Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Krizden etkilenen Türkler ekmek için sıraya girdi

Yayınlanan: Değiştirildi:

İstanbul (AFP) – Sert kış göğünün altında, Byram Duman’ın büfelerinden köşeye kadar uzanan son derece sessiz bir insan kuyruğu, Türkiye’nin ekonomik krizinden etkilenen İstanbullulara indirimli ekmek sunuyor.

Türkiye’nin kültürel ve tarihi başkenti 1978’den beri “Holk Ekmek” dükkanlarında fakirlere ucuz ekmek sunuyor.

Ancak Duman, Türkiye on yıllardır yaşadığı en kötü ekonomik krizlerden biriyle ve artan emtia fiyatlarıyla mücadele ederken, bu yılki kuyrukların özellikle uzun olduğunu söylüyor.

50 yaşındaki “Fırın fiyatları önemli ölçüde arttı. İnsanlar gelmeye devam ediyor” diyor.

Faiz oranlarını düşürerek enflasyonla mücadele etmeye çalışan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bu satırlar endişe verici bir senaryo.

Ekonomistlerin öngördüğü gibi, Erdoğan’ın çözümü işe yaramayacak.

Uzun kuyruklar, 19 yıllık iktidarının en zorlu seçimlerinden biriyle karşı karşıya kalan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için endişe verici bir senaryo. Yasin AKGÜL AFP

Ülkeler genellikle borç oranlarını yükseltir ve maliyetleri düşürür – politika karışımı bir Türk lider, dindar bir Müslüman, faize karşı İslami yasaları reddeder.

Pek çok Türk’ün sorgulamaya başladığı resmi verilere göre fiyatlar geçen ay Kasım 2020’ye göre yüzde 21 arttı.

Ekonomistler, ithalatı daha pahalı hale getiren liradaki keskin değer kaybı nedeniyle bu sayının gelecek yılın başında neredeyse iki katına çıkmasını bekliyorlar.

Ancak ayçiçek yağı, yumurta ve tereyağı gibi temel malzemelerin bir yıl öncesine göre iki katından fazla olduğu Türk mağazalarında zaten daha yüksek fiyatlar sergileniyor.

– ‘Kirli oyun’ –

Muhalefet belediye başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yönetilen şehir, hükümet yanlısı medya tarafından 2023’ün ortalarında yapılacak seçimler öncesindeki ekmek kuyruklarını siyasallaştırmakla suçlanıyor.

Türklerin yüzde 40'ından fazlası bu ay 225 dolar (200 euro) değerindeki resmi asgari ücreti alıyor.
Türklerin yüzde 40’ından fazlası bu ay 225 dolar (200 euro) değerindeki resmi asgari ücreti alıyor. Yasin AKGÜL AFP

Bir gazete, İmamoğlu’nun birkaç indirimli fırını kapatarak ve mevcut mağazalarda kuyrukları artırarak “pis bir oyun” oynadığını bildirdi.

READ  CrowdSourcing Microtasks pazarındaki en iyi kilit oyuncularla harika bir buluş - Amazon Mechanical Turk, Clickworker, Microtask, Google Crowdsource, The Smart Crowd, Quicktate ve iDictate, Figure Eight, MicroWorkers.com, Appen, Unikscripts

Şehir aslında bazı süpermarketlerde satmanın yanı sıra her zamankinden daha fazla indirimli ekmek üretiyor.

Ancak kiosk kuyrukları başkent Ankara da dahil olmak üzere diğer büyük şehirlerde daha uzun.

Yaklaşık 10 dakika yağmurda sabırla bekledikten sonra, Duman’ın müşterilerinin çoğu şeffaf plastik torbalarda dört veya beş somun ekmek taşır.

Ekmek, normal ekmeğin yarı fiyatı olan 1,25 liradan (10 ABD senti) satılıyor.
Ekmek, normal ekmeğin yarı fiyatı olan 1,25 liradan (10 ABD senti) satılıyor. Yasin AKGÜL AFP

Kapüşonlular ve şemsiyeler altında saklanan bazıları, Türkiye’den ucuz ekmek bulmak için soğuk sokaklardan getirdiklerini gazetecilerle konuşmak istiyor.

Ekmek, normal ekmeğin yarı fiyatı olan 1,25 liradan (10 ABD senti) satılıyor.

Tasarruflar önemsiz görünebilir – beş somun için 25 sent – ancak resmi asgari ücreti oluşturan bir ülkede nüfusun yüzde 40’ından fazlasını oluşturuyorlar.

19 yıllık iktidarının zorlu seçim beklentileriyle karşı karşıya kalan Erdoğan, geçen hafta aylık asgari ücreti 2.826’dan 4.253 liraya, yani cari döviz kurlarıyla yaklaşık 340 dolar (300 avro) yükseltti.

Artışa rağmen, asgari ücret hala yılın başındaki 380 doların altında.

Ekonomistler, Türkiye'nin yıllık enflasyonunun önümüzdeki birkaç ay içinde mevcut yüzde 21'den neredeyse iki katına çıkmasını bekliyor
Ekonomistler, Türkiye’nin yıllık enflasyonunun önümüzdeki birkaç ay içinde mevcut yüzde 21’den neredeyse iki katına çıkmasını bekliyor Yasin AKGÜL AFP

Ekonomistler, birçoğu için yüzde 50’lik bir ücret artışının Türkiye’nin enflasyon sorununu daha da kötüleştireceğinden endişe ediyor.