Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kuzey Carolina sağlık yetkilileri bir suşi restoranıyla bağlantılı 240’tan fazla şüpheli norovirüs vakasını araştırıyor.

Kuzey Carolina sağlık yetkilileri bir suşi restoranıyla bağlantılı 240’tan fazla şüpheli norovirüs vakasını araştırıyor.CNN

Wake County Halk Sağlığı Departmanı, Kuzey Carolina’nın Raleigh kentindeki bir suşi restoranında yemek yedikten sonra kendini hasta hisseden 241 kişiyle ilgili şikayetleri araştırıyor; bunlara düğünden önce hastalandığını iddia ederek dava açan bir damat da dahil.

Sağlık Bakanlığı, yayınladığı raporda şu ana kadar Sushi Nine restoranıyla bağlantılı üç norovirüs enfeksiyonu vakasının tespit edildiğini söyledi. Yeni sürüm.

Norovirüs – bazen “mide gribi” veya “mide böceği” olarak da adlandırılır – Çok bulaşıcı bir virüs Mide veya bağırsak iltihabına neden olan, ishal ve kusmaya yol açan, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre. İnsanlar, enfekte bir kişiyle temasa geçerek, kontamine yiyecekleri yiyerek veya kontamine yüzeylere dokunarak hastalığı kapabilirler.

Cuma günü açılan davada Austin Friels, kendisinin ve ailesinin 29 Kasım’da restoranda yemek yediğini, ertesi gün ise “mide bulantısı, kusma, mide krampları, kas ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı, şiddetli karın ağrısı ve su kaybı” nedeniyle hastalandığını söyledi. .”

Friels, semptomlarının kötüleştiğini ve düğün hafta sonu boyunca devam ettiğini söyledi. Davaya göre, acil bakıma ve acil servise gitmesi ve birkaç torba intravenöz sıvı alması gerekiyordu.

Friels mahkemeden, ücret kaybı, sağlık masrafları, seyahat masrafları, duygusal sıkıntı ve fiziksel acı da dahil olmak üzere 25.000 doları aşan, belirtilmemiş bir miktar tazminat talep ediyor.

Davada Friels’in onaylanmış bir norovirüs vakası olup olmadığı belirtilmedi.

CNN yorum yapmak için restorana ulaştı.

Halk sağlığı yetkilileri, basın bülteninde, durumu sağlık departmanına ilk bildiren kişinin 1 Aralık’ta restoranda yemek yedikten sonra hastalandıklarını söylediğini söyledi. O tarihten bu yana departmana, 28 Kasım ile 5 Aralık tarihleri ​​arasında Sushi Nine’ı ziyaret eden restoran müşterilerinden toplam 241 şikayet geldi.

Basın açıklamasında, hastalığa yakalandığını bildiren 241 kişiden 170’iyle görüşüldüğü ve virüsü test etmenin tek yolu olan dışkı örnekleri vermelerinin istendiği belirtildi.

READ  Kiracıların gelirinin daha da ileri gittiği Amerika şehirleri

Sadece üçünün örnek verdiğini ve hepsinin norovirüs açısından pozitif çıktığını söyledi.

Restoran, 5 Aralık’ta derinlemesine temizlik nedeniyle gönüllü olarak kapandı ve o zamandan beri yeniden açıldı. Açıklamaya göre, 8 Aralık’ta yeniden açıldığından bu yana yeni bir şikayet alınmadı.

Açıklamada, ilçenin tüm potansiyel maruz kalma kaynaklarını araştırmaya devam ettiği ve kaynak olabilecek tek bir gıda türünün henüz tespit edilmediği ifade edilerek, hastalandığını bildirenlerin menüdeki çeşitli öğeleri yediği belirtildi.