Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kia, yangın riski nedeniyle Telluride SUV’u geri çağırıyor; Sahiplerini arabalarını dışarıya park etmeye teşvik edin

Kia, yangın riski nedeniyle Telluride SUV’u geri çağırıyor;  Sahiplerini arabalarını dışarıya park etmeye teşvik edin

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Kia Motors Corp.’un Cuma günü 2020’den 2024’e kadar bazı Telluride SUV’ları geri çağırdığını ve araç sahiplerini, yangın riski nedeniyle araçlarını yapıların dışına ve yapılardan uzağa park etmeye çağırdığını söyledi.

Şirket, sorunun ön koltuk motorundan kaynaklandığını ve bunun “koltuğa sıkışan elektrikli kaydırma kolu nedeniyle potansiyel olarak yangına neden olabilecek ve yaralanma riskini artırabilecek” aşırı ısınabileceğini söyledi. NHTSA’dan yapılan açıklamada.

Açıklamada, “Sorunu çözmek için bayiler elektrikli koltuk anahtarının arka kapakları için bir braket takacak ve koltuk kaydırma kollarını ücretsiz olarak değiştirecek” denildi.

Kia, onarımlar tamamlanana kadar sürücülerin dışarıya park etmelerini tavsiye etti.

Geri çağırmadan yaklaşık 460.000 araç etkilenebilir Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne (NHTSA) göre.Etkilenen Telluride bölgesi sahiplerini bilgilendiren bildirimlerin 30 Temmuz’dan itibaren postalanması bekleniyor.

Ajansın güvenlik geri çağırma raporuna göre Kia, halihazırda yapılmış olan onarım masraflarını da sahiplerine geri ödeyecek Çevrimiçi yayınlandı.

Telluride elektrikli ön koltuk sorunlarının zaman çizelgesi NHTSA tarafından paylaşıldı Bu, Kia’nın Kuzey Amerika güvenlik ofisinin duman şikayetleri ve “sürüş sırasında sürücü koltuğunun alev aldığı” yönünde bir rapor gördüğünü gösteriyor. Belgeye göre bu yangın sonucunda herhangi bir yaralanma bildirilmedi ve sorundan kaynaklanan herhangi bir yaralanma, kaza veya ölüm yaşanmadı.

Kia sözcüsü James Bell bu durumu “çok nadir” olarak nitelendirdi.

Eylül 2023’te Hyundai ve Kia, fren hidroliği sızıntısından kaynaklanan motor bölmesi yangın riski nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 3,4 milyon aracı geri çağırdı. O dönemde otomobil üreticileri de araç sahiplerine araçlarını dışarıya park etmelerini tavsiye ediyordu.

Hyundai, Kia Motors’un ana şirketidir ancak üreticiler bağımsız olarak faaliyet göstermektedir.