Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kuzey Amerika’daki ilk göçmenlerin Deniz Buz Otoyolu üzerinden takibi

Kuzey Amerika’daki ilk göçmenlerin Deniz Buz Otoyolu üzerinden takibi

Yeni bulgular, ilk insanların 13.000 yıl önce Kuzey Amerika’ya geldiğini ve Pasifik kıyısı boyunca bir “deniz buzu yolu” kullanmış olabileceğini gösteriyor. Paleoiklim verileriyle desteklenen bu teori, geleneksel göç teorilerine meydan okuyor ve ilk insanların uyum sağlama yeteneğini vurguluyor. Kredi bilgileri: SciTechDaily.com

Yeni araştırmalar, bazı ilk Amerikalıların 24.000 yıl önce Beringia’dan kıyıya doğru kış deniz buzu üzerinde seyahat etmiş olabileceğini öne sürüyor.

Arkeolojideki en önemli tartışmalardan biri insanın Kuzey Amerika’ya ilk kez nasıl ve ne zaman geldiğidir. Arkeologlar geleneksel olarak insanların tahminen 13.000 yıl önce buz tabakaları arasında kısa süreliğine açılan buzsuz bir koridordan geçtiklerini ileri sürmüşlerdir.

Yeni kanıtlar geleneksel teorilere meydan okuyor

Ancak New Mexico’daki yaklaşık 23.000 yıl öncesine ait insan ayak izleri de dahil olmak üzere sayıları giderek artan arkeolojik ve genetik keşifler, insanların kıtaya çok daha erken ulaştığını gösteriyor. Bu ilk Amerikalılar muhtemelen, buz tabakalarının büyük miktarlarda su toplayarak deniz seviyelerinin düşmesine neden olduğu son buzul maksimumu sırasında ortaya çıkan, Asya ile Kuzey Amerika arasındaki kara köprüsü olan Beringia’nın Pasifik kıyısı boyunca seyahat ettiler.

Şimdi, 15 Aralık Cuma günü San Francisco’daki Amerikan Jeofizik Birliği’nin (AGU23) yıllık toplantısında sunulan araştırmada, Kuzeybatı Pasifik’teki paleoiklim yeniden yapılandırmaları, deniz buzunun insanların Güney’e taşınmasının bir yolu olabileceğini öne sürüyor.

Kıyı göçü teorileri

İlk Amerikalıların Pasifik Kıyısı boyunca seyahat etmesi fikri yeni değil. İnsanlar muhtemelen en az 16.000 yıl önce kıtanın çoğunu kaplayan devasa buz tabakalarının güneyindeydi. Bu ilk gelenler gelmeden önce buzsuz geçidin binlerce yıl boyunca açık olmayacağı göz önüne alındığında, bilim adamları bunun yerine, ilk Amerikalıların Kuzey Amerika’ya teknelerle yavaş yavaş seyahat etmeleri gibi insanların bir “yosun otoyolu” boyunca hareket etmiş olabileceğini öne sürdüler. malları takip eder.Kıyı sularında bol miktarda bulunur.

READ  Saatte 100.000 mil hızla uzaya fırlayan reddedilen bir yıldızdan gelen inanılmaz bir şok dalgası

Arkeologlar Batı Kanada’da 14.000 yıl öncesine ait kıyı yerleşimlerinin kanıtlarını keşfettiler. Ancak 2020’de araştırmacılar, o dönemde eriyen buzullardan gelen tatlı suyun, insanların kıyı boyunca seyahat etmesini zorlaştıracak kadar güçlü bir akıntı yaratmış olabileceğini belirtti.

Nunavut, Kanada'da deniz buzu

Nunavut, Kanada’da deniz buzu. Kredi bilgileri: Grid-Arendel CC-BY-NC-SA

Tehlikeli sular üzerinde buzlu otoyol

USGS’den Summer Pretorius ve meslektaşları, insan göçünün bu kritik dönemlerinde okyanus koşullarının daha kapsamlı bir resmini elde etmek için kıyı boyunca okyanus çökeltilerindeki iklim etkenlerini inceledi. Verilerin çoğu küçük fosilleşmiş planktonlardan geldi. Bunların bolluğu ve kimyası, bilim adamlarının okyanus sıcaklıklarını, tuzluluk oranını ve deniz buzu örtüsünü yeniden yapılandırmasına yardımcı oluyor.

Praetorious’un sunumu, AGU23’te Pleistosen döneminde Beringia ve Kuzey Pasifik’in iklim tarihi ve jeolojisi üzerine bir oturumun parçası. Bir hafta süren konferans, bu yıl yer ve uzay bilimlerinin çeşitli alanlarından 24.000 uzmanı San Francisco’ya getirdi ve 3.000 katılımcıyı çevrimiçi olarak birbirine bağladı.

Pretorius’un ekibi iklim modellerini kullandı ve yaklaşık 20.000 yıl önce Son Buzul Maksimumunun zirvesinde buzul rüzgarları ve düşük deniz seviyeleri nedeniyle okyanus akıntılarının bugünkünden iki kat daha güçlü olduğunu buldu. Pretorius, kürek çekmenin imkansız olmasa da bu koşulların tekneyle yolculuğu oldukça zorlaştırdığını söyledi.

Ancak kayıtlar, yaklaşık 15.000 yıl öncesine kadar bölgenin büyük bir kısmının kışın deniz buzuna ev sahipliği yaptığını da gösteriyor. Pretorius, insanlar soğuğa alışırken “bu korkunç buz akıntısına karşı kürek çekmek yerine muhtemelen deniz buzunu bir platform olarak kullanıyorlardı” dedi.

Göç yolu olarak deniz buzu

Günümüzün Arktik insanları deniz buzu boyunca köpek kızakları ve kar motosikletleriyle seyahat ediyor. Pretorius, ilk Amerikalıların “deniz buzu otoyolunu” deniz memelilerini dolaşmak ve avlamak için kullanmış olabileceğini ve bu süreçte yavaş yavaş Kuzey Amerika’ya doğru ilerlediğini söyledi. İklimsel veriler, kıyı yolu boyunca koşulların 24.500 ila 22.000 yıl önce ve 16.400 ila 14.800 yıl önce göç için uygun olabileceğini ve muhtemelen kışın deniz buzunun varlığıyla desteklendiğini ileri sürüyor.

READ  Asteroit örneklerindeki baz RNA, Dünya'daki yaşamın kökenlerine işaret ediyor: bir çalışma

Yeni ve eski teorileri bütünleştirmek

İnsanların seyahat etmek için deniz buzunu kullandığını kanıtlamak, çoğu arkeolojik alanın su altında olması nedeniyle zor olacak olsa da, bu fikir, insanların Kuzey Amerika’ya bir kara köprüsü veya kolay okyanus yolculuğu olmadan nasıl ulaştığını anlamak için yeni bir çerçeve sağlıyor.

Pretorius, deniz buzu otoyolunun gelecekteki diğer insan göçleriyle tutarsız olmadığını söyledi. Ekibin modelleri, Alaska Akıntısının 14.000 yıl önce sakinleştiğini ve insanların kıyı boyunca tekneyle seyahat etmesini kolaylaştırdığını gösteriyor.

“Masada hiçbir şey yok” diye ekledi. “Eski insanın yaratıcılığına her zaman hayran kalacağız.”