Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kuzey Gazze moloz yığınına dönüştü: hava saldırılarının öncesi ve sonrasını gösteren uydu görüntüleri

Kuzey Gazze moloz yığınına dönüştü: hava saldırılarının öncesi ve sonrasını gösteren uydu görüntüleri

İsrail hava saldırıları Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki mahallelerin tamamını yok etti. Uzay teknolojisi şirketi Maxar’ın ortaya çıkardığı uydu görüntülerinde apartman sıralarının tamamı ortadan kayboluyor.

reklamcılık

İsrail güçlerinin bombalamasından üç hafta sonra uzay teknolojisi şirketi Maxar, Gazze’deki yıkımın boyutunu gösteren uydu görüntülerini yayınladı.

İsrail’in, 7 Ekim’de 1.400 kişiyi öldüren ve 200 kişiyi rehin alan ölümcül Hamas saldırısına tepki olarak yıkıcı hava saldırıları başlatmasıyla Filistinlilerin ölü sayısı 7.000’in üzerine çıktı.

Hava saldırıları tüm mahalleleri dümdüz etti ve İsrail ile Hamas arasındaki son dört savaşta benzeri görülmemiş düzeyde ölüm ve yıkıma neden oldu.

Kuşatma altındaki bölgede devam eden İsrail saldırılarına rağmen, bir milyondan fazla insan evlerinden kaçtı; birçoğu İsrail’in güneye tahliye emrine yanıt verdi.

Görüntülerde apartman sıralarının tamamı kayboluyor, toz ve moloz lekelerine dönüşüyor.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun kasabası. Birincisi 10 Ekim’de çekilmiş bir fotoğraf, ikincisi ise 21 Ekim’de çekilmiş bir fotoğraf.

Maxar, Gazze’nin farklı noktalarını gösteren başka fotoğraflar da yayınladı.

Maxar Technologies tarafından çekilen fotoğraflara göre, Gazze Şehri’ndeki Beach mülteci kampının yakınındaki sahilde yer alan 13 yüksek binadan oluşan kompleks toz haline geldi ve geriye sadece cepheden sadece birkaç parça parça kaldı.

Ordu, yalnızca militan hedefleri vurduğunu söylüyor ve Hamas’ı, savaşçılarını korumak için siviller arasında çalışmakla suçluyor. İsrail ordusu, 7 Ekim katliamının iki planlayıcısından biri olan Hamas istihbarat birimi başkanı Shadi Baroud’un hava saldırısında öldürüldüğünü söyledi.

Filistinli militanlar savaşın başlangıcından bu yana İsrail’e binlerce roket attı.

Uydu, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahia kasabasındaki Al-Atatra mahallesini gösteriyor. İlk fotoğraf 10 Mayıs’ta, ikincisi ise 21 Ekim’de çekildi.

Karama mahallesi şeridin kuzey kesiminde, deniz kenarında yer almaktadır. Önceki fotoğraf 10 Mayıs’ta, sonraki fotoğraf ise 21 Ekim’de çekildi.

Gazze’de acil durum jeneratörlerini çalıştırmak için gereken gıda, ilaç ve yakıt kaynakları azalıyor.

READ  Gazze'nin en büyük hastanesi İsrail saldırganlığı nedeniyle "işlevsiz" durumda

Barınaklara dönüştürülen okullar da dahil olmak üzere yüz binlerce insana temel hizmetler sağlayan Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı, yakıtın birkaç gün içinde tükenebileceğini söyledi.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun kasabası. Sağda 11 Mayıs’ta çekilmiş bir fotoğraf, solda ise 21 Ekim’de çekilmiş bir fotoğraf.

Son günlerde İsrail, yardım taşıyan 70’ten fazla kamyonun, Gazze’ye İsrail tarafından kontrol edilmeyen tek giriş noktası olan Refah kapısından Mısır’dan Gazze’ye girmesine izin verdi.

Ancak yardım çalışanları, konvoyların bölgenin artan insani ihtiyaçlarının yalnızca küçük bir kısmını karşıladığını söylüyor. Savaştan önce Gazze’ye günde ortalama 500 kamyon giriyordu.