Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kertenkele meteor yağmurunun önümüzdeki hafta zirveye ulaşması bekleniyor.

Kertenkele meteor yağmurunun önümüzdeki hafta zirveye ulaşması bekleniyor.

Orionids meteor yağmuru yılın en güzel yağmurlarından biri ve önümüzdeki çalışma haftasında zirveye ulaşması bekleniyor.

NASA’ya göre, Orionids meteor yağmuru 21 Ekim’de zirve yapacak ve gökyüzü gözlemcilerine gece gökyüzünü aydınlatacak bir manzara sağlayacak.

Kuzey Yarımküre’de nerede olduğunuza bağlı olarak, yoğun dönemde saatte 15’e kadar meteor tespit edebilirsiniz.

NASA, bu meteorların bazılarının arkasında birkaç dakika sürebilen parlayan “trenler” (meteorun ardından parlayan enkaz parçaları) bırakabileceğini ve bazı daha hızlı meteorların da ateş toplarına dönüşebileceğini söylüyor.

Orionidler, gece gökyüzündeki en parlak yıldızlardan bazılarıyla çevrili Halley Kuyruklu Yıldızı parçalarıdır.

NASA, “Halley iç güneş sistemine her döndüğünde, çekirdeği uzaya buz ve kaya tozu fırlatıyor. Toz tanecikleri sonunda Ekim’de Orionidler ve Dünya’nın atmosferiyle çarpışırlarsa Mayıs’ta Eta Aquarids oluyor” dedi.

Kapı zili kamerası Seattle Sky’dan ateş topunu yakalar

İpuçlarını Görüntüleme

Bilim adamları, yoğun yağışlar sırasında ayın gösteriyi karartması beklenmediği için, Orionids’in zemininin çarpıcı olacağını söylüyor.

İsteyebileceğiniz en büyük hava durumu özelliği açık bir gökyüzüdür.

İstediğiniz ikinci en önemli izleme koşulu, ışık kirliliğinin olmadığı karanlık bir gökyüzüdür. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, geceleme kampına izin veren bir eyalet veya milli parka gitmeyi düşünün. Ancak, nerede olursanız olun dışarı çıkabilseniz bile, gözlerinizi birkaç dakika karanlığa alıştırın ve sonra yukarı bakın. Buna telefonunuzu bırakmak da dahildir.

ABD Ulusal Parklarını Koruma İttifakı ile Linda Matsu, Eller aşağı Bryce Canyon Ulusal Parkı diyor Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi karanlık gökyüzü parkıdır.

NASA, Orionids’in gece yarısından şafağa kadar olan saatlerde kuzey ve güney yarımkürede görülebileceğini söylüyor.

Orionids meteor yağmuru 21 Ekim’de zirve yaparken, Orionids 22 Kasım’a kadar aktif olacak.