onayladı Arabalar, Kamyonlar, Trenler Ve Çim ekipmanları. Demiryolu endüstrisi var Yeni kuralları engellemek için dava açtı Yaklaşık 25.000 dizel lokomotifin erken emekliye ayrılmasına neden olacağını söylüyorlar. Ancak bazı otomobil üreticileri bunu yapma sözü verdi Kaliforniya'nın yeni kurallarına gönüllü olarak uyunUygulamayı geciktirebilecek davalardan kaçının.

California Hava Kaynakları Kurulu Başkanı Leanne Randolph, eyalet ile otomobil üreticileri arasında emisyonların azaltılmasına yönelik anlaşmaların, otomobil endüstrisinin gazla çalışan araçlardan uzaklaşmaya hazırlanmasına yardımcı olacağını söyledi.

“Bu gerçekten de sektörün, net sıfır emisyonlu bir geleceğe ulaşmak için hükümetle nasıl çalışacağını garanti etmesine olanak tanıyor” dedi.

___

Associated Press yazarı Adam Beam bu rapora katkıda bulundu.

___

Austin, Associated Press/Report for America Statehouse News Initiative'in birlik üyesidir. Amerika için rapor Bu, gazetecileri yerel haber odalarına gizli konular hakkında haber yapmaları için yerleştiren, kar amacı gütmeyen bir ulusal hizmet programıdır. Austin'i eskiden Twitter olarak bilinen platform olan X'te takip edin: @sophieadanna