Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim insanları daha sert bir malzeme oluşturmak için elması sıkıştırdı

Bilim insanları daha sert bir malzeme oluşturmak için elması sıkıştırdı

Elmaslar insanoğlunun bildiği en sert malzemeler arasında yer alıyor ancak uzmanlar bunların ezilerek daha sert bir şeye dönüştürülebileceğine inanıyor.

Değerli taş, karbon kristallerinden oluşan doğal bir malzemedir. Dünya'da da var ve araştırmalar, “elmas çeşmelerinin” büyük bir jeolojik olayın parçası olarak yüzeye gönderilebileceğini bile öne sürüyor.

İnanılmaz derecede dayanıklı parçacık yapısı olan tetrahedral kafesi nedeniyle daha önce en sert malzemelerden biri olduğu düşünülürken, uzmanlar onu daha da sert bir şeye dönüştürmenin bir yolunu keşfettiler.

ABD'li ve İsveçli fizikçiler, basınca karşı elmastan yüzde 30 daha dayanıklı olduğuna inanılan bir simülasyon yarattılar.

Uzmanlar, elmasın teorik olarak onu kararsız hale getirmesi gereken yüksek basınç ve sıcaklıklar altında nasıl davrandığını test etmek için bir süper bilgisayarda hassas kuantum moleküler dinamik simülasyonları çalıştırdı.

Elmasları daha sert hale getirmenin bir yolu var mı?iStock

Bulguları, elmastaki karbon atomlarının olağandışı yapıyı oluşturmak için hangi koşullar altında itilebileceğinin ayrıntılarını ortaya çıkardı.

Bu konfigürasyon, sekiz atomun (BC8) vücut merkezli kübik fazı olarak bilinir ve Dünya'da yalnızca iki başka malzemede (silikon ve germanyum) gözlemlenmiştir.

Dünya'da karbonun BC8 fazı doğal olarak oluşmaz, ancak dış uzayda ve dış gezegenlerdeki yüksek basınçlı ortamlarda bulunabileceği düşünülmektedir.

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'ndan fizikçi John Eggert, “BC8 yapısı, tetrahedral en yakın komşunun mükemmel şeklini koruyor, ancak elmas yapısında bulunan bölünme düzlemleri olmadan” diye açıkladı.

Teori sağlam olmasına rağmen, onu gerçekte formüle etme girişimleri şu ana kadar başarılı olmadı. Bunun nedeni, BC8 fazının oluşabileceği çok küçük bir sıcaklık ve basınç bölgesinin bulunması ve bu aralıkların bilinmemesidir.

Güney Florida Üniversitesi'nden fizikçi Ivan Oleinik, “Elmas sonrası BC8 aşamasına deneysel olarak yalnızca karbon faz diyagramının dar, yüksek basınçlı, yüksek sıcaklıktaki bir bölgesinde erişilebileceğini bekliyorduk” dedi.

READ  NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu, yıldız oluşturan bir uzay üçgeni yakalar

abonelik Ücretsiz haftalık indy100 bültenimiz için

indy100'ün ücretsiz WhatsApp kanalına nasıl katılabilirsiniz?

Düşüncenizi demokratik haberlerimizde paylaşın. Bu makalenin indy100'de yukarılara taşınmasına yardımcı olmak için sayfanın üst kısmındaki olumlu oy simgesine tıklayın