Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Otis Kasırgası’nın ardından yağmalanan Meksika şehri Acapulco

Otis Kasırgası’nın ardından yağmalanan Meksika şehri Acapulco

ACAPULCO, Meksika (Reuters) – Popüler sahil beldesinin bu hafta en az 27 kişiyi öldüren ve binlerce sakini yiyecek bulmakta zorlanan Otis Kasırgası tarafından vurulmasının ardından, Meksika’nın Acapulco kenti yağmayla kasıp kavurdu. Ve su.

Otis, Çarşamba günü erken saatlerde saatte 266 kilometrelik rüzgarlarla Acapulco’yu vurdu, şehri sular altında bıraktı, evlerin, mağazaların ve otellerin çatılarını yırttı, araçları batırdı ve kara ve hava yollarının yanı sıra iletişimi de kesti.

Kategori 5 fırtınanın neden olduğu hasarın maliyetinin milyarlarca dolar olduğu tahmin edildi ve 8.000’den fazla silahlı kuvvet üyesi, etkilenen limanın onarılmasına yardım etmek için gönderildi.

Acapulco sakini Rodolfo Villagomez (57 yaşında), Otis’in şehri işgal etmesinden sonra, “Şu anda paranın bize faydası yok çünkü satın alınacak hiçbir şey yok, her şey yağmalanıyor.” dedi. “Tam bir kaos vardı. Burada boğa gibi tısladığını duyabiliyordunuz.”

Perşembe akşamı insanlar mağazalardan yiyecek, su ve tuvalet kağıdı gibi eşyaları taşıdı. Reuters’a konuşan bir kadın, “Yiyecek almadığımız için buraya geldik” dedi.

Reuters’in yayınladığı bir videoda, insanların yıkılmış bir mağazadan kutular taşıdığı ve arabalara yükleme yaptığı görülüyor. İçeride raflar çıplaktı.

Başkan Andres Manuel Lopez Obrador Cuma günü yaptığı açıklamada, “Olağanüstü hal nedeniyle bazı yerlerde yağma yaşandı” dedi ve bölge sakinlerini bu durumdan yararlanmamaya çağırdı.

Başka yerlerde, evsel atıklar yıkılmış şezlonglar ve yıkılmış evlerin dışındaki karmakarışık ağaçlar arasında dağılmıştı.

Düzenli bir basın toplantısında konuşan Lopez Obrador, hükümetin Meksika’nın en fakir eyaletlerinden biri olan güneydeki Guerrero eyaletindeki yaklaşık 900.000 şehirdeki insanlara yardım edeceğini söyledi.

Ancak birçok bölge sakini yardımın yetersiz olduğunu söyledi.

Acapulco Havalimanı’nda çalışan 76 yaşındaki mühendis Raul Busto Ramirez, “Bütün mağazalar kapatıldı veya yıkıldı” dedi. Yağma olayını kıtlığa bağladı ve ATM’lerin işlevsiz hale geldiğini ve insanların parasız kaldığını söyledi.

READ  Gerhard Schroeder, Rosneft'ten istifa etmediği için imtiyazları elinden alındı

Hükümet ölü ve yaralılarla ilgili çok az bilgi yayınladı ve yalnızca dört kişinin de kayıp olduğunu bildirdi. Bazı yetkililer, yüksek ölü sayısıyla ilgili endişelerini özel olarak dile getiriyor.

Letitia Murphy, Otis’e saldırdığında Acapulco’da bulunan eski kocası ve iki çocuğunun babası olan 59 yaşındaki Briton Neil Marshall ile bağlantısını kaybettiğinde endişelenmeye başladığını söyledi.

Murphy, sakinlerinin cesedini kaldığı yerin yakınında keşfetmesinin ardından ölümünü sosyal medya aracılığıyla öğrendiğini söyledi.

Reuters’a telefonla konuşan kadın, “Onun hakkında bilgi bile alamıyoruz” dedi. “Ne yapacağımızı bilmememiz çok kötü.”

Meksika ve Britanya hükümetleri yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Daha şiddetli yağmur üretebilecek başka bir hava cephesinin önümüzdeki günlerde Orta Amerika açıklarında güçlenerek bir kez daha güney Meksika’ya doğru ilerlemesi bekleniyor.

‘Şanslıydık’

Meksikalı yetkililer Otis’in Meksika’nın Pasifik kıyılarını vuran en güçlü kasırga olduğunu söyledi. Tahmincileri şaşırttı, kıyıya ulaşmadan önce beklenmedik bir şekilde hızla güç toplayarak ilk beklentileri aştı.

Ancak Lopez Obrador, “Şanslıydık” dedi.

Şöyle ekledi: “Yaratıcımız doğa, kasırganın gücü altında bile bizi korudu.” “Çok fazla maddi hasar var ama çok şükür çok sayıda ölüm kaydetmedik.”

Yetkililerin kentin yıkılan havalimanını restore etmesinin ardından, Cuma günü turistleri tahliye etmek için Acapulco ile Mexico City arasında bir hava köprüsü kuruldu.

Hükümet henüz Otis’in maliyetini tahmin etmedi ancak tropikal fırtınaları takip eden ve hasarın maliyetini modelleyen Enkei Research, maliyetin muhtemelen “15 milyar dolara yakın” olacağını tahmin etti. Lopez Obrador sigorta şirketlerini ödeme sürecini hızlandırmaya çağırdı.

Hükümetler Meksika’ya dayanışma mesajları gönderdi ve Papa Francis Cuma günü taziyelerini iletti.

READ  Rishi Sunak, Boris Johnson'ın çekilmesinden sonra yeni İngiltere Başbakanı olmanın favorisi oldu.

ABD Başkanı Joe Biden Cuma akşamı yaptığı kısa bir açıklamayla kasırga kurbanlarına başsağlığı diledi ve Meksika hükümetine “tam destek” sağlamanın yanı sıra bölgedeki ABD vatandaşlarının güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olma sözü verdi.

Devlet elektrik şirketi CFE Cuma günü yaptığı açıklamada, Guerrero’daki elektrik hizmetinin %50’sini, Meksikalı telekom şirketi America Movil’in ise hücresel hizmetin yaklaşık %60’ını onardığını söyledi.

Acapulco’da yaşayan 65 yaşındaki Kanadalı Jeff, şehirde mahsur kaldığını ve “tüm mağazalar yağmalandığından” önümüzdeki günlerde nasıl hayatta kalacağı konusunda endişelendiğini söyledi.

“Buradaki felaket inanılmaz” dedi. “İnsanların önümüzdeki birkaç hafta veya ayda hayatta kalabilmek için ellerinden geleni yapmaya çalışmaları dışında hiçbir şey olduğunu görmüyoruz.”

(Acapulco’da Alexander Meneghini, José Cortés ve Koetsali Nekte Ha tarafından rapor edilmiştir; Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Mexico City’de Diego Orr ve Kylie Madre, Monterrey’de Laura Gottesdiener ve Gdańsk’ta Natalia Siniewski; Dave Graham’ın yazısı. Düzenleyen: Chizuo Nomiyama, Bill Berkrot, Sandra Mahler ve Raju Gopalakrishnan

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar