Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Virgin Galactic, VSS Unity uzay uçağını 6 kişilik mürettebatla son yörünge altı uzay uçuşunda fırlattı (fotoğraflar)

Virgin Galactic, VSS Unity uzay uçağını 6 kişilik mürettebatla son yörünge altı uzay uçuşunda fırlattı (fotoğraflar)

Virgin Galactic, 8 Haziran Cumartesi günü altı kişiyi yörünge altı uzaya fırlattı ve VSS Unity uzay uçağının son uçuşuna bir Türk astronotu ve üç uzay turistini fırlattı.

Eve taşıyıcı uçağının karnına bağlanan Unity, New Mexico’daki Spaceport America Havaalanı’ndaki pistten sabah 10:31 EDT’de (1431 GMT) havalandı ve onu bir sonraki 44.562 feet (13.582 metre) yüksekliğe taşıdı. Düştüğü saat: Roket motoru ateşlenerek iki pilot ve dört yolcu uzaya ve geriye götürüldü. Galactic 07 adı verilen görev, 54,4 mil (87,5 km) yüksekliğe ulaştı ve Virgin Galactic’in, 2026’da fırlatılacak yeni “Delta” sınıfı uzay aracına yer açmak için kullanımdan kaldırılacak olan Unity’deki yedinci ticari uzay uçuşunu oluşturdu.

Uçuştaki Türk Uzay Ajansı astronotu Tuva Atasifer, uçuş sonrası düzenlediği basın toplantısında, “Olanları sindirmek için daha fazla zamana ihtiyacım olacak” dedi ve Dünya’nın manzarasının tarif edilemez olduğunu ekledi. “Sıfatlarla anlatılabilecek bir şey değil. Deneyimsel bir şey… Sadece içinizde hissediyorsunuz.”

Virgin Galactic’in VSS Unity uzay uçağı, iki pilotu ve dört yolcuyu yörünge altı uzaya fırlatmak ve 8 Haziran 2024’te Galaktik 07 görevine geri dönmek için roket motorunu ateşledi. (Resim kredisi: Virgin Galactic)

Atasevir’in Galactic 07’deki uçuşu, bu yılın başlarında özel bir Ax-3 göreviyle SpaceX ile birlikte bir Türk astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuran Axiom Space tarafından kolaylaştırıldı. Atasifer, Ax-3 uçuşunda yedek astronottu ve Galactic 07’de üç farklı deneyi yönetti.