Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kuzey Kore, 350.000 kişinin ateşi çıktıktan sonra COVID-19 virüsünden ilk ölümünü bildirdi.

Kuzey Kore, 350.000 kişinin ateşi çıktıktan sonra COVID-19 virüsünden ilk ölümünü bildirdi.

SEUL (Reuters) – Devlet medyası Cuma günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’de COVID-19 olduğu doğrulanan en az bir kişinin öldüğünü ve yüz binlerce kişinin ateş semptomları geliştirdiğini ve ülkenin ilk yayılmasının potansiyel olarak tehlikeli ölçeği hakkında ipuçları verdiğini söyledi. doğrulanmış vaka epidemi.

Resmi Kore Merkez Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Nisan ayının sonundan bu yana “nedeni bilinmeyen bir ateşin ülke geneline yayılmasından” sonra yaklaşık 187.800 kişi tecrit altında tedavi ediliyor.

Ajans, yaklaşık 350.000 kişinin bu ateşin belirtilerini gösterdiğini ve 18.000’inin Perşembe günü bu tür semptomları bildirdiğini söyledi. Yaklaşık 162.200 kişi tedavi gördü, ancak kaçının COVID-19 için pozitif test ettiğini söylemedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ve Kore Merkez Haber Ajansı, ateş belirtileri gösteren en az altı kişinin öldüğünü ve bunlardan birinin Omicron tipi virüs bulaştığının doğrulandığını söyledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, “en ciddi acil durum” ilan ettikten ve Perşembe günü ülke çapında bir kilitlenme emri verdikten sonra durumu ve tepkileri kontrol etmek için Perşembe günü anti-virüs komuta merkezini ziyaret etti. Daha fazla oku

Kuzey Kore, salgının Nisan ayında başkent Pyongyang’da başladığını söyledi. Devlet medyası salgının nedenini açıklamadı, ancak şehir 15 ve 25 Nisan’da askeri geçit töreni ve çoğu insanın maske takmadığı büyük toplantılar da dahil olmak üzere çok sayıda büyük halk etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Ajans, Kim’in “ateşin merkez olarak metropoliten alanla eşzamanlı yayılmasının, halihazırda kurduğumuz salgın önleme sisteminde bir zayıflık olduğunu gösterdiğini” eleştirdi.

Kim, ateşi olan insanları izole etmek ve tedavi etmenin en büyük öncelik olduğunu söylerken, “yıldırım hızında” bilimsel tedavi yöntemleri ve teknikleri ve ilaç sağlamak için önlemlerin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

READ  Avrupa Parlamentosu, Katar yolsuzluk skandalında Eva Kayli'yi başkan yardımcılığı görevinden aldı

Başka bir mesajda ajans, sağlık yetkililerinin test ve tedavi sistemlerini düzenlemeye ve dezenfeksiyon çalışmalarını hızlandırmaya çalıştığını söyledi.

Virüsün hızla yayılması, tıbbi kaynakları olmayan, aşılarla ilgili uluslararası yardımı reddeden ve sınırlarını kapalı tutan bir ülkede büyük bir kriz potansiyelinin altını çiziyor.

Analistler, kapanmanın kuraklık ve emek seferberliğine karşı “topyekün savaşını” engelleyeceğinden, salgının bu yıl izole ülkede zaten korkunç olan gıda durumunu derinleştirmekle tehdit edebileceğini söyledi. Daha fazla oku

Kuzey Kore, nispeten genç bir topluluktaki insanların büyük çoğunluğunu enfeksiyona karşı daha savunmasız bırakabilecek COVAX ve Çin’den aşı tedarikini reddetti.

Güney Kore’nin Korelerarası ilişkilerden sorumlu yeni birleşme bakanı adayı Kwon Young-se Perşembe günü yaptığı onay oturumunda, koronavirüs tedavisi, enjeksiyonlar ve diğer yollar dahil olmak üzere Kuzey Kore’ye insani yardım için zorlamaya istekli olduğunu söyledi. tıbbi. gereçler.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Kuzey Kore’ye aşı gönderme planı olmadığını, ancak orada risk altındaki insanlara yardım sağlamak için uluslararası çabaları desteklediğini söyledi ve Pyongyang’ı bu işi kolaylaştırmaya çağırdı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Hyunhyun Shin ve Josh Smith raporu). Kurgu Leslie Adler, Alistair Bell ve David Gregorio

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.