Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA uzay aracı Dünya’ya yakın sallanacak

NASA uzay aracı Dünya'ya yakın sallanacakCNN

Bu Pazar, Lucy adlı bir uzay aracı gökyüzünde olacak – sadece elmassız.

NASA’nın Lucy uzay aracı Dünya’yı çevreleyecek ve uzak Truva asteroitleri Jüpiter’e olan yolculuğunda birkaç yüz mil yakınımızda olacak.

Uzay aracı Pazar sabahı Dünya yüzeyinin 220 mil üzerinde geçecek. NASA’dan yapılan basın açıklamasına göre.

NASA, bazı şanslı gözlemcilerin Lucy’yi Dünya’dan görebileceğini söylüyor.

Asteroitten fırlayan uzay aracı, Batı Avustralya’dan yaklaşık 6:55 EDT’de görülebilecek. Ancak birkaç dakika sonra gözden kaybolacaktır. 07:26 EDT’de batı ABD’de görülebilmelidir – gökyüzünün açık olduğunu ve gökyüzü severlerin uygun bir dürbünleri olduğunu varsayarsak.

Dünya’ya yaklaşmak, uzay aracının uydular ve enkazla dolu bir alanda gezinmesini gerektirecek. NASA, Lucy’nin uçuşunda herhangi bir şeye girmesini önlemek için özel önlemler alıyor.

KinetX Aerospace’in navigasyon ekibi başkan yardımcısı Lucy Coralee Adam yaptığı açıklamada, “Takım Lucy iki farklı manevra hazırladı” dedi. “Takım Lucy’nin bir uydu veya enkaz parçasıyla çarpışma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu tespit ederse, o zaman – Dünya’ya en yakın yaklaşmadan 12 saat önce – uzay aracı bunlardan birini yapacak, en yakın yaklaşma süresini iki parça veya iki parça ile değiştirecek. dört saniye.

“Bu küçük bir düzeltme, ancak potansiyel olarak feci bir çarpışmayı önlemek için yeterli.”

Lucy’nin 12 yıllık görevi Ekim 2021’de başladı. Görevin amacı, Jüpiter’in yörüngesinde dönen Truva asteroitlerinin sürülerini keşfetmek. Asteroitler daha önce hiç doğrudan gözlemlenmemişti; Yukarıdaki görüntü, Lucy’nin bir asteroide yaklaştığını gösteriyor. Ama her şey planlandığı gibi giderse, Lucy asteroitlerin ilk yüksek çözünürlüklü görüntülerini sağlayacak.

Uzay aracı, görevi sırasında Dünya’ya toplam üç kez yaklaşacak. Dünya’nın yörüngesine girmek, Lucy’nin rotasına devam etmesi için ihtiyaç duyduğu desteği vermesine yardımcı olur.

Colorado, Boulder’daki Southwest Araştırma Enstitüsü’nde Lucy’nin baş araştırmacısı Hal Levison, fırlatma sırasında kullanılan koruyucu burun konisine atıfta bulunarak, “Uzay aracını en son gördüğümüzde, Florida’daki yük galerisiyle sınırlıydı” dedi. “Burada Colorado’da durup uzay aracını tekrar görebilecek olmamız heyecan verici.

“Ve bu sefer Lucy cennette olacak.”

READ  NASA, Mars'ta bir "ayı yüzünün" fotoğrafını çekiyor