Mayıs 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus tankları pusuda imha edildi, Ukrayna büyük zafer kazandı

Rus tankları pusuda imha edildi, Ukrayna büyük zafer kazandı

Uydu görüntülerinde düzinelerce tankın yanan mermilerinin yakındaki büyük bir yolu geçmesini engellediği görüldüğünden, Rus ordusu bir başka ezici yenilgiye uğradı. Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Kharkiv.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Çarşamba günü Yok edilen askeri araçların ortak fotoğrafları Harkov’un yaklaşık 25 mil doğusunda, eskiden Rus kontrolündeki bir bölge olan Siverskiy Donets’in etrafına dağılmış durumda.

En az iki duba köprüsü, ilerlemeyi durdurmak için havaya uçurulmuş gibi göründüğünden, hala sigara içen araçların bazıları nehrin kıyısındaydı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Çarşamba günü, bazı tankların “Seversky Donets Nehri’nde yıkanması ve bazılarının Mayıs güneşi tarafından yakılmasından” duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Reuters, Ukrayna’nın şiddetli çatışmalardan sonra nehir çevresindeki geniş arazileri kontrol ettiğini doğruladığını söyledi.

Ukraynalı bir asker, Robyzhny yakınlarında bir Rus tankının enkazının yanında Reuters’e verdiği demeçte, “Bütün Rus tankları gibi yakıldı” dedi. “Silahlar çok yardımcı oluyor, tanksavar silahları.”

Ukrayna şimdi şiddetli çatışmalardan sonra nehir çevresindeki arazileri kontrol ediyor.
Ukrayna / Twitter’ı savun
tanklar.
Siverskiy Donets çevresine tahrip edilen askeri araçlar saçıldı.
Ukrayna / Twitter’ı savun

Reuters, Ukrayna’nın Kharkiv yakınlarındaki ilerlemesinin, nehrin uzak kıyısında bulunan doğu Ukrayna’daki ana Rus tedarik hatlarından bazılarını Ukrayna topçularının menziline sokabileceğini kaydetti.

Perşembe ayrıca bölgedeki dramatik dönüşümü de vurguladı İngiltere Savunma Bakanlığı son istihbarat güncellemesinde.

İngiliz ajansı, “Rusya’nın, çatışmanın ilk aşamalarında Harkov’u kuşatmadaki başarısına rağmen, ağır kayıplardan sonra güçlerini yeniden düzenlemek ve yenilemek için bölgeden birlikleri geri çektiği bildirildi” dedi.

Rus ana muharebe tankı T-90M Proryv, Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından yok edildi.
Rus T-90M Proryv ana muharebe tankı Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından imha edildi.
Vitaly Henedy/Reuters
Bir BMD-4 piyade savaş aracındaki Rus paraşütçüler, bir tanksavar füzesinden ateş ediyor
Kharkov’daki çatışmalar sırasında bir BMD-4 piyade savaş aracında bir tanksavar füzesi ateşleyen Rus paraşütçüler.
Rusya Savunma Bakanlığı / Çevre Koruma Ajansı basın servisi

Rus kuvvetlerinin Harkov bölgesinden çekilmesi [region] Bu, Rusya’nın halktan sınırlı bir direniş bekledikleri ana Ukrayna şehirlerini ele geçirme konusundaki yetersizliğinin zımnen bir kabulüdür.”

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, bir gecede yaptığı güncellemede, Rusların Harkov çevresinde “kuvvetlerimizin daha fazla ilerlemesini önlemek için” yeniden toplandığını söyledi.

Savunma Bakanlığı, bölgelerin işgalcilerden “kurtarılırken”, bazı Rus birliklerinin nehri geçmeyi başardığını ve “çatışmanın devam ettiğini” kaydetti.

READ  Mariupol'dan gelen büyük konvoy güvenliğe ulaştı, mülteciler 'yıkıcı' kaçıştan bahsediyor
tanklar.
Rus ilerlemesini engellemek için en az iki duba köprüsü havaya uçurulmuş gibi görünüyor.
Ukrayna / Twitter’ı savun
tanklar.
Ukrayna’nın Kharkiv yakınlarındaki ilerlemesi, ana Rus tedarik hatlarından bazılarını Ukrayna’nın topçu menzili içinde doğu Ukrayna’ya yerleştirebilir.
Ukrayna / Twitter’ı savun

Rusya’nın geri çekilmesi, bazı sakinlerin Kharkiv çevresindeki geri alınan köylere dönmesine ve geride kalanlara yardım sağlamak için gönüllülere izin vermeye başladı.

Ancak bölgeler hala güvensiz – mayınlar ve bubi tuzaklarıyla dolu ve hala Rus bombalama menzili içinde.

Her iki taraf da bir gecede sınır ötesi grevler bildirdi. Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Teutkino kasabasından sınır ötesi bombardıman yapıldığını bildirdi; Rusya, Ukrayna’nın Belgorod yakınlarında Solokhy’yi vurduğunu söyledi.

tel ile