Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kuşatılmış Ukrayna şehrinde mahsur kalan Türkler, Ankara’nın kurtarmaya geleceğini umuyor

Kuşatılmış Ukrayna şehrinde mahsur kalan Türkler, Ankara’nın kurtarmaya geleceğini umuyor
Mariupol’daki Sultan Süleyman Camii. Fotoğraf: Sultan Süleyman Camii Cemiyeti.

Mariupol’deki Sultan Süleyman Camii Derneği başkanı İsmail Hasioğlu Çarşamba günü BIRN’e verdiği demeçte, Ankara’daki diplomatik çabaların, yoğun Rus bombardımanına rağmen Türklerin kuşatma altındaki güney Ukrayna kentinden sınır dışı edilmesini sağlamasını umduğunu söyledi.

“Mariupol’ün şu anda 152 Türk vatandaşı var. Camiye sığınanların 50’den fazlası şu an deyim yerindeyse kendi arabalarıyla şehirden ayrılmaya çalışıyor ama yine de Sultan Süleyman Camii’nde 30 Türk ve kendi evlerinde kalan diğer Türk vatandaşları var. Şehir, “dedi Hasiokulu.

Hasioklu, Rus ordusunun şehre büyük ve ölümcül saldırılar düzenlediğini söyledi.

“Sokaklar sivil cesetleriyle dolu. Parklar ve yeşil alanlar mezarlığa dönüştürüldü” dedi.

“Rus bombardımanı nedeniyle tüm malımızı ve işlerimizi kaybettik. Camide ve şehrin diğer bölgelerindeki Türkler endişeyle tahliyeyi bekliyor” dedi.

Hasioklu, Mariupol Camii’ne 700 metre mesafede bir füzenin düştüğünü ve caminin bahçesine bir havan mermisinin isabet ettiğini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmek üzere Çarşamba günü Moskova’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ukrayna’da mahsur kalan Türk vatandaşlarının durumu, Moskova ile Kiev arasında Türkiye’nin arabuluculuk çabalarıyla yapılan görüşmenin konularından biri.

“Önceliğimiz vatandaşlarımızı ve diğer sivilleri Mariupol’dan kovmak. Bu konuyu Lavrov ve Rus ordusuyla görüştük. Bu konuyu Rusya ve Ukrayna ile görüşmeye devam edeceğiz “dedi.

Ancak Çavuşoğlu, Mariupol ve çevresinde şiddetli çatışmaların sürdüğünü ve bunun Türk sivilleri tahliye etmeyi ve insani bir koridor açmayı çok zorlaştırdığını söyledi.

Çavuşoğlu, Ukrayna elçisi Dmitry Kuleba ile başka bir görüşme için Ukrayna’ya gitmeden önce, “Yakında bir çözüm bulmayı umuyoruz.” dedi.

Lavrov, Mariupol’daki insani krizden Ukrayna’yı sorumlu tuttu.

Lavrov, Ukraynalı yetkilileri şehirdeki her çıkışı kapatmakla suçlayarak, “Her gün insani koridorlar açmaya çalışıyoruz” dedi.

READ  Türkler, Büyük Buhran'ın 99. yıl dönümünü birçok etkinlikle kutluyor

Ancak Mariupol’da sınır dışı etme çabalarını düzene sokmaya ve Türk diplomatlarla iletişim kurmaya çalışan Hasioğlu, Rus iddialarının yanlış olduğunu söyledi.

“Ukrayna tarafıyla her dakika temas halindeyiz. Ellerinden geldiğince bize yardımcı olmaya çalışıyorlar ama Rusya şehirden çıkmamıza izin vermiyor. Rus ordusu yüzünden otobüslerimiz şehre giremeyecek. “dedi Hasioklu.

Rus askeri devriyelerin onları casuslukla suçlamasının ardından tahliye otobüslerinin Çarşamba günü iade edildiğini söyledi.

Hacıoğlu, “Tüm zorluklara ve korkunç insani duruma rağmen, Çavuşoğlu’nun Rusya ve Ukrayna ziyaretlerinin ardından bir çözüm bulacağını umuyorum.” dedi.

Ukrayna’nın işgali 24 Şubat’ta başladığından beri, BM’ye göre, Rusya’nın başkent Kiev, ikinci en büyük şehir olan Harkov ve liman dahil olmak üzere büyük Ukrayna şehirlerine saldırması nedeniyle üç milyondan fazla Ukraynalı ülkeden kaçtı. Mariupol gibi.

Savaşın başlangıcında Ukrayna’da tahminen 20.000 Türk vatandaşı yaşıyordu ve şimdiye kadar 15.000’den fazla kişi sınır dışı edildi.