Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Lee Kasırgası’nın Yolu: Fırtına, dönmeden önce Atlantik Okyanusu’nda büyümeye devam ediyor

Lee Kasırgası’nın Yolu: Fırtına, dönmeden önce Atlantik Okyanusu’nda büyümeye devam ediyorCNN

Lee Kasırgası Salı günü daha da büyüdü ve kasırganın potansiyel etkileri adaya ve ötesine odaklanmaya başladığında Bermuda’da tropikal fırtına gözlemlenmesine yol açtı.

Lee, A Kategori 3 Ulusal Kasırga Merkezi Salı günü öğleden sonra Bermuda’nın yaklaşık 545 mil güneyinde, maksimum 185 mil/saat rüzgarla merkezdeydi. dedi ki.

Hafta sonundan bu yana fırtınanın boyutu artıyor ve kasırga kuvvetli rüzgarlar artık Lee’nin merkezinden 90 mil uzağa, yani Cumartesi gününe göre üç kat daha uzağa uzanıyor. Tropikal fırtına kuvvetindeki rüzgarlar 205’e ulaştı Salı günü geç saatlerde kilometrelerce kalp attı ve Salı sabahı altı saat içinde 20 mil büyüdü.

Lee’nin Salı gecesi boyunca çok güçlü kalması bekleniyor, ancak bu ayın başlarında Franklin Kasırgası’nın karıştırdığı biraz daha soğuk sular üzerinde hareket etmesi nedeniyle Çarşamba’dan Perşembe’ye kadar bir miktar yoğunluk kaybedecek.

Ancak Lee bu hafta biraz güç kaybederken, kasırga eş zamanlı olarak büyümeye devam edecek ve daha hızlı hareket etmeye başlayacak.

Daha büyük bir fırtına, rüzgarları artık ulaşmasa bile daha geniş bir alanı etkileyebilir. Canavar kasırgası Seviyeler. Dolayısıyla daha büyük olan Lee’nin doğrudan karaya inerek olmasa bile Doğu Kıyısı’nı etkilemesi muhtemel.

Ulusal Kasırga Merkezi Direktörü Michael Brennan, tropik fırtına kuvvetli rüzgarların bu hafta sonuna doğru Lee’nin merkezinden 300 milden fazla uzağa yayılabileceğini söyledi. dedi ki Pazartesi günü fırtına brifinginde.

Bu etkileşimli içeriği CNN.com’da izleyin

Bu, Lee’nin merkezi Atlantik Okyanusu üzerindeki kıyıdan birkaç yüz mil uzakta kalsa bile, potansiyel olarak zararlı rüzgarların hafta sonu ABD’nin kuzeydoğusundaki bazı bölgeleri etkileyebileceği anlamına geliyor. Tropik fırtına kuvvetli rüzgârlar, Lee’nin merkezinin yaklaşık 250 mil güneydoğuda olmasının beklendiği Cuma gecesi Connecticut ve doğu Massachusetts’in bazı bölgelerine ulaşabilir.

READ  Rusya ve Ukrayna haberleri canlı: İngiltere Kiev'e uzun menzilli füzeler gönderdi | rusya ve ukrayna arasındaki savaş haberleri

Lee’nin Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki rüzgar ve yağmurlarının kesin zamanlaması ve kapsamı, rotası hakkındaki belirsizlik devam ettiği için hala dalgalanabilir. Ancak kasırganın yolu Çarşamba günü kuzeye döndüğünde daha odaklı hale gelebilir.

Fırtına, nihai yolu ne olursa olsun, kuzeye doğru ilerledikçe hafta boyunca Doğu Yakası’nın büyüyen bir bölgesine büyük dalgalar gönderecek. Bu durum kıyı erozyonuna, tehlikeli dalgalara ve sahillerde yaşamı tehdit eden rip akıntılarına yol açacaktır.

Florida’dan Carolinas’a ve ülkenin en doğusundaki Karayip adalarının birçoğunun yanı sıra Britanya ve ABD Virgin Adaları, Porto Riko, Hispaniola, Turks ve Caicos Adaları’na kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu kıyısı boyunca tehlikeli sörf zaten meydana geliyordu. Bahamalar ve Bermuda.

Florida’nın kuzeyinden Massachusetts’e kadar olan kıyı bölgelerinde yüksek akıntı riski en az Çarşamba gecesi boyunca geçerliydi. Baskın akıntılar bu yıl ABD’de şimdiden 71 kişiyi öldürdü. Ulusal Hava Durumu Servisi verileri gösteriyor. New Jersey’de akıntı nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetti Bu, geçen haftaki Franklin Kasırgası’nın ardından gerçekleşti.

Lee’nin Çarşamba günü kuzeye dönüp hızını artırması bekleniyor. Kasırganın Perşembe’den Cuma’ya kadar Bermuda’ya en yakın yaklaşması planlanıyor ve güçlü rüzgarlar ve yağmurun yanı sıra tehlikeli dalgalar ve akıntılar da ortaya çıkacak.

Salı sabahı geç saatlerde Bermuda Hava Durumu Servisi ada için tropikal fırtına uyarısı yayınladı, bu da önümüzdeki 48 saat boyunca adada tropikal fırtına koşullarının olası olduğu anlamına geliyor.

Lee batıya geçerken, tropik fırtına kuvvetli rüzgarların Perşembe sabahından Cuma gününe kadar Bermuda’da esmesi bekleniyor. Yağmur da bu dönemde zaman zaman şiddetli yağabilir ve yerel su baskınlarına neden olabilir.

Lee yaklaştıkça adanın etrafındaki denizler yüksek dalgalarla tehlikeli hale gelecektir.