Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sert satışlara rağmen Türkler ‘Erdoğan doları’ konusunda temkinli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tasarruf sahiplerini Türk lirasının değerindeki dalgalanmalardan korumayı vaat eden yeni bir planı duyurmasından saatler sonra, devlete ait Hulkbank müşterilerini ulusal para birimine güvenmeye çağırmaya başladı.

Zekice hazırlanmış, Osmanlı müziğini çağrıştıran müzikli bir reklamda, ünlü bir televizyon oyuncusu, genç bir arkadaşını bir müze sergisine götürür ve Türk bayrağının, Türk dilinin ve parlamentonun ülkenin gururunu temsil ettiğini iddia eder. “Türk Lirası bizim gücümüzdür.”

Haber, çekici yeni bir yatırım teklifiyle birleştiğinde – Erdoğan milyonlarca Türk’ü dolara ve altına çevirmeyi ve birikimlerini lirada tutmayı umuyor. Açıklamadan önce dolar karşısında yüzde 50 değer kaybeden para birimi, ülkenin merkez bankasının milyarlarca dolarlık müdahalesinin yardımıyla gelen haberlerin ardından on yıllardır en güçlü gün ticaretini yaşıyor.

Ülkenin başkenti Ankara sokaklarında dolaşan Türkler, devlet destekli iki yeni finansal üründen emin değiller.

Döviz kurlarında tasarruf planlayarak lirayı korumanın ilk teklifi, lira kaymasının hesaplarında sunulan faiz oranını aşması durumunda hazinenin mudileri tazmin etmesidir. İkinci girişim, merkez bankasının da desteğiyle döviz birikimlerini liraya çevirmek isteyen mudilere benzer avantajlar sunuyor.

Uzun süredir Erdoğan’ın iktidardaki AKP’sinin destekçisi olan ev hanımı Melek, açıkça öncülük ettiğini söyledi. 60 yaşındaki oyuncu, “Benim için çok karmaşık, bunu dikkate almayacağım” diyerek birikimlerini evde altın olarak tutmayı tercih etti.

Henüz birkaç gün içinde açıklanacak olan bu planlarla analistler, enflasyon ve kamu maliyesi üzerindeki etkisini sorguluyor.

S&P derecelendirme kuruluşunun ülke derecelendirme direktörü Maxim Rybnikov şunları söyledi: “Bunlar, diğer ülkelerde para birimini istikrara kavuşturmak için gördüğünüz rutin eylemler değil.

Planlar uzun süredir devam eden bir sorunu çözmeye çalışıyor. Aileler, yüksek enflasyon ve değişken para birimi nedeniyle on yıllardır liradan tasarruf etme konusunda isteksizdi. Türk bankaları mudilerin dolar, euro veya kıymetli maden cinsinden hesap açmasına izin veriyor. Hükümet yetkililerine göre, insanların evlerinde milyarlarca dolar değerinde altın “yastığın altına” konuyor.

READ  Grand Turk Cruise Centre için onaylanan yeni yatırım planları; 5 Nisan 2023 tarihli Kabine Açıklaması - Magnetic Media

Ekonomistler tarafından bilinen dolarizasyon eğilimi, liradaki dalgalanma sırasında daha da kötüleşti.

Ömür boyu yüksek faiz oranlarına karşı olan Erdoğan, artan enflasyona rağmen merkez bankasının borçlanma maliyetlerini kısma talimatını takiben döviz rezervlerinin son haftalarda bankacılık sistemindeki toplam mevduatın yüzde 60’ından fazlasına ulaştığını söyledi.

Özellikle hükümet yetkilileri, şu anda lirada parası olanları hedef alan ürünün çekiciliğiyle, tasarruf sahipleri için bazı olumsuz riskler olduğunu öne sürerek alay ettiler. Programın işleyişine aşina biri, “Halihazırda Türk lirası mevduatı olan herkes bunu değiştirecek” dedi. “Sadece o zaman dikkatimize geldi. . . Ama Türk insanı gerçekten yeni araçlara çok hızlı adapte oluyor.

Ancak mevduat oranları mevcut enflasyondan daha düşük olduğu için Dubai’deki Greenwest Consultancy’nin genel müdürü Emre Agakmak, “Lira enflasyonun altına düşene kadar yatırımcılar enflasyon karşısında kaybedecek” uyarısında bulundu.

Bazı Türkler, en az üç aylık bir vade şartı sağlamak konusunda isteksiz olabilir, bu da paralarını çok erken çekenlere para cezası verilmesine neden olabilir. Ülkenin banka düzenleyicisinden alınan veriler, Ekim ayında Türk bankalarında bireylerin tuttuğu 1,1 trilyon liralık bireysel mevduatın yüzde 35’inin bir ay veya daha kısa vadeli hesaplarda olduğunu gösteriyor.

Enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 30’u geçmesi bekleniyor, bu arada ABD yatırım bankası Goldman Sachs, merkez bankasının politika faizinin yüzde 14’üne yakın borç alan herhangi bir hanehalkının hala “teşvikler” olduğunu savunuyor. Gayrimenkul veya FX satın almak için borç alın. Türkler, kripto para birimi de dahil olmak üzere evlere, arabalara ve diğer varlıklara yığmak için ucuz kredi kullanma eğilimini sürdürecek.

Şimdilik Türkler hala yeni teklifi kabul ediyor.

Bir terzi olan Mehmet, programın faydalarını gördü çünkü bir günden diğerine döviz kuru “doların fiyatının ne olacağı belli değildi”.

READ  12 yaşındaki Nottinghamshire kızı, epileptik 999 çağrısı için ödül aldı

Ankara’daki bir ticari bankanın şube müdürü, müşterilerinden yeni ürünlerle ilgili olarak telefonlar aldığını söyledi.

İsmini vermek istemeyen banka müdürü, bazı müvekkilleri arasında kara para aklama tutuklanmasıyla ilgili bir “rahatlama” hissi olduğunu, ancak birçoğunun paralarını bankaya teslim edip etmeyeceklerinden hala emin olmadıklarını söyledi. Yeni ürünler. “Müşterilerin karar vermesinin iki gün sürdüğünü düşünüyorum” dedi.

Yabancı bir finans kuruluşunda çalışan bir Türk analist, vatandaşların dövizi sevmeye devam etmesinin temel nedeninin hükümetin ekonomi politikalarına güvenmemeleri olduğunu söyledi. “Gerçek dolarınız var. Neden Erdoğan dolarınız var?”