Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi, 100 milyon yıllık yeni bir dinozor keşfetti

Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi, 100 milyon yıllık yeni bir dinozor keşfetti

100 milyon yıllık bir dinozor keşfedildi.

Thescelosaurus’un yeni keşfedilen atası, bu hayvanların zamanlarının en azından bir kısmını yer altı yuvalarında geçirdiklerine dair kanıtlar gösteriyor.

Yeni fauna dinozoru [/Foat’NAH/] Herzogae 99 milyon yıl önce şimdiki Utah’ta yaşadı. O zamanlar bölge, doğuda büyük bir iç okyanusun kıyıları ile batıda aktif volkanlar ve dağlar arasında sıkışmış büyük bir taşkın yatağı ekosistemiydi. İçinden birçok nehrin aktığı sıcak, nemli ve çamurlu bir ortamdı.

North Carolina Eyalet Üniversitesi ve Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi’nden paleontologlar, 2013’ten itibaren Sedir Dağı Formasyonunun Mussentuhit Üyesi’nde fosili ve aynı türün diğer örneklerini keşfettiler.

Kuzey Karolina Doğa Bilimleri Müzesi, WRAL News’e, içinde gerçek iskeleti, kafatasının 3D baskılı modelini ve tamamlandığında neye benzeyeceğine dair bilimsel bir çizimi içerdiğini söyledi.

Fauna, büyük bir köpek büyüklüğünde, bitki yiyen küçük bir dinozordu ve basit bir vücuda sahipti. Boynuzlu dinozorlar, zırhlı dinozorlar ve tepeli dinozorlar gibi son derece süslü akrabalarını karakterize eden çan ve ıslıklardan yoksundu. Ancak bu Fauna’nın sıkıcı olduğu anlamına gelmiyordu.

Fona cinsi adı, Guam’ın yerli halkı ve Pasifik Okyanusu’ndaki Mariana Adaları olan Chamorro halkının eski yaratılış hikayesinden gelmektedir. Fauna ve Bontan, adayı keşfedip Dünya ve Gökyüzü haline gelen iki kardeş kaşifti. Türün adı, paleontoloji alanına paha biçilmez katkıları ve adanmışlığından dolayı Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi paleontoloji operasyonları direktörü Lisa Herzog’u onurlandırmaktadır.

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nde doktora öğrencisi ve Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi’ndeki yeni “Dinozor Düellosu” programının dijital teknisyeni Haviv Avrahami, “Chamorro atalarımın geldiği Guam’ın yerli mitolojisini onurlandırmak istedim” dedi. . “Efsaneye göre Fauna öldüğünde Dünya’nın bir parçası haline geldi ve vücudundan yeni bir hayat geldi; bu bana göre taşlaşma, güzellik ve yaratılışla ilişkilendirilir. Fauna büyük ihtimalle renkli tüylerden oluşan yumuşak bir tabakayla kaplıydı. Türün adı, “Bütün bu çalışmalar sırasında büyük olasılıkla bir yuvada bir arada saklanan birkaç bireyin en olağanüstü fauna örneklerinden birini keşfettim” çalışmasının ayrılmaz bir parçası olan Lisa Herzog’dur.

READ  Sudan oksijen üretimini hızlandıran tamamen yeni, ucuz bir katalizör

Araştırmacılar, faunanın Kretase ekosistemlerine ilişkin anlayışımızı genişletmenin anahtarı olduğuna inanıyor.

Avrahami, “Fona bize bir hayvanın yer altında hareket ederek işgal edebileceği üçüncü boyuta dair fikir veriyor” dedi ve şöyle devam etti: “Fosil kayıtlarının zenginliğine katkıda bulunuyor ve küçük gövdeli otçulların bilinen çeşitliliğini genişletiyor. Kretase döneminde ekosistemlerin inanılmaz derecede ayrılmaz bileşenleri.